36 מקרים, רובם בבריכות פרטיות: ירידה בטביעות ילדים בחופשת הקיץ

מנתוני מד"א שהגיעו לידי וואלה! NEWS עולה כי שני ילדים טבעו למוות השנה, לעומת שישה בקיץ הקודם. בניגוד לשנים הקודמות, רוב מקרי הטביעה אירעו בבריכות פרטיות. מנכ"ל מד"א: "קורא להורים, לצוותי ההוראה ולתלמידים לרענן את הנחיות הבטיחות כדי למנוע אסונות מיותרים"

28/08/2019
צילום: תיעוד מבצעי מד"א

שני ילדים טבעו למוות במהלך חופשת הקיץ בישראל לעומת שישה בשנה שעברה - כך עולה מנתוני מד"א שהגיעו לידי וואלה! NEWS. מלבד שני אירועי הטביעה שהתרחשו בארץ, ילדה נוספת מצאה את מותה בבריכה בחופשה משפחתית ביוון. בניגוד לשנים קודמות, רוב מקרי הטביעה התרחשו בבריכות פרטיות.

על פי נתוני מד"א, 36 ילדים עד גיל 16 טופלו בידי החובשים והפרמדיקים של הארגון. מתוכם, שני ילדים טופלו במצב אנוש ונזקקו לפעולות החייאה: בת שלוש שטבעה בבריכה פרטית באילת ובן שלוש שטבע בבריכה פרטית בחד נס. מלבדם טופלו שישה ילדים שנפגעו באורח בינוני ו-26 ילדים שנפגעו באורח קל. מרבית התקריות, 17 במספר, אירעו בבריכות פרטיות. 11 מתוכן התרחשו בבריכות ציבוריות, ארבע בחופי הים התיכון, שתיים בים המלח, אחת בחופי אילת ואחת בחופי הכנרת.

רוב מקרי הטביעה התרחשו בבריכות פרטיות. בריכה בראש פינה בה טבע ילד בן ארבע(צילום: אתר רשמי)

"בחופשת הקיץ, לצערנו, היינו עדים למקרים מצערים של פגיעות, טביעות ותאונות, עם מעורבות של ילדים, שעלו בחיי אדם", אמר לוואלה! NEWS מנכ"ל מד"א אלי בין. "עם סיום חופשת הקיץ והחזרה לשגרה, אני קורא להורים, לצוותי ההוראה ולתלמידים לרענן את הנחיות הבטיחות, כדי למנוע אסונות מיותרים. אם נקלעתם למצב חירום רפואי, הזעיקו את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון 'מד"א שלי', באמצעותו יכולים החובשים והפרמדיקים לאתר את מיקומכם המדויק".

סמנכ"ל רפואה במד"א, ד"ר רפאל סטרוגו, הסביר כי "במקרה טביעה יש לנסות למשות את הטובע מהמים במידת האפשר, ובלי לסכן את החיים של עצמנו. במקביל, יש להזעיק את צוותי מד"א. יש להישמע להנחיות החובשים והפרמדיקים במוקד, שידריכו כיצד להעניק טיפול רפואי עד להגעת צוותי מד"א למקום. במידה והאדם שנמשה מהמים אינו נושם, יש להשכיבו על הגב, הרחק מקו המים ומיד להתחיל בביצוע עיסוי חזה, דבר שללא ספק יכול לסייע להעלות את סיכויי ההישרדות של הטובע".

עוד בוואלה!

תאילנד בטירוף: הארמון פרסם תמונות נדירות של פילגש המלך

לכתבה המלאה
ארבע מהטביעות אירעו בחופי הים התיכון(צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות מד"א)

ב-2018 טופלו בידי מד"א 40 ילדים שטבעו. שישה מתוכם, כאמור, מצאו את מותם. מרבית מקרי הטביעה התרחשו בבריכות ציבוריות ובחופי הים התיכון - 14 בכל אחת מהזירות. שבעה ילדים טבעו בשנה שעברה בבריכות פרטיות, שניים בים המלח, שניים בנהרות ובנחלים ואחד בכינרת. ב-2017 נקבע מותם של שני ילדים שטבעו מתוך 35 מקרים, ש-19 מתוכם התרחשו בבריכות ציבוריות. ב-2016 היו חמישה מקרי מוות מתוך 45 תקריות טביעה, ש-17 מהם התרחשו בחופי הים התיכון.

"סיבת התמותה השנייה בשכיחותה מהיפגעות ילדים"

מנכ"לית ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, אורלי סילבינגר, מסרה כי "טביעה היא סיבת התמותה השנייה בשכיחותה מהיפגעות ילדים. טביעה מתרחשת במהירות ובדממה, בדיוק ברגע בו לא שמנו לב. אנו קוראים להורים, אל תגידו 'לי זה לא יקרה' - פעלו כדי למנוע". סילבינגר הוסיפה כי "בסביבת מים חייבים להיות בהשגחה מלאה על הילדים, במרחק נגיעה וללא הסחות דעת. כשיש יותר ממבוגר אחד, קבעו מבוגר תורן שתפקידו להשגיח על הילדים. חשוב לזכור כי המציל מהווה שכבת בטיחות נוספת, אך לעולם אינו מהווה תחליף להשגחה הורית".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully