פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "הציפור השחורה של צ'רנוביל": האם איש העש נראה רגעים לפני הפיצוץ בכור?

   חובבי תיאוריות קונספירציה משוכנעים שעובדי חדר הבקרה של תחנת הכוח הגרעינית דיווחו כי הבחינו ביצור מצמרר בעל כנפיים ועיניים אדומות זוהרות מרחף בשמי צ'רנוביל ימים ושניות לפני הפיצוץ הנורא. 33 שנים מאז האסון, חוזרות הטענות שזה היה "איש העש" שהוביל לו

   "הציפור השחורה של צ'רנוביל": האם איש העש נראה רגעים לפני הפיצוץ בכור?
   כתבתם של: דב גיל-הר ומריאנה בננסון, עורך וידאו: רן צימט, עיצוב גרפי: אביחי ברוך ודור הרשקוביץ', צלם: רומן סטפנוביץ', עורך ראשי: יונתן שם-טוב, הפקה: רחלי ורדי, אור כהנא, ריכוז מערכת: מאיה אשר, מנהל טכני: מייקל ברהם

   בסרטון - "ואז בלב עיר הרפאים מוכת הקרינה, פרצו הדמעות". אל תוך צ'רנוביל, הסרט המלא

   בימים שהוביל לאסון הכור בצ'רנוביל באפריל 1986, כמה מעובדי חדר הבקרה של תחנת הכוח הגרעינית בצפון אוקראינה טענו שהבחינו ביצור מצמרר בעל כנפיים ענקיות ועיניים אדומות זוהרות מרחף מעל הכור - ככה לפחות טוענים בימים האחרונים חובבי תיאוריות קונספירציה ברחבי הרשת.. ב"דיילי סטאר" דווח שישנם רבים שמאמינים שהיצור, שזכה מאז לכינוי "הציפור השחורה של צ'רנוביל", הוא למעשה "איש העש" מבשר הרעות עקב הדמיון הבולט בין תיאוריהם של השניים. העובדים המוטרדים טענו שהבחינו ביצור גם בשניות שלפני הפיצוץ וגם כמה ימים לפני כן מרחף בקו האופק של צ'רנוביל ופריפיאט וטענו כי נותרו עם טראומה קשה וסיוטים מאז זכו לראותו.

   "איש העש" מתואר באגדות האורבניות כהכלאה של אדם עם ציפור שגודלו רב יותר מהאדם הרגיל, כנפיו נפרשות לאורך של שלושה מטרים, צבעו אפור ועיניו גדולות ואדומות. תצפיותיו הראשונות נערכו לכאורה באזור פוינט פלזנט שבמערב וירג'יניה, ליד הגבול עם מדינת אוהיו, בין אוקטובר 1966 לנובמבר 1967. הופעתו מאז ומתמיד סימנה על אירוע קטסטרופלי העומד לקרות, כך שהופעתו החוזרת רגע לפני אסון צ'רנוביל מתיישבת יופי עם הסיפור.

   הסופר ג'ון ריל קישר בעבר בין הופעותיו של איש העש לאירועים מטרידים, כמו פעילות חוצנים ורוחות רפאים וכן קריסת גשר הכסף ב-15 בדצמבר 1967 - תקרית בה נהרגו 46 אנשים. בחודש שעבר צוין 33 שנים לאסון צ'רנוביל וככל שהזמן עובר - כך מתחזקות השמועות על הקשר שבין האסון הנורא לאיש העש.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   33 שנים לאסון צ'רנוביל: האם איש העש נצפה בשמיים רגע לפני הפיצוץ?

   עוד בנושא:

   מצ'רנוביל ועד עיר המתים: המקומות הכי מפחידים שאפשר למצוא בגוגל מפות
   33 שנים אחרי האסון: רגל הפיל הרדיואקטיבית עדיין מאיימת על צ'רנוביל
   בעקבות "צ'רנוביל": עשרה סרטים מטלטלים על אסונות גרעיניים