בלב ים, אחרי צניחה: כששייטת 13 וצבא ארה"ב השתלטו על כלי שיט

חיל הים וכוחות מיוחדים של הצבא האמריקני לקחו חלק בתרגיל "נובל רוז", שדימה השתלטות על ספינת סחר, שעליה אמצעי אמל"ח וחומרים מסוכנים, וחילוץ כוח משטח אויב. גורם בכיר בשייטת 13 הסביר כי "המטרה היא להגדיל את סל הכלים כדי לעמוד מול קשת האיומים בכל זירה"

20/08/2019
שייטת 13 וכוחות מיוחדים של צבא ארה"ב משתלטים על ספינה ומחלצים כוח משטח האויב (צילום: דובר צה"ל, עריכה: נועה לוי)

שייטת 13 וכוחות מיוחדים של צבא ארצות הברית לקחו חלק בשבוע שעבר בתרגיל לדימוי השתלטות על ספינה וחילוץ כוח משטח האויב - כך הותר היום (שלישי) לפרסום. התרגיל, שהסתיים ביום רביעי האחרון, כלל יכולות כמו השתלטות על כלי שיט באמצעות הצנחה ממטוס, טיפוס, גלישה, צליפה ופינוי פצועים. בנוסף לכך, נעשה שימוש באמצעים וכלי שיט מתקדמים.

גורם בכיר בשייטת 13 הסביר כי התרגיל "נובל רוז" התקיים במסגרת המאמץ שמתקיים השנה ובשנים שלפניה לשיתופי פעולה בין חיל הים והשייטת בפרט לבין האמריקנים ויחידות מסווגות נוספות. לדבריו, התרחיש העיקרי היה סביב סוחרת חשודה שעליה אמצעי אמל"ח וחומרים מסוכנים שעברו מנקודה אחת לאחרת.

בין היכולות - הצנחה ממטוס, טיפוס, גלישה, צליפה ופינוי פצועים. מתוך התרגיל "נובל רוז"(צילום: דובר צה"ל)
"כתף אל כתף עם הצי האמריקני". התרגיל של שייטת 13 וצבא ארה"ב, "נובל רוז"(צילום: דובר צה"ל)

"אנחנו נערכים, מוכנים וערוכים", הוא הוסיף. "אין איזושהי עלייה בכוונות של אויב כזה או אחר אבל המטרה שלנו להיות ערוכים, זו המשמעות שלנו וזו חלק מההיערכות. אנחנו מתעסקים בבט"ש בעזה ובהברחות ועושים מה שאנחנו צריכים לעשות. אנחנו תמיד רוצים להגיע רחוק יותר, לאפשר יותר והמטרה להגדיל את סל הכלים כדי לעמוד מול קשת האיומים בכל זירה".

התרגיל "נובל רוז" בוצע בהובלת ובפיקוד שייטת 13 ונשלט ממפקדה משותפת של מערך העומק והכוחות המיוחדים והפיקוד האמריקני. מטרתו היא להעמיק את שיתוף הפעולה והשיח המקצועי בין הכוחות המיוחדים של צה"ל לאלו של ארצות הברית ותוכנן כחלק מגרף האימונים השנתי. על פי הודעת דובר צה"ל, שיתוף הפעולה עם כוחות הצי האמריקני החל כבר משלבי התכנון המקדימים ועד קיום התרגיל בהצלחה. הגורם הבכיר בשייטת 13 טען כי "ממש תרגלו את כל השלבים כתף אל כתף עם הלוחמים והמפקדים בצי האמריקני".

עוד בוואלה!

החשד לאונס הילדה בצפון: "הנערים איימו כי יפגעו בה אם לא תיפגש עמם"

לכתבה המלאה
"המטרה שלנו היא להיות ערוכים". התרגיל המשותף של שייטת 13 וצבא ארה"ב(צילום: דובר צה"ל)
התרגיל "נובל רוז"(צילום: דובר צה"ל)
התרגיל "נובל רוז"(צילום: דובר צה"ל)

לדבריו, היקף המתאמנים, היכולות והממשק בין המשתתפים היה הדוק הרבה יותר מאשר בעבר. "יש לא מעט אתגרים אזוריים שמחייבים שיתופי פעולה וזה חלק מהמאמץ לשמר את היכולות ולהקרין עוצמה", אמר הגורם הבכיר. "הים הוא לא איום - הוא תווך משמעותי מאוד לישראל, גם בהיבט הכלכלי. תווך שמאפשר לנו לפעול ולכן יש חשיבות מאוד גדולה בטח עבור זרוע הים שהיא זרוע אסטרטגית שנערכת להגיע לכל נקודה שצריכים להגיע אליה".

בדובר צה"ל אמרו כי "בשנים האחרונות זרוע הים מתמודדת עם איומים משתנים המצריכים אימונים במתווים מורכבים ומאתגרים, שבוחנים את מוכנות כוחות הזרוע להתמודד עם מצבי קיצון משתנים ובלתי צפויים. שיתופי פעולה עם צבאות זרים ברחבי העולם ועם צבא ארצות הברית, מביאים ללמידה הדדית ולחיזוק הקשרים המקצועיים אשר מביאים לשיפור רמת הכשירות של שני הצדדים".

התרגיל "נובל רוז"(צילום: דובר צה"ל)
התרגיל "נובל רוז"(צילום: דובר צה"ל)
התרגיל "נובל רוז"(צילום: דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully