כחול לבן על מינוי בנט: אינטרס פוליטי צר ואישי של נתניהו

במפלגה תקפו את ראש הממשלה על החלטתו למנות את חבר הכנסת לתפקיד שר הביטחון. "במקום לקדם ממשלה שהעם בחר ורוצה, נתניהו ממשיך לבצר את בלוק החסינות ולהתבצר בו", מסרו. המהלך מסכל את ניסיונות הקמת ממשלת מיעוט של כחול לבן, העבודה-גשר, המחנה הדמוקרטי וישראל ביתנו

08/11/2019
צילום: חדשות 12, עריכה: אסף דרורי

בנט מונה לשר הביטחון - כל הפרטים

  • נתניהו מינה את בנט לשר הביטחון, הליכוד והימין החדש יתאחדו
  • כחול לבן תקפו את נתניהו: לא מסתכל על טובת המערכת
  • לפיד: במקום לקדם אחדות, נתניהו ממשיך לבצר את הבלוק
  • המחנה הדמוקרטי: מינוי פסול ובלתי-דמוקרטי

בכחול לבן תקפו הערב (שישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלטתו למנות את ח"כ נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון וטענו כי המהלך נעשה מתוך "אינטרס פוליטי צר ואישי, ולא מתוך הסתכלות על טובת מערכת הביטחון ומדינת ישראל". בהודעה מטעם המפלגה נמסר כי "במקום לקדם את הממשלה שהעם בחר ורוצה נתניהו ממשיך לבצר את בלוק החסינות ולהתבצר בו. מינוי 'חניך תורן' לתפקיד שר הביטחון הוא מעשה לא ראוי למערכת הכי רגישה במדינה ולמדינת ישראל".

במהלך פגישה בין נתניהו ובנט, הסכים האחרון להתמנות לתפקיד שר הביטחון. המינוי יובא לאישור בישיבת הממשלה הקרובה. בנוסף לכך, סוכם כי הימין החדש והליכוד יתאחדו לסיעה אחת. האיחוד לסיעה משותפת תקף לכנסת ה-22 בלבד, אך הוא יהפוך את הליכוד לסיעה הגדולה בכנסת - עם 35 כיסאות לעומת 33 של כחול לבן.

המהלך של נתניהו ובנט מסכל את הניסיונות של כחול לבן להקים ממשלת מיעוט של כחול לבן, העבודה-גשר, המחנה הדמוקרטי וישראל ביתנו. בכחול לבן קיוו לשכנע את הימין החדש לחבור לקואליציה שכזו שהייתה מביאה אותם ל-55 ח"כים ומשאירה את גוש הימין-חרדים עם 52 בלבד ומאפשרת להקים ממשלת מיעוט ללא תמיכת הרשימה המשותפת. כעת, לאחר התאחדות הליכוד והימין החדש לכנסת ה-22, האופציה היחידה של גנץ להקים ממשלת מיעוט תהיה בתמיכה של הרשימה המשותפת. אולם המהלך נתון להתנגדות פנימית בכחול לבן וגם לא זוכה לתמיכה של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בשלב זה.

"המהלך לא נעשה מתוך הסתכלות על טובת מערכת הביטחון ומדינת ישראל". נתניהו וגנץ(צילום: ראובן קסטרו)

ח"כ יאיר לפיד, מהנהגת כחול לבן, תקף גם הוא את ראש הממשלה. לדבריו, "במקום לקדם ממשלת אחדות, נתניהו ממשיך לבצר את בלוק החסינות". לפיד הוסיף כי "אין דרך לספור את הפעמים שבהם אמר שבנט הוא ילדותי וחסר אחריות. עכשיו הוא שם בידיו את המערכת האחראית על חיי ילדינו. בגלל תיקיו הפליליים ביבי שם את האינטרס האישי הצר לפני המדינה. עיני הבוחרים נשואות אלינו. נמשיך לפעול להקמת ממשלת אחדות רחבה שבאה לעבוד בשביל הציבור ולא בשביל עצמה".

בעקבות המינוי, גם ח"כ עפר שלח (כחול לבן) מתח ביקורת על ראש הממשלה. "נתניהו ממשיך לשעבד כל תפקיד וכל שיקול לתעלולי החסינות שלו‬", מסר. "‫הוא פוחד שבנט יברח? אז עכשיו בנט יהיה שר ביטחון לשבועיים, אולי לחודשיים, על תנאי ועל פארש. ‬‫וזה האיש שמנסה לשכנע אותנו שצרה ביטחונית גדולה בפתח‬".

עוד בוואלה!

נתניהו מינה את בנט לשר הביטחון; הליכוד והימין החדש יתאחדו

לכתבה המלאה

"לנתניהו אין קווים אדומים"

גם במחנה הדמוקרטי גינו את מינויו של בנט וכינו אותו "בלתי-דמוקרטי". מטעם הרשימה נמסר כי "נתניהו אינו בוחל בשום קומבינה ובשום תרגיל בזוי כדי להיאחז בכיסאו ולחמוק ממשפט. מינוי שרים בממשלת מעבר הוא פסול ובלתי-דמוקרטי. זו עוד חוליה בשורה של צעדים מושחתים במסעו של נתניהו להרס הדמוקרטיה הישראלית. מינוי בנט לתפקיד שר הביטחון אינו ראוי ומוכיח כי לנתניהו אין קווים אדומים. הוא אינו מתחשב בדבר - בוודאי לא בטובת המדינה - בשלטונו המופקר. לנוכח מהלכיו המופקרים של נתניהו והתקפותיו על שלטון החוק, על בני גנץ לפעול ביתר שאת להקמת ממשלת מרכז-שמאל שתסיים את כהונת נתניהו ותעלה את ישראל על דרך הישר".

ח"כ אילן גילאון (המחנה הדמוקרטי) אמר בתגובה כי "מפרסונה נון גרטה לחייל הנאמן ביותר, ועכשיו מגיע הפרס, על חשבוננו כמובן. בלי מחשבה על התאמה לתפקיד, על מה נכון לממלכה, על ההשלכות של מינוי הנציג של נוער הגבעות למשרה הבכירה. נאמנות לחסינות, זה התנאי היחיד לקבלה לעבודה במשטר נתניהו. כנראה שבכל זאת למד משהו בסדנת הטרור".

יתאחדו לסיעה משותפת עם הליכוד לכנסת ה-22. בנט ושקד(צילום: רוני כנפו)

במהלך השיחות עם בנט, נתניהו הציע לו ולח"כ איילת שקד לקבל שני תיקים קטנים בממשלה או לחלופין את תיק הביטחון. שקד הסכימה יחד עם בנט לקבל את תיק הביטחון ולוותר על תיק זוטר עבורה לשם כך.

"נתניהו הציע לנו שני תיקים מהתיקים הפנויים: חקלאות ,תפוצות ורווחה או רק ביטחון", צייצה שקד. "בהחלטה משותפת סיכמנו שבנט ימונה לשר ביטחון עד שתוקם הממשלה. אני משוכנעת שזה נכון לטובת מדינת ישראל".

בליכוד מסרו כי "בנט הסכים שבמידה ותוקם ממשלה חדשה כגון, ממשלת אחדות רחבה או ממשלה צרה, ימונה אדם אחר לתפקיד שר הביטחון. השניים גם סיכמו שמפלגות הליכוד והימין החדש יקימו באופן מידי סיעה משותפת בכנסת ה-22 (לפי המודל של הליכוד-ישראל ביתנו בכנסת ה-19) ומתחייבים לפעול ביחד כסיעה משותפת לאורך כהונת הכנסת הנוכחית".

(עדכון ראשון: 17:39)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully