פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הערעור התקבל: מוצאי גופת מג'די חלבי יזכו ב-10 מיליון דולר

   העליון קיבל את ערעור שני האחים שמצאו את גופת חייל צה"ל שהוגדר כנעדר במשך יותר מ-7 שנים, וקבע שהם זכאים לקבל את הפרס הכספי שהובטח למי שימסור מידע. השניים תבעו את המדינה ועמותת "לחופש נולד", שנקלעה לתהליכי פירוק. אב החייל: "החלטה לא נכונה, לא מגיע להם כלום"

   החייל הנעדר מג'די חלבי (דובר צה"ל)
   חייל צה"ל מג'די חלבי (צילום: דובר צה"ל)

   בית המשפט העליון קיבל היום (שני) את ערעורם של מוצאי גופתו של חייל צה"ל מג'די חלבי, בן העדה הדרוזית שהוגדר כנעדר במשך יותר משבע שנים, וקבע כי הם זכאים לקבל מהמדינה את הפרס הכספי בסך 10 מיליון דולרים, שהובטח למי שימסור על חלבי מידע.

   חלבי נראה לאחרונה ביישוב מגוריו דלית אל-כרמל ב-24 במאי 2005. שבע שנים לאחר מכן, באוקטובר 2012, הותר לפרסום כי גופתו של חלבי נמצאה סמוך ליישוב. מספר שבועות לפני כן מצאו עובדים שעסקו בגיזום עבור הקרן הקיימת לישראל ביער הסמוך ליישוב את שרידי הגופה.

   באותה שנה שני האחים מדליית אל-כרמל אשר מצאו את גופתו של חלבי הגישו לבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה כספית על סך 39,100,000 שקלים נגד ממשלת ישראל, משרד הביטחון ועמותת לחופש נולד. האחים חדר ואברהים קוזלי, עובדי קבלן שזכו במכרז לכריתת העצים השרופים בכרמל, נתקלו בגופה ביער סמוך לעוספייה וטענו כי הם זכאים לכספים אלה מכיוון שהעמותה פרסמה הודעה באתר האינטרנט שלה, בה הובטח פרס כספי בסך 10 מיליון דולרים תמורת מידע אמין שיוביל אל אחד או יותר מנעדרי צה"ל. באפריל 2013 בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את בקשתם לקבלת פטור מתשלום אגרה על תביעתם.

   לקריאה נוספת בנושא:
   מצאו את גופת חלבי ותובעים מהמדינה 40 מיליון

   חיפושים אחר חלקי גופתו של מג'די חלבי ביער עוספיה (ערן גילווארג)
   חיפושים אחר חלבי ב-2012 (צילום: ערן גילווארג)

   "אני המום", אומר נזמי חלבי, אביו של מג'די ששמע על ההחלטה לראשונה מפניית וואלה! NEWS בדרכו חזרה הביתה מעבודתו כמתנדב באגודה למען החייל. "אני חושב שזו החלטה לא נכונה. לא מתערב בזה ולא עקבתי אחרי הדיונים בבית המשפט, אבל לדעתי לא מגיע להם בכלל כלום" אמר. "זו החלטה לא נכונה ואני לא יודע על סמך מה נתנו אותה. הוצע פרס על ידי עמותה שכזכור לי פורקה בהחלטה של שר הבטחון אהוד ברק שנה לפני שהם טענו שהם מצאו את מגדי. אני לא נכנס לזה".

   ממשרד בן ארי, פיש, סבן ושות', שייצגו את האחים קוסלי בערעור, נמסר: "אנו מברכים על פסק דינו של בית המשפט העליון, וסבורים כי מדובר בהחלטה הראויה והנכונה, אשר עושה צדק. בית המשפט הבהיר, כי כאשר המדינה מתחייבת - עליה לעמוד בהתחייבותה. אין ספק, כי החלטת בית המשפט העליון תוביל להגברת האמון במוסדות המדינה, ותבהיר כי הבטחות יש לקיים".

   בטיוטת כתב התביעה שהוגשה אז באמצעות עורכי הדין וואג'די כעבייה וגל אמיר נכתב כי עמותת "לחופש נולד", אשר מומנה ונתמכה על ידי המדינה ומשרד הביטחון, פרסמה מודעות בהן הובטח פרס של 10 מיליון דולרים תמורת מידע אמין שיוביל אל אחד או יותר מנעדרי צה"ל ברחבי הכפרים עוספייה ודליית אל-כרמל, האזור בו התגורר חלבי ובו נמצא בסופו של דבר על ידי האחים תושבי המקום. לדברי התובעים, השלטים האלה עדיין נמצאים במקומם עד לרגע זה. "כמה שבועות לאחר שמצאו את הגופה הם פנו בדרישה אל הנתבעות כי יעבירו לידם את סכום הפרס המובטח" נכתב בתביעה, "אך לטענתם לא נענו כלל לתביעתם, אלא במכתב סתמי לפיו 'פנייתם נבדקת'".

   בינואר 2012 החלה עמותת לחופש נולד בהליכי פירוק. עם זאת, האחים קוזלי טענו אז כי היא עדיין עמותה פעילה, הכשירה לזכויות ולחובות. גורם ממשלתי מסר אז לוואלה! NEWS שהכוונה במתן הפרס הייתה למי שיביא מידע מודיעיני שיסייע לאיתור נעדר במדינת אויב, ומעולם לא הייתה כוונה להעניק את הפרס למי שיתקל במקרה בגופה ביער.

   מציאת גופת החייל מג'די חלבי ביער עוספייה, אוקטובר 2012 (שלומי גבאי)
   מקום מציאת גופתו של חלבי, אוקטובר 2012 (צילום: שלומי גבאי)

   חלבי, יליד 1985, החל את שירותו הצבאי בבית הספר הטכני של חיל האוויר, ובמהלך השירות הועבר לבסיס חיל חימוש ליד חיפה. ב-24 במאי 2005 הוא נעלם, בעת שהיה בחופשה מהצבא. ככל הנראה, הוא לבש בגדים אזרחיים בעת היעלמותו. משפחתו החלה בחיפושים, אולם צה"ל הכריז עליו כנעדר רק כעשרה ימים לאחר מכן - החלטה שגררה ביקורת בהמשך. ההכרזה על מעמד זה הביאה להקמתו של צוות חקירה מיוחד, בראשות משטרת ישראל, ובשילוב ענף איתור נעדרים והמשטרה הצבאית החוקרת.

   באפריל 2012 חתמה הפרקליטות על הסכם עם אסיר העולם עמוס נחום, לפיו יקבל חנינה עבורו ועבור אסיר נוסף בתמורה לחשיפת בפני השלטונות את המיקום של גופתו של נעדר, ככל הנראה חייל. בעקבות כך, עלו ספקולציות לפיהן מדובר בחלבי, אולם לאחר מכן עלו ספקות משנמצא שהמקור למידע, האסיר משה מרדכי, שטוען כי היה עד לקבורת הגופה, בכלל היה במעצר בעת שחלבי נחטף.