דוח מיוחד

הקרע מעמיק: מכתב המחאה של מולר לתובע הכללי סביב חקירת טראמפ

התובע המיוחד מולר העביר בסוף חודש מרץ מכתב ובו מתח ביקורת נגד הטענה לפיה החקירה שניהל בעניין המעורבות הרוסית בבחירות בארצות הברית, מזכה את טראמפ מהחשד לשיבוש הליכים. המכתב מהווה עדות למתיחות בין השניים סביב עבודתו של מולר וצוותו

סוכנויות הידיעות
01/05/2019
צילום: רויטרס, עריכה: ניב מעוז

התובע המיוחד רוברט מולר שיגר מכתב מחאה לתובע הכללי בארצות הברית וויליאם בר, על כך שטען כי מהחקירות שניהל בעניין התערבות רוסיה בבחירות מנקות את נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מהחשדות בשיבוש הליכי חקירה. משרד המשפטים האמריקני הודיע הלילה (רביעי) כי המכתב הועבר בסוף חודש מרץ, אך עם זאת - לא פרסם את תכנו.

המכתב בא על רקע המחלוקות שפורסמו בחודש האחרון בין השניים, בסוגיות של תיאוריות משפטיות העוסקות בהגנה שהחוקה מעניקה לנשיא, וכן על אופן עבודתו של מולר וצוותו. המכתב עצמו מעיד על הקרע ההולך ומעמיק סביב החקירות והאופן שבו מולר ניהל אותן.

לקריאה נוספת:
סגן התובע הכללי בארה"ב, שהיה אחראי על חקירת מולר, התפטר
פייק ניוז? להיפך: הדוח של מולר פירק את התיאוריה של טראמפ
דוח מולר נחשף: טראמפ ניסה להשתלט על החקירה ולהדיח את התובע המיוחד

עוד בוואלה!

בין תל אביב לאיביזה: המסעדה שהחזירה את הטאפאס לחיים

בשיתוף zap rest
התובע הכללי וויליאם בר(צילום: רויטרס)

לא ברור מה היו ההסתייגות שמולר העלה במכתבו, אך דובר משרד המשפטים ציין כי הוא "הביע תסכול מהיעדר הקשר" מהאופן שבו התובע בר הציג את מסקנותיו.

בר, שצפוי להעיד היום בפני הסנאט, הצהיר כי הוא חולק על כמה מהטיעונים שהוצגו בדוח של מולר. מחוקקים דמוקרטים ביקשו ממולר להעיד בפניהם בשבועות הקרובים, אך טרם הצליחו לקבוע עמו מועד לכך. בעדות שמסר באפריל בפני הקונגרס, בר התנגד לשימוש מונח "ציד מכשפות" לתיאור החקירה, כפי שטראמפ נוהג לכנותה. "זה תלוי איפה אתה יושב", אמר. "אם אתה מואשם בשקר, היית נוטה לראות בחקירה ציד מכשפות", אמר בהתייחסות ברורה לנשיא.

"בלבול וסתירות". התובע המיוחד מולר(צילום: רויטרס)

עם זאת, בר והגורמים במשרד המשפטים האמריקני, סבורים כי מולר לא ביצע את המוטל עליו כשהחליט לא לקבל החלטה בנוגע לשאלה אם טראמפ עבר על החוק בדוח שהציג בסיום החקירה. הדבר, לטענתם, אילץ את התובע הכללי בר לזכות את טראמפ ללא גיבוי של מולר. הגורמים במשרד טענו כ זיהו בלבול סתירות בנימוקים שהציג מולר בנוגע להחלטתו זו, והסיקו כי לפי הדוח, אין אישום נגד טראמפ.

בדוח החקירה המלא, מולר הציג שורה של מקרים אפשריים שבהם טראמפ היה מעורב בשיבוש הליכי חקירה. עם זאת, מולר לא הגיע למסקנה אם טראמפ אכן שיבש את החקירה, אבל גם לא זיכה אותו והותיר פתח לקונגרס לחקור זאת. מולר, ראש ה-FBI לשעבר, חשף גם "מספר רב של קשרים" בין ממשלת רוסיה לבין הקמפיין של טראמפ, אבל קבע כי אין מספיק ראיות כדי לקבוע שאכן הייתה קנוניה שמטרתה להשפיע על תוצאות הבחירות.

ללא שורה תחתונה. טראמפ(צילום: רויטרס)

בניגוד לעמדה שהביע התובע הכללי, מולר קבע כי "יש ראיות לגבי המעשים והכוונה של הנשיא המונעות מאיתנו להגיע למסקנה חד משמעית שהוא לא ביצע שום פשע". מולר הוסיף: "ובהתאם לזאת, בעוד שהדוח הזה לא קובע כי הנשיא ביצע עבירה כלשהי, הוא גם לא מזכה אותו".

בניגוד לעמדה שהביע התובע הכללי בעבר, מולר קבע כי "יש ראיות לגבי המעשים והכוונה של הנשיא המונעות מאיתנו להגיע למסקנה חד משמעית שהוא לא ביצע שום פשע". מולר הוסיף: "ובהתאם לזאת, בעוד שהדוח הזה לא קובע כי הנשיא ביצע עבירה כלשהי, הוא גם לא מזכה אותו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully