פיצויים לתושבי הדרום: מי יקבל כסף ובאילו יישובים? ההסכם נחשף

פרסום ראשון: בעקבות החלטת שר האוצר לפצות את תושבי הדרום על היעדרות מהעבודה בימי לחימה, נחתם בשבוע שעבר הסכם פיצויים שנחשף לראשונה על ידי וואלה! NEWS בין האוצר, ההסתדרות והתאחדות התעשיינים עבור העובדים שנאלצו להיעדר. מי עומד בקריטריונים? מדריך

עריכה: עמית שמחה

בשבוע שעבר חתמו הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד על הסכם פיצויים לעובדים שנאלצו להיעדר מעבודתם החל ממאי 2018 ועד סוף דצמבר 2019. ההסכם, שפרטיו נחשפים לראשונה בוואלה! NEWS, מגיע בעקבות החלטתו של שר האוצר משה כחלון לפצות את תושבי הדרום והעובדים באזור, ומעגן למעשה בחוק את ההנחיה לפיה על המעסיק לשלם לעובדים את ימי העבודה שהפסידו בגין המצב הביטחוני ועל פי הנחיות פיקוד העורף לסגירת מוסדות באזורים שהוגדרו "מיוחדים".

הממונה על השכר באוצר יזם הסכם משולש והרחיב אותו בצו הרחבה עליו צפוי להכריז שר הרווחה, כך שתקנות מס הכנסה יחולו על כל העובדים הן בסקטור הפרטי והן בסקטור הציבורי. אם בפיקוד העורף יכריזו על סבבי לחימה נוספים שיגרמו להיעדרות מהעבודה עד לדצמבר השנה, הפרטים יפורסמו בכלי התקשורת ויהיו כלולים בהסכם זה.

מי העובדים הכלולים בהסכם הפיצויים?

כל העובדים המועסקים בשירות המדינה, שמשכורותיהם מחושבות לפי הסכמים קיבוציים החלים לגבי אחד הדירוגים המיוצגים על ידי ההסתדרות. כמו כן, ההסכם חל על כל העובדים המועסקים על ידי החברים בארגוני "נשיאות הארגונים העסקיים". בין הארגונים החברים: התאחדות התעשיינים, התאחדות האיכרים בישראל, איגוד לשכות המסחר, התאחדות הקבלנים, איגוד בתי המלון, איגוד היהלומים, האיגוד הכל ארצי של מפעלי הניקיון והאחזקה בישראל, איגוד הבנקים, איגוד האיכרים ועוד.

הסכם זה אינו חל על עובד שנקרא לשירות עבודה לפי חוק שירות עבודה בשעת חירום, אלא אם שוחרר כדין לפי החוק ולגבי התקופה שלגביה שוחרר.

חסימות כבישים בעוטף עזה, יולי (צילום: אמיר בוחבוט)

באילו תנאים ישולם השכר לעובדים?

 • עובד יקבל שכר ממעסיקו בשל היעדרותו בתקופת ההסכם בגין הימים שנקבעו ובטווח האזורים הרלוונטיים. החל מהשעה שבה חל תוקפה של הודעת פיקוד העורף או משעת ההתחלה של משמרת, לפי המאוחר ביניהם, ועד לסיומה של משמרת העבודה. על אותו עובד להוכיח את התנאים הבאים:
 • עובד במוסד חינוך שנמצא ב"אזור המיוחד" ונסגר לפעולה בעקבות המצב הבטחוני.
 • עובד שנעדר מעבודתו כדי לשמור על ילדו שלומד במוסד חינוך באזור המיוחד ונסגר ולגביו יש שני תנאים: ילד שנמצא בהחזקתו הבלעדית של אותו הורה או שמא מדובר בעובד חד הורי.
 • בן הזוג של העובד הוא עובד או עצמאי שלא נעדר באותו היום מעבודתו.
 • העובד נעדר מעבודתו בהתאם להחלטה בדבר איסור התקהלות
 • העובד נעדר מעבודתו בהתאם להחלטה בדבר סגירת מקומות עבודה שאינם חיוניים
 • העובד הוא אדם עם מוגבלות אשר מקום מגוריו או מקום עבודתו באזור המיוחד. מוגבלותו ידועה למעסיק והיא לא מאפשרת לו להתנייד או לשהות באזור המיוחד בהתאם להנחיות פיקוד העורף.
 • הורה של אדם עם מוגבלות אשר נאלץ להעדר מעבודתו כיוון שהמוגבלות לא מאפשרת לו לעמוד בהוראות פיקוד העורף. הילד הוא בחזקתו הבלעדית של אותו הורה, או שמא מדובר בעובד חד הורי. בן/בת הזוג של אותו הורה עובד או עצמאי ולא נעדר מעבודתו באותו יום ולא יכל להשגיח על הילד.

עוד בוואלה! NEWS

פרשת המין בקפריסין: חקירת הפצת הסרטון מתקרבת לסיומה

לכתבה המלאה

במצב בו תהיה מחלוקת לגבי הימצאותו או אי הימצאותו של אותו מוסד חינוכי באזורים הרלוונטים, פיקוד העורף הוא זה שיכריע לגביו.

עובד שנוכו או ינוכו לו ימי חופשה בשל היעדרות מהעבודה בימים הרלוונטיים, יעמדו לרשות אותו עובד.

לא ישולם שכר לעובד בשל היעדרותו בגין ימי מחלה, חופשה, תאונה, ימי מילואים, וכן בשבת ימי חג למעט מי שעובד באופן רגיל בימים אלו.

פיצויים על ימי לחימה (צילום: רויטרס)

כיצד יחושב השכר?

השכר שישלם המעסיק לעובד בגין התקופה בה נעדר יעמוד על שכר העבודה יומי ברוטו ללא תוספות, אך יכלול הפרשות סוציאליות. שכרם של עובדים המועסקים בשירות המדינה יהיה מפורט ויובא בחוזה שיפורסם על ידי הממונה על השכר באוצר. עובד שלא עבד בחלק מיום העבודה, ישולם לו על החלק היחסי של השכר. במקרה ובו מספר השעות בהן העובד לא עבד לא עולה על שעה אחת, לא יהיה זכאי לפיצוי מכוח הסכם זה.

מהם התאריכים שבגינם יוענק הפיצוי?

במסגרת ההסכם בוצעה חולקו היישובים באזור עוטף עזה לקבוצות. בהתאם לבחינת סבבי הלחימה, הוחלט כי התשלום יוענק על פי התאריכים וקבוצות היישובים באופן הבא:

9.8.2018 - חמישי - 6:00-19:36 - קבוצת ישובים א' ו-ב'.
17-18.8.2018 - רביעי, חמישי - 3:38-3:38- קבוצת יישובים ג'.
26-27.10.2018 - שישי, שבת - 22:03-22:03 - קבוצת ישובים ד'.
11-12.11.2018 - ראשון, שני - 22:20-22:20 - קבוצת ישובים ה' .
12-13.11.2018 - שני, שלישי - 22:30-22:30 - קבוצת ישובים ו' ו-ד'.
25-26.3.2019 - שני, שלישי - 17:00-5:00 - קבוצת ישובים ח'.
26-27.3.2019 - שלישי, רביעי - 5:00-5:00 - קבוצת יישובים ט'.
4-5.5.2019 - שבת, ראשון - 20:00-20:00 - קבוצת יישובים י'.
5-6.5.2019 - ראשון, שני - 20:00-20:00 - קבוצת יישובים י"א .

מועדי התשלום

מועד התשלום בגין הפיצויים על העדרות מהעבודה ממאי 2018 עד סוף יוני 2019 ישלומו במשכורת ספטמבר 2019 המשתלמת בחודש אוקטובר 2019. מועד התשלום מיולי 2019 עד דצמבר 2019 יעשה לא יאוחר ממשכורת חודש פברואר 2020 המשתלמת בחודש מרץ 2020.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully