טליבאן: האמריקנים יסבלו יותר מכל אחד אחר מביטול שיחות השלום

הארגון הקיצוני הזהיר מפני ההשלכות להחלטת נשיא ארה"ב לבטל פסגה שבה היה אמור להיחתם הסכם לסיום המלחמה האמריקנית הארוכה בהיסטוריה: "יוביל לעוד אובדן חיים". טראמפ עשה זאת בתגובה לפיגוע בקאבול, שבו נהרג חייל אמריקני. פומפאו: "השיחות מתות"

רויטרס
08/09/2019
צילום: רויטרס, עריכה: אביעד בללי

טליבאן הזהיר היום (ראשון) כי החלטתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבטל את שיחות השלום עם מנהיגי הארגון תוביל לעוד אובדן חיים של אמריקנים. התפנית הדרמטית במאמצים לסיים את המלחמה מגיעה בניגוד לרצונו של טראמפ להחזיר את הכוחות האמריקניים הביתה, כפי שהבטיח לעשות עוד בתור מועמד.

"האמריקנים יסבלו יותר מכל אחד אחר על ביטול השיחות", אמר זבינוללה מוג'האד, דובר הארגון הקיצוני, בהצהרה שמסר בעקבות הודעתו מהלילה של טראמפ. לדבריו, השיחות נערכו בצורה חלקה עד ליום שבת האחרון, ושני הצדדים הסכימו לערוך שיחות פנים-אפגניות ב-23 בספטמבר. עד כה סירב לכך הארגון הרואה בממשלה הפרו-מערבית בקאבול בובה אמריקנית.

הוא אמר כי כוחות אמריקניים המשיכו להפציץ את אפגניסטן במקביל לשיחות.

בקאבול אמרו כי שלום אמיתי יושג רק כשטליבאן יחדול מאלימות ויערוך שיחות ישירות עם הממשלה. "שלום אמיתי יגיע כשטליבאן יסכים להפסקת אש", נמסר מלשכתו של נשיא אפגניסטן אשרף ראני. ראני, שעומד בפני בחירה מחדש בבחירות בהמשך החודש, התבטא לאחרונה יותר ויותר נגד הסכים ודחף את טליבאן לקיים שיחות ישירות עם ממשלו.

עוד על שיחות השלום
בגלל הפיגוע בקאבול: טראמפ עצר את שיחות השלום עם טליבאן
חתונת הדמים באפגניסטן: "עם מי נעשה שלום, עם אלו שמפוצצים אותנו?"

כוחות אפגניים נאבקים בלוחמי טליבאן בעיר קונדוז, בשבוע שעבר(צילום: רויטרס)

שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו אמר לכלי תקשורת בארצות הברית כי השיחות עם טליבאן הוקפאו וושינגטון תמשיך להפעיל לחץ על הארגון בזמן שהיא ממשיכה לספק תמיכה בכוחות האפגניים. זאת, לדבריו, עד שהיא תראה התחייבויות משמעותיות מצד הארגון.

"נכון לעכשיו, השיחות מתות", אמר פומפאו בריאיון לרשת פוקס, שבו ציין כי השליח המיוחד של ארצות הברית לאפגניסטן, זלמאי חאלילזאד, נקרא בחזרה לוושינגטון כדי לתכנן את המהלכים הבאים. הוא הוביל יחד עם דיפלומטים אמריקנים את השיחות עם נציגי טליבאן בחודשים האחרונים. "הנשא טראמפ קיבל לבסוף את ההחלטה", אמר פומפאו. "הוא אמר, 'אני רוצה לדבר עם אשרף ראני, אני רוצה לדבר עם הנציגים האלו של טליבאן. אני רוצה להסתכל להם בעיניים. אני רוצה לראות אם אנחנו יכולים להשיג את התוצאה הסופית שאנחנו צריכים".

פומפאו הנמיך את הציפיות מפני נסיגה מוקדמת. "הנשיא טראמפ היה ברור שאנחנו לא הולכים לסגת רק משום שיש דד-ליין. אנחנו הולכים לצמצם את היקף הכוחות שלנו כשתנאים מסוימים יקוימו". "אם טליבאן לא יתנהג כפי שצריך, אם הוא לא יקיים את ההתחייבויות שנתן לנו במשך שבועות, בחלק מהמקרים במשך חודשים, אז הנשיא לא הולך להפחית את הלחץ", אמר פומפאו בריאיון אחר, לרשת CNN. "אנחנו לא הולכים לצמצם את התמיכה שלנו בכוחות הביטחון האפגניים שלוחמים כל כך קשה שם באפגניסטן".

לדברי פומפאו, עדיין לא הוחלט אם קריסת השיחות תוביל גם להקפאת הנסיגה. "הנשיא טרם קיבל החלטה לגבי זה", הוא אמר לרשת ABC. לדבריו, טראמפ החליט להתערב ישירות כדי להביא את ההסכם לקו הסיום בקמפ דייויד אחרי שהושגה "התקדמות של ממש" בשיחות.

רוצה לסיים את המלחמה באפגניסטן. טראמפ(צילום: רויטרס, יורי גריפאס)

טראמפ הכריז הלילה במפתיע על השעיית השיחות, אחרי הפיגוע בקאבול בשבוע שעבר שבו נהרג חייל אמריקני ועוד 11 בני אדם. הוא גילה כי היה אמור לארח פסגה בקמפ דייוויד עם בכירים בטליבאן ועם מנהיגי אפגניסטן, בהם הנשיא אשרף ראני.

"מבלי ליידע כמעט אף אחד, מנהיגי טליבאן וגם, בנפרד, נשיא אפגניסטן, היו אמורים להיפגש איתי בחשאי בקמפ דיוויד ביום ראשון. הם היו בדרכם לארצות הברית הלילה", צייץ טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "אם הם לא יכולים להסכים להפסקת אש במהלך השיחות החשובות מאוד הללו, ואפילו הרגו 12 חפים מפשע, אז כנראה שלא יהיה להם את הכוח כדי לנהל משא ומתן על הסכם משמעותי בכל מקרה. כמה עוד עשורים הם מתכוונים להילחם?".

הנשיא מקדם את כישוריו כמומחה למשא ומתן וליחסים אישיים עם מנהיגים בעולם, כולל מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און, אבל הדיפלומטיה האישית שלו טרם הובילה להסכמים פורצי דרך.

עוד בוואלה!

טראמפ: אני יכול לנצח באפגניסטן בתוך שבוע, אבל 10 מיליון ייהרגו

לכתבה המלאה

הפיגוע שהוביל לקריסת השיחות

הפיגוע של טליבאן בוצע על ידי מחבל מתאבד במרכז קאבול, בסמוך למחסום בכביש ראשי הסמוך למטות כוח נאט"ו במדינה ולשגרירות ארצות הברית. יותר מ-40 בני אדם נפצעו בתקרית. בתקופה האחרונה התגברה האלימות במדינה, חרף ההתקדמות בשיחות בין ארצות הברית לבין טליבאן על סיום המלחמה, הארוכה בהיסטוריה האמריקנית. ביום שני שעבר נהרגו 16 בני אדם ונפצעו יותר ממאה איש נוספים בפיצוץ משאית תופת של טליבאן במתחם המשמש ארגונים בינלאומיים.

השליח האמריקני לשיחות חשף באותו היום את פרטי ההסכם שאמור היה להיחתם במהלך ריאיון טלוויזיוני ראשון לתקשורת המקומית, בתום שיחות שקיים עם הנהגת המדינה, שדורשת עוד הבהרות מארצות הברית לגבי ההסכם.

5,000 חיילים היו אמורים לסגת

חאלילזאד, דיפלומט ותיק ילד אפגניסטן שמוביל את המשא ומתן מטעם ארצות הברית, אמר כי קרוב ל-5,000 חיילים אמריקנים ייסוגו מהמדינה בתוך 135 ימים בשלב הראשון, לצד סגירת חמישה בסיסים, בתמורה לערבויות מטליבאן על כך שאפגניסטן לא תהיה שוב בסיס לתכנון מתקפות טרור נגד ארצות הברית ובעלות בריתה. כיום, ארצות הברית מחזיקה בכ-14 אלף חיילים במדינה.

עם זאת, ההסכם, שעתה נראה שקרס, לא כלל הפסקת אש רשמית, ולאחריו אמורים טליבאן וממשלת אפגניסטן לפתוח בשיחות ביניהם. הארגון הקיצוני, שכונן משטר הלכה קיצוני עם עלייתו לשלטון ב-1996 ועד הפלתו בידי ארצות הברית ב-2001, אינו מכיר בממשל בקאבול ורואה בו בובה אמריקנית.

רבים באפגניסטן חוששים שלאחר ההסכם, הזכויות הרבות שהשיגו יישחקו עם שובו של טליבאן. הארגון מחזיק היום בשטח הגדול ביותר מהמדינה מאז שארצות הברית פתחה במלחמה בעקבות פיגועי 11 בספטמבר, וזו הפכה למלחמה הארוכה בהיסטוריה שלה. הקואליציה הבינלאומית סיימה את משימת הלחימה שלה ב-2014, והמשיכה רק לאמן את הכוחות האפגניים המקומיים. עם זאת, ארצות הברית המשיכה במבצע שלה, גם אם בצורה מצומצמת, כולל תקיפות אוויריות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully