ביהמ"ש קבע: חוקרי שב"כ הפרו זכויות בסיסיות של חשודים בפשעי שנאה

לבקשת וואלה! NEWS הותר לפרסום כי שני צעירים נעצרו בחשד לפשעי שנאה נגד פלסטינים ובמשך כשבוע לא הותר להם לפגוש עורך דין. פירוט זמני החקירה העלה כי נחקרו במשך שעות ארוכות ונמנעה מהם שינה. השופטת קבעה כי יש לאפשר להם 8 שעות שינה, אך ההחלטה שונתה עקב ערר

"מצב פסול". בית משפט השלום בפתח תקווה (צילום: שרון בוקוב)

בית משפט השלום בפתח תקווה מתח ביקורת על התנהלות חוקרי שב"כ והמשטרה בעניינם של שני חשודים בפשעי שנאה וחברות בארגון טרור שנמנעה מהם שינה. "מצב בו נמנעות שעות שינה רציפות, והוא מוצא מתאו על מנת להיחקר באמצע הלילה, הינו פסול, ולא מצאתי כל הצדקה לאופן חקירה פוגעני זה", כתבה השופטת אופיר כתבי-ריבלין בהחלטת הארכת המעצר השבוע וציינה כי מדובר בהפרת זכויות. היא הוסיפה כי יש לאפשר לחשודים שעות שינה רציפות בלילה, "של לפחות שמונה שעות", אך הוראה זו שונתה עקב ערר לבית המשפט המחוזי. הפרטים הותרו היום (חמישי) לפרסום לבקשת וואלה! NEWS והארץ.

יעקב דונט, אריאל דהרי ונער נוסף נעצרו בשבוע שעבר בחשד לעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע שנאה, חברות בארגון טרור, הכנה לביצוע מעשה טרור ועבירות ממניע גזעני. מעצרם של השלושה הוארך שוב ושוב, ומדהרי ודונט נמנע עד כה לפגוש עורך דין, ולכן בדיונים להארכת המעצר בית המשפט מסביר להם על ההליך ובודק את מצבם.

שעות ארוכות של חקירה

דונט, בן 18, נעצר ביום חמישי שעבר לפנות בוקר יחד עם החשוד הקטין. הוא נחקר במשך שעות ארוכות גם בלילות עם הפסקות קצרות. על פי שעות החקירה שצוינו בדיון שנערך בתחילת השבוע, דונט נחקר בלילה הראשון בין השעות 20:45 ל-21:55 ובין השעות 22:20 ל-02:10 ואז שוב מ-02:30 ל-04:30, ואז שוב מאוחר יותר בסביבות 11 בבוקר עד 04:40 לפנות בוקר עם הפסקות. וכך גם בימים הבאים. דהרי, בן 18, נמצא מזה תקופה במעצר מינהלי האוסר עליו לצאת מהבית בשעות הלילה. הוא נעצר ביום שישי וגם הוא נחקר בלילות עם הפסקות קצרות.

"לצערי נוכחתי לדעתי כי החשוד נחקר בשעות הקטנות של הלילה כאשר מתאפשרת לו לעיתים הפסקה קצרה בת כשעה בתאו, ולאחר מכן הוא מוצא לחקירה נוספת בלילה". כתבה השופטת כתבי-ריבלין בהחלטתה מיום שני להאריך את המעצר של דונט עד היום וציינה דברים דומים בעניין דהרי. "בנסיבות אלה, כאשר מצאתי שזכויותיו של החשוד מופרות באופן הבסיסי ביותר, אין מנוס מלעקוב באופן צמוד אחר החקירה, לשם פיקוח שיפוטי על כיבוד זכויות של החשוד", הוסיפה. ביחידה החוקרת מחו על ההחלטה וציינו כי לבית המשפט אין סמכות לעסוק בהליכי חקירה.

שופטת המחוזי ורדה מרוז שדנה בערר השב"כ על פרסום הפרטים, התייחסה להוראה הנוגעת לשמונה שעות שינה ואמרה כי "לא ברור מה המקור המשפטי/חוקי או העובדתי ביסוד ההחלטה. האם היא נשענת על מידע מבוסס והאם נפל פסול בדרך ניהול החקירה אשר מלכתחילה הצדיק את קבלתה. קל וחומר על דרך מתן הוראה מחייבת ליחידה החוקרת". עוד ציינה החלטה מסויגת יותר של בית משפט השלום בפתח תקווה מהיום המציינת כי "נוכח דברי החשוד כפי שעולה מפרוטוקול הדיון, ומבלי להידרש לאמיתות הדברים, ובהתאם להחלטת בית המשפט המחוזי, אזכיר, שעל החוקרי להקפיד על החקירה על פי הוראות הדין וכיבוד זכויות חשודים בחקירתם".

עוד בוואלה!

סקר וואלה! NEWS: חיבורים בימין ובשמאל לא ישפיעו משמעותית על מפת הגושים

לכתבה המלאה
(צילום: עיבוד תמונה)

עו"ד אמיר ברכה מחוננו מסר כי "בשלב הזה של התיק, כשאנחנו כבר אחרי הארכת מעצר שלישית, הדברים הולכים ומתבהרים. התיק הזה כנראה מהר מאוד ייסגר כלעומת שנפתח והחשודים ישוחררו, וזאת אפשר להבין לאור הלחץ שהיחידה החוקרת והשב"כ נמצאים בו - שמביא אותם להתנהגות קיצונית קשה". הוא הוסיף כי "דברים שעלו בחקירה ובפרוטוקולים מלמדים על מצב לא פשוט בו עומדים החשודים. אני מקווה שמישהו שם יתעשת ושהחשודים ישוחררו לבתיהם בקרוב, מדובר סה"כ בנערים בני 18 ובקטין בן 15".

עו"ד עדי קידר מחוננו מסר כי "לצערנו אנו נתקלים שוב באירוע של הפרת זכויות קיצונית על ידי המשטרה והשב"כ. הפעם השיא הוא בכך שגם מנסים להסתיר מהציבור את האמת על ידי מניעת הפרסום. אני בטוח שלאחר שהציבור ייחשף להפרת הזכויות הדברים יחקרו ויבדקו. מדובר בהתעללות ובעינויים שהשב"כ ממשיך להעביר נחקרים, חשודים צעירים, הדברים האלה צריכים להיבדק ולהיות מטופלים באופן דחוף ובחומרה ככל הניתן".

הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל בירך על האמירות החריפות של השופטות, שמבקרות את מניעת השינה הנהוגה בשגרה בחקירות שב"כ. "מניעת שינה הינה שיטת עינוי לכל דבר, כפי שהוכר ע"י בג"ץ בשנת 1999 ובדין הבינלאומי: מניעת שינה גורמת סבל וכאב חמור ופוגעת בחריפות ביכולות הקוגניטיביות ובכוח הרצון של העצור". הוועד נגד עינויים הוסיף כי הוא מקווה "שאמירות אלה מצד השופטות יביאו לשינוי מיידי בחקירות שב"כ, של יהודים ופלסטינים כאחד. כיום, 66% מהמתלוננים על חקירות שב"כ טוענים למניעת שינה במהלך חקירתם; עד כה תלונות אלה נדחו ע"י המערכות שהיו אמורות לפקח על חקירות שב"כ. השינוי הדרוש הוא מקיף ומהותי".

"הטענות על מניעת זכויות הנחקרים משוללות כל יסוד"

משב"כ נמסר בתגובה כי "העצורים בחקירות שב"כ מקבלים את מלוא הזכויות להם זכאים לפי החוק". הם הוסיפו כי "הטענות הנשמעות מפי גורמים בעלי אינטרס, על מניעת זכויותיהם של הנחקרים בניגוד לדין, משוללות כל יסוד וכל תכליתן יצירת מצג שווא תקשורתי ודה לגיטמציה לפעילות השב"כ". לדבריהם, החקירות נתונות לפיקוח הדוק של פרקליטות המדינה ובתי המשפט בכל הערכאות, לרבות בית המשפט העליון. כך גם לגבי כלל המהלכים המבוצעים במסגרת הטיפול בפרשייה הנחקרת בימים אלה.

"שירות הביטחון הכללי ימשיך לפעול לסיכול טרור באשר הוא טרור, למען ביטחון המדינה. החקירה מצויה תחת צו איסור פרסום ואנו מנועים מלהתייחס לפי שעה לפרטים אודות התקדמותה והפעולות הננקטות במהלכה".

(עדכון ראשון 18:40)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully