אוקראינה-גייט

האישומים הוקראו, נשיא העליון השביע: משפט הדחת טראמפ בסנאט יוצא לדרך

נשיא בית המשפט העליון של ארה"ב, שיעמוד בראש משפט ההדחה, חצה מרחק קצר לעבר הסנאט, שם הוא נשבע לפעול ללא משוא פנים. ביום שלישי יחל שלב הטיעונים, ובמשך השבועיים הקרובים יתנהל המשפט שבסופו הסנאטורים יחרצו את גורלו של טראמפ - ולפי ההערכה יזכו אותו

אי-פי
צילום: רויטרס

נשיא בית המשפט העליון של ארצות הברית ג'ון רוברטס הגיע היום (חמישי) לסנאט, שם הוא יעמוד בראש משפט ההדחה של נשיא ארצת הברית דונלד טראמפ. הוא השביע את הסנאטורים בכך שיפעלו ללא משוא פנים כחברי מושבעים, בפעם השלישית בלבד בהיסטוריה האמריקנית שבה מתנהל הליך זה.

בדרכו לסנאט, עשה רוברט דרך קצרה מבית המשפט העליון למבנה הסנאט, שם הוא הושבע בעצמו לפני שהשביע את הסנאטורים. החוקה האמריקנית מסמיכה את נשיא בית המשפט העליון לכהן בתפקיד. רוברטס, שזה זמן רב התעקש ששופטים אינם פוליטיקאים, צפוי לשמש כשופט בהליך ולא כמשתתף פעיל, כשבסופו של דבר - הסנאטורים הם אלה שייתנו את פסק הדין. מוקדם יותר היום, חברי הקונגרס הדמוקרטים מבית הנבחרים עמדו בפני הסנאט והקריאו רשמית את סעיפי ההדחה נגד טראמפ.

לא יהיה זה שייתן את פסק הדין. נשיא בית המשפט העליון, רוברטס (צילום: רויטרס)

המשפט בסנאט נפתח בתחילתה של שנת בחירות עבור טראמפ, שמבקש להיבחר לכהונה שנייה. לא רק נשיאותו עומדת למבחן, אלא גם שלוש הרשויות שביניהן מתחלקת סמכויות השלטון, ומערכות האיזונים והבלמים שלהן. מולו, יתמודדו על הנשיאות כמה סנאטורים דמוקרטים בחודש נובמבר הקרוב.

הסנאטורים מילאו את האולם והתיישבו בדממה על מושביהם, תחת חוקי המשפט הקפדניים שאוסרים עליהם לדבר או להשתמש בטלפונים, בעת שההליך הועבר על פי הפרוטוקול מידי בית הנבחרים - הנשלט ידי רוב דמוקרטי - לידי הסנאט, הנשלט על ידי רוב רפובליקני.

הסנאט הנשלט על ידי רוב רפובליקני צפוי לזכות אותו. טראמפ (צילום: רויטרס)

התובעים, אדם שיף מוועדת המודיעין וג'רולד נאדלר מוועדת המשפט, חצו את רחבת הקפיטול. "ברשותו של הסנאט, אקריא את סעיפי ההדחה", אמר שיף, כשכל העיניים בחדר נישאות לעברו. הוא פתח בהקראת "החלטת בית הנבחרים מס' 755 להדחת דונלד ג'ון טראמפ, נשיא ארצות הברית", כששאר התובעים עומדים לצדו בשורה.

רוברטס, שביקש מכל הסנאטורים לעמוד ולהרים את ידיהם הימניות, ופנה אליהם כשהוא אומר: "האם אתם נשבעים שבנוגע לכל הדברים הנוגעים למשפט ההדחה שעומד כעת נגד דונלד ג'ון טראמפ, נשיא ארצות הברית, תפעלו בצדק ללא משוא פנים לפי חוקת ארצות הברית, כה יעזור לכם האל?". הסנאטורים, ליד שולחנותיהם, השיבו, ולאחר מכן נקראו לחתום על ספר השבועה.

עוד בוואלה! NEWS

בצל ציוצי טראמפ, איש המודיעין שהוביל למשפט זוכה לאבטחה צמודה

לכתבה המלאה

משך המשפט - עד כשבועיים

טראמפ מואשם בניצול סמכותו לרעה בעת שביקש מאוקראינה לחקור את סגן הנשיא לשעבר ויריבו הפוטנציאלי ג'ו ביידן, תוך שימוש בעצירת הסיוע הצבאי למדינה, ובשיבוש פעילות הקונגרס כשחסם עדויות ומסמכים שביקשו המחוקקים הדמוקרטים. הארגון המפקח של הקונגרס קבע מוקדם יותר היום כי הבית הלבן הפר את החוק הפדרלי כשהשעה את מתן הסיוע לידי אוקראינה, החולקת גבול עם רוסיה העוינת.

מנגד, טראמפ טען כי ההדחה היא "ציד מכשפות", אפילו כשמידע חדש המשיך לצוף בנוגע לפעולותיו ביחס לאוקראינה. הרפובליקנים שולטים בסנאט ברוב של 53 מול 47 חברים. לאור שליטת הרפובליקנים בסנאט, והצורך ברוב של שני שלישים מתוך מאה סנאטורים כדי להדיח את טראמפ, הוא צפוי להישאר בתפקיד.

ישמשו כמושבעים. חברי הסנאט, היום (צילום: רויטרס)
הקריא את סעיפי ההדחה. שיף (צילום: רויטרס)

שלב הטיעונים יתחיל ביום שלישי, אחרי יום מרטין לותר קינג, כששיף ונאדלר עומדים בראש צוות התביעה. לפי גורמים בכירים בממשל, הצוות של הנשיא צופה כי המשפט בסנאט יימשך לא יותר משבועיים - פרק זמן קצר בהרבה ממשפטו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון, בשנת 1999, או של הנשיא הראשון שעמד בפני משפט הדחה - אנדרו ג'ונסון, בשנת 1868. שניהם זוכו במהלך המשפט בסנאט.

"היום נעשתה היסטוריה, הנשיא הזה יישא באחריות", אמרה יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטים ננסי פלוסי מוקדם יותר היום, עם העברת כתב ההדחה נגד הנשיא לידי הסנאט. היא ספגה ביקורת על כך שחתמה את שמה באמצעות כמה עטים, מנהג המשמש בעת חתימה על צווים באמצעות עטים הנשמרים כמזכרת. מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט, מיטש מק'קונל, מתח עליה ביקורת ואמר כי ההליך הוא "מפלגתי מההתחלה ועד הסוף".

טראמפ בטוויטר:

פעילים קוראים להדחתו של טראמפ בגבעת הקפיטול, היום (צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully