וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בהתאם למרחק ולזמן הנסיעה: זה המחיר החדש שתשלמו על נסיעה במוניות

1.1.2020 / 9:27

הרפורמה בתעריפי מחירי הנסיעה של מוניות, שאמורה להביא לשקיפות גבוהה יותר בחישוב מחיר הנסיעה במונית ולהגן על הנוסעים, נכנסה הלילה לתוקף. נהגי המוניות מתנגדים למהלך בטענה כי השינוי יפגע אנושות בפרנסתם. משרד התחבורה: "הרפורמה גובשה לאחר עבודת מטה מעמיקה"

צילום: ארגון נהגי המוניות

(בווידאו: הפגנת נהגי המוניות לפני כשנתיים וחצי במחאה על הוזלת מחירי הנסיעה, יוני 2017)

החל מהלילה (רביעי) נכנסה לתוקף שיטת תעריפים חדשה במוניות ובמשרד התחבורה. השיטה החדשה אמורה להגביר את השקיפות בחישוב מחיר הנסיעה במונית, תאפשר לנוסע לאמוד מראש את עלותה, בהתאם לזמן ומרחק הנסיעה ותשקף בצורה נכונה יותר את העלויות לנהג המונית.

נהגי המוניות מתנגדים נחרצות לשיטה החדשה שתייקר את הנסיעות בעיר, תוך שתוזיל את הנסיעות הבין-עירוניות. בשבועות האחרונים הם קיימו כמה מחאות נגד התעריפים החדשים, באחת מהן השביתו את השירות בנמל התעופה בן גוריון, בפעם אחרת יצאו בשיירה ברחובות תל אביב והם מאיימים לפתוח בשביתה כללית כבר בימים הקרובים.

לטענת יהודה בר-אור, יו"ר איגוד המוניות, השינוי יפגע אנושות בפרנסת הנהגים. לדבריו, השינוי היה אמור להבטיח שכר הוגן לנהגי המוניות, אך "בניגוד להבטחות, הוא לא נבדק בשטח על ידי משרדי הממשלה כפי שהובטח לנו". בר-אור הוסיף כי "אני מבקש וקורא למשרדי האוצר והתחבורה להקפיא את יישום השינויים, לכנס בהקדם את ועדת המחירים ולבחון יישום שינויים בתעריפי המונה בשיתוף פעולה מלא עם איגוד נהגי המוניות".

שירות מוניות גט טקסי. ערן לם,
הנהגים מוחים על השיטה החדשה/ערן לם

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה להתערב לטובת הנהגים ברגע האחרון ובהנחייתו, מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, קיים ביום ראשון דיון בו השתתפו נציגי משרדי האוצר, המשפטים והתחבורה וכן נציגי ארגון נהגי המוניות. אולם, בתום הדיון נמסר לנהגים כי החלטה תבוא מאוחר יותר. משזו לא הגיעה, ניסה ברגע האחרון מזכיר הממשלה את חברי הועדה הבין-משרדית לפיקוח על המחירים, להם שיגר אמש בקשה דחופה "לשקול, לפנים משורת הדין", וכן "לבחון שוב האם טענות נהגי המוניות לכך שהמתווה אינו משקף את המצב בפועל נכונות". הוא המליץ על הליך גישור שיסתייע במומחים חיצוניים שיהוו מעין "ועדה מייעצת", תוך שיישום הרפורמה יוקפא כל עוד יימשך הליך הגישור.

למרות הדברים, משרד התחבורה נע קדימה ויצא בערב עם הודעה על צאת התכנית לדרך, טרם קיבל ברוורמן תשובה, לכאן או לכאן. במשרד התחבורה אומרים כי הרפורמה בענף המוניות גובשה לאחר עבודת מטה מעמיקה שניתחה את מבנה ההוצאות וההכנסות בענף המוניות, תוך שמיעת כל הגורמים הנוגעים בדבר לרבות ארגוני נהגי המוניות. לטענת המשרד, המבנה החדש כולל את ההתאמות הנדרשות, לאחר שלפני כשלוש שנים הופחתו מחירי הנסיעה במוניות ב-10.9%, בהתאם לסל התשומות שהיה בתוקף.

מחיר נסיעה יחושב מחדש

על פי המבנה החדש, מחיר הנסיעה במונית יחושב בהתאם לשלושה מרכיבים עיקריים: מחיר התחלתי, מחיר בגין מרחק ומחיר בגין זמן הנסיעה, וכן תוספות דוגמת הזמנת מונית בטלפון. במסגרת השינוי המבני של תעריפי הנסיעה במונית שגובש על ידי משרדי האוצר והתחבורה, יעלו התעריפים בנסיעות העירוניות ואילו בנסיעות הבינעירוניות התעריפים יוזלו. כמו כן, יבוטל המחירון הקבוע שהיה נהוג עד כה. בנתב"ג הודיעו כבר אתמול בערב על כך שהחל מחצות מוניות יוצאות מהשדה יסעו נוסעים רק על פי מונה.

גורם במשרד התחבורה מסר כי ההתייקרות בתעריפים העירוניים נובעת בין השאר כתוצאה מהוספת "תעריף 3" שיחול בימים ובשעות בהן היצע הנסיעות נמוך מהביקוש ולכן קיים קושי להזמין מונית. זאת, במטרה לייצר תמריץ כלכלי להגדלת היצע המוניות בשעות אלה ולתת פיצוי הולם יותר לנהג בגין הזמן והמרחק.

עד היום הונהגו בענף המוניות שני סוגי תעריפים: תעריף יום ותעריף לילה. תעריף יום (תעריף 1) מונהג מהשעה 05:30 בבוקר ועד 21:00 בערב ותעריף לילה (תעריף 2) בין השעות 21:00 בלילה עד 06:00 בבוקר למחרת וכן בסופי שבוע ובחגים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת ממשלה, 29 בדצמבר 2019. רויטרס
הביע תמיכה בנהגים. ראש הממשלה בנימין נתניהו/רויטרס

מחיר הנסיעה ההתחלתי במונית יוזל ויעמוד על 10.48 שקלים בכל הארץ (למעט אילת), לעומת 12.4 שקלים כיום. כמו כן, תבוטל התוספת בגין נוסע שלישי ורביעי שעומדת על חמישה שקלים. החל מינואר 2021, תבוטל גם התוספת בגין הובלת מטען יד של הנוסע, העומדת כיום ב- 4.4 שקלים. מבנה התעריפים החדש מחליף את המבנה הקיים, המתבסס על שקלול זמן ומרחק, כשבכל רגע נתון המונה מחייב את הנוסע בגין זמן או מרחק בלבד ולא על שני הרכיבים במקביל, בהתאם למהירות הנסיעה בפועל, נוסחה שאינה מאפשרת שקיפות ותחרות על בסיס אומדני זמן ומרחק בסיסיים. בנוסף נקבע סל תשומות חדש לעדכון תעריפי הנסיעה במוניות המשקף נכונה את מבנה ההוצאות הכרוכות בהפעלת המונית לצורך מתן השירות.

התעריפים החדשים כוללים גם עדכון שוטף בשיעור של 0.8%, בהתאם לשינויים שחלו בסל התשומות, מינואר 2018 ועד ינואר 2019. כמו כן, נקבעה תקופת היערכות בת שלושה ימים, עד 3 בינואר במסגרתה יוכל כל נהג מונית, שטרם עדכן את המונה שברשותו, לגבות מחיר נסיעה בהתאם לתעריפים הקודמים. החל מ-4 בינואר, מבנה התעריפים החדש יחייב את כל נהגי המוניות והמחירונים יבוטלו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully