בזמן המחאה: סין שלחה כוחות חדשים להונג קונג

בסוכנות הידיעות הרשמית פורסמו תמונות של משוריינים וציוד צבאי נוסף חוצה את הגבול אל העיר שמשותקת זה שלושה חודשים בשל הפגנות נגד בייג'ינג. באופן רשמי, מדובר ברוטציה שגרתית של הכוחות המוצבים בבסיס הסיני בהונג קונג, אך התזמון שולח מסר אחר

  • סין
  • הונג קונג
אי-פי
צילום: רויטרס, עריכה: עמית שמחה

כלי התקשורת הרשמיים בסין פרסמו היום (חמישי) תמונות של כוחות צבא נכנסים להונג קונג, כחלק ממה שהם תיארו כרוטציה שגרתית, בצל החששות שהצבא יתערב נגד המחאה הפרו-דמוקרטית. בסוכנות הידיעות הרשמית שינחואה דווח כי כלי רכב משוריינים, משאיות, וסירת סיור נצפו חוצים את הגבול מהעיר השכנה שנזן להונג קונג, כחלק מהרוטציה ה-22 של צבא השחרור הלאומי של סין לבסיסו בהונג קונג.

כמעט שלושה חודשים לתוך ההפגנות, גובר החשש שהצבא הסיני יתפרס במחוז האוטונומי למחצה. הבסיס בהונג קונג פרסם לאחרונה סרטון שבו נראים חיילים ניצבים מול מפגינים. לפי סוכנות הידיעות שינחואה, החיילים שנפרסו בעיר התחנכו לגבי החוקים המקומיים ונשבעו להגן על ריבונות המדינה. בנוסף לכך, גם במקאו, שנהנית אף היא ממעמד מיוחד, התחלפו הכוחות הסיניים המוצבים בה.

גם אם מדובר בחילופי כוחות שגרתיים, התזמון נוגע בעצבים החשופים של המחוז המנהלי המיוחד. עדי ראיה של רויטרס ראו ביום חמישי תנועה גדולה יותר בתוך ובסמוך לבסיס שק קונג של צבא סין, השוכן בטריטוריות החדשות הכפריות, בהשוואה לחודשים האחרונים. בהצהרה של סין בשנה שעברה נאמר כי מספר החיילים והיקף הציוד בהונג קונג "נותר ללא שינוי", אך זה לא נאמר בהודעה של היום.

לקריאה נוספת בנושא
משטרת הונג קונג שלפה נשק חדש נגד המפגינים: תותח מים

עוד בוואלה!

משטרת הונג קונג שלפה נשק חדש נגד המפגינים: תותח מים

לכתבה המלאה
משוריינים חוצים את הגבול, הלילה (צילום: אתר רשמי, סוכנות הידיעות הסינית)

המושבה הבריטית לשעבר חווה את המשבר הפוליטי הגדול ביותר מאז שובה לשליטת סין ב-1997, והיא משותקת ב-11 השבועות האחרונים על ידי הפגנות ענק, שלעתים גלשו גם לאלימות.

המחאה החלה בשל חוקי הסגרה לסין, שכבר הושעו, אולם מאז היא כבר התרחבה ועתה דורשים המפגינים את הדחת ראשת העיר קארי לאם ורפורמות דמוקרטיות גדולות יותר, לצד חקירת האלימות של כוחות המשטרה. הונג קונג נהנית מאוטונומיה גדולה יותר בהשוואה לסין היבשתית, במסגרת השיטה המכונה "מדינה אחת, שתי מערכות".

(צילום: אתר רשמי, סוכנות הידיעות הסינית)

סין, שמחזיקה בכוחות צבא בעיר ומעבר לגבול, מזהירה כי סבלנותה פוקעת, והשוותה את המפגינים לטרוריסטים בשתי הזדמנויות לפחות. היא שחררה אזהרות שלפיהן היא שומרת את הזכות להתערב צבאית במשבר, אם הרשויות בהונג קונג יבקשו עזרה. לפי ההערכות, בייג'ינג לא מעוניינת בתרחיש כזה. היא מאשימה "כוחות זרים" בליבוי המהומות, בין היתר בשל תמיכת בריטניה וארצות הברית במפגינים.

ההפגנות הן האתגר הגדול ביותר שחווה המפלגה הקומוניסטית של סין מאז עלייתו של שי ג'ינפינג לשלטון ב-2012. המפלגה נחושה לדכא את המהומות לפני ציון יום השנה ה-70 להקמת הרפובליקה העממית של סין ב-1 באוקטובר, אז יסקור שי מצעד צבאי גדול בבירה.

(צילום: אתר רשמי, סוכנות הידיעות הסינית)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully