משרד הבריאות מזהיר: הפרת צו בידוד הבית עשויה להביא לעונש מאסר

פקחי משרד הבריאות החלו לאכוף את צו בידוד הבית לחוזרים מהמזרח, שהפרתו עשויה להסתכם באישום פלילי ובשבע שנות מאסר. "רואים בציבור שנדרש לבידוד בית שותף מלא למניעת התפרצות המחלה בישראל"

עריכה: ניר חן

משרד הבריאות החל היום (חמישי) באכיפת צו בידוד הבית לחוזרים ממדינות המזרח מחשש להתפשטות נגיף הקורונה. במשרד הבריאות הבהירו כי הפרת צו בידוד הבית עשויה להסתכם באישום פלילי שתוצאתו עד שבע שנות מאסר אם נעשה במזיד ועד שלוש שנות מאסר אם נעשה בהתרשלות.

מהמשרד נמסר כי הוא "רואה בציבור שנדרש לבידוד בית שותף מלא למניעת התפרצות המחלה בישראל. אנחנו משוכנעים שיגלו אחריות כלפי בני משפחתם, חבריהם, וכן כלפי אנשים חולים וחלשים בחברה ויצמצמו את הסיכון להדבקה".

עוד בוואלה!

מוקד מיוחד ופרמדיק עד הבית: תכנית משרד הבריאות לאבחון חולים בקורונה

לכתבה המלאה
היערכות מד"א לקליטת חולים, השבוע (צילום: ראובן קסטרו)

מוקדם יותר פורסמה התכנית שגיבש משרד הבריאות לבדיקת ישראלים החשודים כחולים בקורונה באופן שלא ייסכן את הציבור בצאתם מהבידוד לבתי החולים. על פי התכנית, שפורסמה לראשונה בוואלה! NEWS, אזרחים ששבו ממדינות המזרח, נשלחו לבידוד בן שבועיים בביתם, ושאינם מרגישים טוב - יוכלו להתקשר למוקד מיוחד שיוקם במגן דוד אדום, לדווח על מצבם, ופרמדיקים יגיעו עד ביתם כדי לגבות מהם בדיקת כיח שתיבחן במעבדה לחקר מחלות זיהומיות בבית החולים שיבא תל השומר.

לאחר מכן, אם יימצא שהם אכן נגועים בנגיף ומצבם החמיר עד לכדי צורך באשפוז, הם יפונו לבידוד באמצעות אמבולנס ואנשי צוות ממוגנים לאחד ממתחמי הבידוד שהוקמו לצורך מטרה זו, שם ישהו עד לתום הטיפול בהם. ביום ראשון צפויים במשרד הבריאות להחליט באופן סופי על התכנית.

תיעוד התרגיל המסכם לקראת הגעת נוסעי ספינת הקורונה, היום בתל השומר

.

על פי הנהלים הקיימים כיום, ישראלים ששבים מסין, הונג קונג, תאילנד, סינגפור ומקאו נדרשים להיכנס לבידוד בן 14 יום בביתם. עם זאת, במידה ואינם מרגישים טוב, עליהם לדווח על כך לקופת החולים בה הם מבוטחים או לבית החולים, ולצאת לבדיקות במרכז רפואי. כך, הלכה למעשה, הם מפרים את הבידוד ומעמידים בסכנה אזרחים בריאים בדרכם לבדיקה.

בד בבד, שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי במשרדו שוקלים לבטל את חובת הבידוד לשבים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו כחלק מהצעדים למניעת התפשטות הנגיף. בריאיון אתמול באולפן וואלה! NEWS אמר השר כי "אם אראה שבתוך יומיים-שלושה זה נרגע במקומות אחרים, יכול להיות שנבטל את ההגבלה הזאת של הבידוד".

היערכות מד"א לקראת קבלת החולים בקורונה (צילום: ראובן קסטרו)

בתוך כך, מתיעוד שנעשה היום מחוץ למרכז הגריאטרי "המלבן" בראשון לציון, אותו ייעד משרד הבריאות לצורך אשפוז חולים בקורונה, נראה כי החלו לצייד את המקום במיטות לקראת תחילת פעילות. זאת, חרף צו בית משפט השלום שסבר כי אין דחיפות בדבר, והורה על הקפאת ההליך. משרד הבריאות התחייב מצדו בתשובתו לבית המשפט כי שימוש במבנה, שמאכלס כ-80 קשישים עם מערכת חיסונית מוחלשת, ייעשה רק במקרה קיצון, כשיהיו 1,250 חולי קורונה מאובחנים בישראל. "'מלבן' הוא מרכז גריאטרי", אמר בתגובה ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך. "לא נאפשר להביא חולים לטיפול במרכז שאינו רפואי, תוך סיכון חייהם של קשישים ניצולי שואה".

ליצמן בביקור במרכז הרפואי "מלבן" בראשון לציון (צילום: אתר רשמי, -)

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה להתנגדות העירייה כי הוא "נערך לפי תרחיש עבודה שבו ישנם חולי קורונה בישראל. לשם כך המערכת משמישה את כל המתקנים הייעודיים שלה (ולא רק מלבן בראשון לציון)". במשרד ציינו כי אנשיו פועלים אך ורק לפי החוק, "עיריית ראשון לציון אכן ביקשה צו מניעה, בית המשפט לא קיבל אותה ולכן אין צו", אמרו. "המדינה הבהירה לבית המשפט שהכנסת המיטות הן אך ורק כחלק מההיערכות למקרה של מצב חירום לאומי בעניין נגיף הקורונה. יש לציין שעד כה אין חולי קורונה מאומתים בישראל וכאשר יהיו הם יאושפזו על פי פריסה גיאוגרפית ייעודית ולפי תכניות עבודה סדורות ובהתאם לצרכים שיידרשו באותה העת, לרבות בראשון לציון ולפי הצורך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully