הליכוד וכחול לבן עדיין לא הסכימו: אלו התאריכים לבחירות הבאות

השר יריב לוין ויו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן נפגשו על מנת להגיע לסיכומים על תאריך לבחירות, זאת כ-3 ימים לפני פיזור הכנסת. בין השאר הועלתה האפשרות לקיימן ב-2 או ב-16 במרץ, אך גם הפעם הדבר יידרוש שינויי חקיקה. השופט ניל הנדל ישמש כיו"ר ועדת הבחירות

08/12/2019
עריכה: טל רזניק

יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ אבי ניסנקורן והשר יריב לוין (הליכוד) דנו בתאריכים אפשריים נוספים לקיום הבחירות, זאת במטרה להגיע לסיכומים בנושא. על פי גורם המעורה בפרטים, בכחול לבן רצו להקדים את הבחירות ככל שניתן, ובליכוד ביקשו לדחות את הבחירות מאוחר ככל שאפשר. עם זאת, הצדדים הגיעו להבנה כי יש להגיע לתאריך מוסכם.

התאריך 25 בפברואר לא ירד מהפרק, כמו גם 3 במרץ, אלא שכעת ישנה הסתייגות כלפיו מאחר שמדובר ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע. הצדדים סיכמו כי תתבצע בדיקה עם עם גורמים רלוונטיים ומשפחות חללים, על מנת להבין אם אכן הדבר פוגע ברגשותיהן. במקרה שכזה - הבחירות לא יתקיימו בתאריך המדובר.

ניסנקורן ולוין בוחנים גם אפשרות לקיים את הבחירות ביום שני ולא ביום שלישי בשבוע, כדי להימנע מדחיית הבחירות למועד מאוחר מידי. התאריכים שנבחנים כעת הם 2 או 16 במרץ. גם למימוש חלופה זו יידרש שינוי של חוק יסוד.

מגעים להסכמה על תאריך. מחסני ועדת הבחירות המרכזית(צילום: ראובן קסטרו)

מוקדם יותר היום העלו בליכוד ובסיעות החרדיות אפשרות לערוך את הבחירות ב-24 במרץ, זאת לאחר הביקורת שהועלתה בנוגע ל-3 במרץ והתנגדות יהדות התורה ל-17 במרץ לאור כך שרבים ממצביעי המפלגה טסים לקברו של רבי אלימלך מליז'נסק שזהו היום לציון מותו.

כדי לערוך את הבחירות ב-17 במרץ לא נדרש הליך חקיקה מיוחד אלא רק החלטה של מליאת הכנסת ברוב של 61 חברי כנסת, זאת בהתאם לסעיף 43 לחוק יסוד הממשלה שמאפשר להזיז בכמה ימים את הבחירות במקרה של חג או יום זיכרון. החלטה דומה יהיה ניתן לקבל אם הבחירות יתקיימו ב-16 במרץ.

דחייה זו מתאפשרת ללא שינוי חקיקה היות שבשבוע קודם מציינים ביום שלישי את חג הפורים. עם זאת, כדי לערוך את הבחירות ב-24 במרץ, כמו בשאר התאריכים כמו ב-25 בפברואר, ב-3 במרץ או ב-24 במרץ נדרש הליך חקיקה שאותו ניתן לבצע בשתי דרכים: קידום של חוק פיזור הכנסת שיהיה כמעט בלתי אפשרי לקדם או תיקון לחוק יסוד הממשלה ברוב של 61 חברי כנסת בשלוש קריאות שניתן לקדם עד רביעי בחצות, מועד פיזור הכנסת.

"פגישה מיותרת", לוין(צילום: מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ)

השר לוין אמר לפני פגישתו עם ניסנקורן, העומד בראש הוועדה המסדרת כי מדובר בפגישה "מיותרת לחלוטין" בעוד שלדבריו "מה שהיינו באמת צריכים לעשות הוא להשלים עכשיו את המו"מ על הקמת ממשלת אחדות, לאומית ורחבה". הוא הוסיף כי "אחרי שכל הצעות הפשרה שהגשנו, כל הניסיונות שלנו נדחו על ידי כחול-לבן, אני מוצא את עצמי נאלץ לדון איתו על בחירת תאריך לבחירות מיותרות לחלוטין. בסופו של דבר תאריך לבחירות ייקבע כמובן, אבל מה שחשוב באמת הוא לעשות עדיין מאמץ אחרון למנוע בחירות מיותרות. אני קורא מכאן לבני גנץ, השתחרר מהלפיתה של יאיר לפיד, השתחרר מהוטו שלו, גלה מנהיגות ותורה לצוותי המו"מ לשוב לחדר הדיונים. אפשר עוד למנוע בחירות מיותרות".

נבחר לעמוד בראש ועדת הבחירות. השופט ניל הנדל(צילום: אתר רשמי, איל יצהר, גלובס)

בתוך כך, נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי שופטי העליון בחרו היום בשופט ניל הנדל כיושב ראש ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23. על פי החלטת השופטים, השופט עוזי פוגלמן ישמש כממלא מקומו. בשתי מערכות הבחירות שנערכו בשנה האחרונה שימש הנדל ממלא מקומו של יו"ר ועדת הבחירות, השופט מלצר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully