הפלסטינים גינו את הכרזת ארה"ב על ההתנחלויות: "מאיימת על השלום"

ברשות הפלסטינית יצאו נגד שינוי המדיניות של וושינגטון בנושא יהודה ושומרון. דובר הרשות הבהיר כי ארה"ב לא מוסמכת לבטל החלטות בינלאומיות. הפלסטינים קראו לקהילה הבינלאומית לנקוט בצעדים הנדרשים כדי לגנות את ההכרזה. "מציבה איום על הביטחון"

גיא אלסטר ויפעת רוזנברג
18/11/2019
צילום: רויטרס, עריכה: שאול אדם

הרשות הפלסטינית דחתה הערב (שני) את הודעת ארצות הברית כי ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינלאומי. דובר הרשות נביל אבו רודינה אמר כי הממשל האמריקני אינו מוסמך לבטל החלטות בינלאומיות. הוא פנה לקהילה הבינלאומית "לדחות ולגנות את ההכרזה, שכן היא אינה חוקית ומאיימת על שלום וביטחון שתי המדינות".

ראש הממשלה הפלסטינית מחמד אשתיה אמר כי "נטיית ממשל טראמפ לזרמים הקיצוניים בישראל מעוורת אותו מלראות את עקרונות היסוד של החוק הבינלאומי והקונצנזוס הבינלאומי נגד ההתנחלויות". לדבריו, "זהו ניסיון לתמוך בנתניהו ברגעי התחרות האחרונים על תפקיד ראש הממשלה". ממשרד החוץ הפלסטיני נמסר כי "ההצהרה היא אור אמריקני ירוק לסיפוח הגדה המערבית וקבורת פתרון שתי המדינות".

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת קרא לקהילה הבינלאומית לנקוט את כל הצעדים ההכרחיים על מנת להרתיע את המדיניות הלא אחראית של ארצות הברית. עריקאת, שהיה בעבר ראש צוות המשא ומתן עם ישראל, הזהיר כי ההחלטה מציבה איום על הביטחון והשלום בעולם.

"הכרזה לא חוקית". פומפאו, הערב(צילום: AP)

בחמאס אמרו כי ההצהרה היא "הפרה בוטה" של החוק הבינלאומי. דובר הארגון חאזם קאסם מסר כי דבריו של שר החוץ פומפאו הם הפרה ברורה של כל עקרונות החוק הבינלאומי וההומניטרי. לדבריו, הצהרות אלו מדגישות מחדש כי הממשל האמריקני שותף לתוקפנות על עמנו וזכויותיו. עוד הוסיף כי ההתנחלויות, כמו הכיבוש, הן דבר לא חוקי. עמנו ימשיך במאבקו עד לגירוש הכיבוש וחזרת עמנו לאדמה ממנה גורש.

בג'יהאד האסלאמי כינו את ההצהרה "עוינת, חסרת כל לגיטימציה והוכחה חדשה לפניה המלוכלכות של ארצות הברית התומכת בכיבוש ובטרור". בארגון קרעו לכל הארגונים להתאחד בדחיית ההודעה האמריקנית. זאת מאחר שלדבריהם, "השתיקה הערבית נוכח התוקפנות על עזה, ירושלים והגדה עודדה את הממשל האמריקני להמשיך לנקוט בזלזול ולהכריז על החלטות עוינות כאלה".

גם שר החוץ הירדני איימן ספדי הדגיש כי "ההתנחלויות הישראליות הן הפרה של החוק הבינלאומי ושל הלגיטימציה הבינלאומית". לדברי ספדי, החלטת הממשל האמריקני היא "צעד שיהרוג את פתרון שתי המדינות ויערער את ההזדמנויות להשיג שלום צודק".

מצרים מצטרפת לגינויים. בהודעת משרד החוץ בקהיר נמסר כי "ההתנחלויות הן לא חוקיות ומפרות את החוק הבינלאומי".

עוד בוואלה!

ארה"ב בשינוי מדיניות היסטורי: ההתנחלויות לא מפרות את החוק הבינ"ל

לכתבה המלאה
איום על הביטחון והשלום בעולם. אבו מאזן ושליח ארה"ב למזה"ת לשעבר ג'ייסון גרינבלט(צילום: רויטרס)

הודעת ארצות הברית הערב היא שינוי דרמטי של המדיניות האמריקנית שרואה בהתנחלויות בלתי חוקיות במיוחד לעומת מדיניות ממשל אובמה, שבשלהי שלטונו הוביל החלטה במועצת הביטחון שטענה שההתנחלויות אינן חוקיות. מדובר גם בתפנית חדה נוספת של המדיניות של הקהילה הבינלאומית שרואה בהתיישבות הישראלית מעבר לקווי 67 כמנוגדת לחוק הבינלאומי.

זהו מהלך השלישי הדרמטי שממשל טראמפ נוקט בו בשינוי מדיניות חד מהמדיניות הנהוגה בממשלים אמריקנים קודמים: העברת השגרירות לירושלים, ההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן וכעת גם שינוי היחס להתנחלויות.

האיחוד האירופי: עמדתנו לגבי ההתנחלויות לא השתנתה

במקביל, באיחוד האירופי הבהירו כי עמדתם לגבי ההתנחלויות לא השתנתה והן נותרו לא חוקיות לפי החוק הבינלאומי. באיחוד קראו לישראל להפסיק את בניית ההתנחלויות והבהירו כי ימשיכו לתמוך בפתרון שתי המדינות, "הדרך הריאליסטית והמעשית היחידה להגשים את שאיפותיהם הלגיטימיות של שני הצדדים".

גם הסנאטור הדמוקרטי ברני סנדרס גינה את החלטת ממשל טראמפ לרכך את היחס להתנחלויות. "ההתנחלויות הן לא חוקיות, על בסיס החוק הבינלאומי ושורת החלטות של האו"ם", כתב בטוויטר. לדברי הסנאטור היהודי ואחד המתמודדים המובילים בשורת המפלגה לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה, "טראמפ בחר פעם נוספת לבודד את ארצות הברית ולפגוע בדיפלומטיה על מנת למצוא חן בבסיס תומכיו הקיצוני".

סנדרס משתייך לאגף הרדיקלי במפלגה הדמוקרטית והוא מרבה למתוח ביקורת על מדיניות ממשלתו של בנימין נתניהו. הוא אחד מכמה מועמדים, בהם הסנאטורית אליזבת וורן, שלא שלל את האפשרות שבתור נשיא הוא יקפיא את הסיוע לישראל אם היא תמשיך לבנות בהתנחלויות.

(עדכון ראשון: 22:31)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully