פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תפילות עם קסדות: מיסה ראשונה בנוטרדאם מאז השריפה

   חודשיים לאחר שהלהבות כילו חלקים מהכנסייה המפורסמת, התכנסו 30 אנשי דת לטקס חגיגי במקום. הכמרים לבשו את גלימות התפילה המסורתיות וחבשו קסדות לראשם לאור הסכנה מקריסת המבנה. הארכיבישוף של פריז בירך: "מאוד מרגש שאנחנו כאן"

   תפילות עם קסדות: מיסה ראשונה בנוטרדאם מאז השריפה
   צילום: רויטרס, עריכה: תומר לוי

   כ-30 אנשי דת חבושים בקסדות לבנות השתתפו אתמול (שבת) במיסה בקתדרלת נוטרדאם בפריז, לראשונה מאז השריפה שאירעה במקום לפני כחודשיים. המיסה, שמנציחה את קדושת המקום, נערכה בחדר תפילה צדדי שלא ניזוק בלהבות שכילו את נוטרדאם ב-15 באפריל. לבושים בגלימות לבנות, הכמרים לא נפרדו מהקסדות במהלך הטקס.

   הארכיבישוף של פריז, מיישל אופטיט, שהוביל את התפילה, אמר כי "זה מאוד מרגש שאנחנו כאן לחגוג את הקדושה של הקתדרלה. זה מסר של תקווה והודיה לאלו שהתרגשו ממה שקרה לקתדרלה הזאת". הוא הוסיף כי זה "קצת מוזר" לחגוג את המיסה כשקסדה לראשו.

   לקריאה נוספת בנושא
   בהלה בפריז: הגשם מתקרב - ומאיים להחמיר את הנזק בנוטרדאם
   חיות ומזמזמות: 200,000 הדבורים מקתדרלת נוטרדאם ניצלו מהשריפה
   חקירת השריפה בנוטרדאם: ייתכן שקצר חשמלי הצית את האש במקום

   מיסה ראשונה בקתדרלת נוטרדאם בפריז אחרי השריפה, 15 ביוני 2019 (רויטרס)
   כמרים חובשי קסדות במיסה בנוטרדאם, אתמול (צילום: רויטרס)

   ביום שישי האחרון, שר התרבות של צרפת, פרנק רייסטר, אמר שהמבנה עדיין במצב שברירי, זאת לאחר שהלהבות הובילו לקריסת הגג ואחד מצריחי המבנה. תמונות המציגות את הסמל הקתולי עולה באש גרמו צער למאמינים רבים ברחבי העולם.

   ראשי הכנסייה הראו כי השגרה נמשכת בעת שהתרומות לשיפוץ המבנה הגותי ממשיכות להגיע. ממשלת צרפת הודיעה כי פחות מ-10% מ-850 מיליון יורו שנתרמו על ידי מיליארדרים ואנשי עסקים לשיקום הקתדרלה התקבלו עד כה. "יכול להיות שיש אנשים שהבטיחו לתרום אך בסופו של דבר לא עשו זאת", אמר השר. "אבל חשוב מכך, וזה תקין, התרומות יועברו עם התקדמות השחזור".

   נשיא צרפת עמנואל מקרון הגדיר כי שחזור הקתדרלה ייארך חמש שנים, אך רייסטר זהיר יותר בדבריו. "הנשיא צודק בבחירתו לקבוע מטרה, אבל ברור שמה שחשוב בסופו של דבר הוא איכות העבודה. אז המשמעות היא שכל העבודות לא יסתיימו באופן סופי בעוד חמש שנים בדיוק".

   מיסה ראשונה בקתדרלת נוטרדאם בפריז אחרי השריפה, 15 ביוני 2019 (רויטרס)
   מקרון הגדיר יעד של חמש שנים לשיקומה. קתדרלת נוטרדאם, אתמול (צילום: רויטרס)
   כנסיית נוטרדאם עולה באש (אתר רשמי , רויטרס)
   נוטרדאם עולה באש, אפריל (צילום: רויטרס)