חשד לפשע שנאה בגליל העליון: צמיגים נוקבו וכתובות נאצה רוססו

אלמונים ניקבו את צמיגיהם של עשרות כלי רכב ביישוב גוש חלב הסמוך לצפת, ואף ריססו על גבי מבנים כתובות נאצה בהן "יהודים להתעורר ו"להפסיק להתבולל". המשטרה החלה באיסוף ממצאים ופתחה בחקירת הנסיבות. נתניהו גינה: "נמצה את הדין עם מפרי החוק"

11/02/2020
צילום: דוד כהן, פלאש 90

צמיגיהם של כ-170 כלי רכב נוקבו וכתובות נאצה רוססו על גבי מבנים הלילה (שלישי) ביישוב גוש חלב - ג'ש שבגליל העליון. כוחות משטרה שהוזעקו למקום בשעות הבוקר פתחו בחקירה.

מבדיקה ראשונית עולה כי על המבנים רוססו הכתובות "יהודים להתעורר" וכן "להפסיק להתבולל". אחת הכתובות רוססו על קיר של מסגד בישוב. במסגרת החקירה עלה חשד לפשע שנאה וכוחות המשטרה החלו באיסוף ממצאים בזירה. זו כבר הפעם שלישית שאלמונים מבצעים פעולות מסוג זה ביישוב, המונה כ- 3000 תושבים, נוצרים ומוסלמים. האירועים התרחשו באפריל 2014 ויולי 2019.

"לא מבין למה מגיעים אלינו כבר בפעם השלישית", אמר ראש המועצה אליאס אליאס לוואלה! NEWS. "כנראה מישהו רוצה לחבל ביחסים הטובים שלנו עם שכנינו, זה לא יצליח לו, אבל זה כן גורם לנו לכאב עמוק ולעוגמת נפש. אני מבקש מכוחות הביטחון שיתפסו כבר את הפורעים. אומרים שמי שעושה את זה הם מהשוליים של השוליים, אבל בכל זאת הם מצליחים לפגוע בחיים התקינים. מדובר בחבורה של בודדים שכנראה שהה זמן ממושך ביישוב". תושב הכפר סרן מיל' שאדי חלול אמר היום "אין לי מילים. התגברנו בעבר ונתגבר בעתיד. מקווה שכוחות הביטחון ישימו את ידם על המחבלים ושמס רכוש יפצה את התושבים שניזוקו רכביהם במהירות. האירוע הקודם עד כה לא פיצו את התושבים מעל שנה כבר".

חשד לפשע שנאה בגוש חלב, הלילה(צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

כמה שעות לאחר המקרה, ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעת גינוי. "אני מגנה בתוקף את כתובות הנאצה והשחתת הרכוש בכפר ג'ש הלילה", אמר. "אנחנו נמצא את מפירי החוק ונמצה עימם את הדין. איננו מוכנים לקבל התקפות כלשהן על אזרחינו".

דברים ברוח דומה אמר גם יריבו של נתניהו, יו"ר כחול לבן בני גנץ, שציטט ממשנתו של הרב קוק. "אהבת הבריות צריכה להיות חיה בלב ובנשמה, אהבת כל האדם ביחוד", אמר. "היום התרחש מעשה גזעני ומזעזע הבוקר בגוש חלב. ‏סומך על רשויות אכיפת החוק שימצאו את העבריינים וימצו איתם את הדין".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי כל פשע שנאה באשר הוא ראוי לגינוי חריף. "זו פעם שלישית שאנו עדים לפעולת ונדליזים, להשחתת רכוש ורישום כתובת נאצה בגוש חלב", אמר. "זה ראוי לבדיקה מעמיקה ואנחנו מאמינים שמשטרת ישראל תמצה את הדין עם פורעי החוק".

עוד בוואלה!

ברקע הירידה במוטיבציה לשירות: המהפכה שמתכנן אגף כוח האדם בצה"ל

לכתבה המלאה

מוקדם יותר, תקף ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר כי "‏גם הבוקר התגלה עוד פשע שנאה של הימין הקיצוני נגד הציבור הערבי. כולנו יודעים שמקרה כזה ביישוב יהודי היה זוכה מיידית להתייחסות של ראש הממשלה ולמעצרים מהירים, ולכן המסקנה הברורה היא שנתניהו מעוניין בפשעי השנאה ונותן אור ירוק למבצעים".

ח"כ מטאנס שחאדה אמר הבוקר כי "פשעי השנאה נגד האזרחים הערבים מתעצמים, והפעם תג מחיר בכפר גוש חלב. העלייה במספר אירועי תג מחיר הוא תוצאה ישירה של ההסתה והשנאה שמפיצים הנאשם מבלפור והממשלה. המשטרה לא עושה כלום על מנת לבסס הרתעה מול הפושעים והאזרחים הערבים הם הקורבן".

עשרות צמיגים נוקבו. גוש חלב, הלילה(צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

אף על פי שאירועי "תג מחיר" מוכרים יותר ביהודה ושומרון, באחרונה נראו כמה אירועים מסוג זה גם באזור הצפון. מלבד המקרה החמור ביותר שהתרחש הצתת כנסיית הלחם והדגים בטבחה ביוני 2015, בחודש בדצמבר האחרון פגעו אלמונים בעשרות מכוניות בכפר מנשיה זבדה שבעמק יזרעאל וריססו כתובות שונות, כולל על המסגד בישוב.

גוש חלב, הבוקר(צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

שייח היישוב מנשיה זבדה, סעיד עלי, אמר לוואלה! NEWS כי "הפושעים נכנסו בין ארבע לחמש לפנות בוקר, הם פגעו במכוניות של כל בית אב בכפר. הכפר מושבת הבוקר, אנשים לא יצאו הבוקר לעבודה - מורים, נהגי משאיות ועוד. יש אנשים שהיו צריכים להגיע לטיפולים רפואיים או לבקר חולים ולא יצאו".

באוקטובר אשתקד, פגעו אלמונים במכוניות וריססו כתובות בכפר עכברה המשתייך למועצת העיר צפת. זו הפגיעה השלישית בכפר בשנים האחרונות. כשנה לפני כן, פגעו בכפר איכסל שליד נצרת ובדצמבר 2017 בכפר נעואה שבמועצה האזורית גלבוע.


(עדכון ראשון: 07:38)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully