במו"מ עם סוריה ובמפגן "הפועל": מתי ירד כאן שלג כל כך מאוחר

שלג היסטורי נרשם היום בצפון, כשלראשונה מאז החל התיעוד ירד שלג באזור שמדרום לאתר החרמון בתאריך כל כך מאוחר. ארץ ישראל כבר ידעה כמה פעמים שלג באפריל, ובדרך כלל - על הפרק עמדו אז בעיות הרבה יותר מהותיות מאשר פגעי מזג האוויר

צילום: אבי כהן, שלומי גברי, אתר חרמון, מועצה איזורית מרחבים

גם היום (שני), באופן חריג, יורד שלד בחרמון - ועם התגברות השלג בשעות הצהריים אתר החרמון אף נסגר לזמן קצר לכניסת מבקרים. שלג באתר בתאריך כה מאוחר הוא נדיר, אולם אירועים כאלה כבר היו בעבר. עם זאת, השלג שירד אתמול אף הדרים מעט מהחרמון ופתיתי שלג ירדו גם ביישובי צפון רמת הגולן. זוהי כבר היסטוריה: על פי התיעוד, זהו התאריך המאוחר ביותר בו ירד שלג מדרום לחרמון.

אירועי שלג באפריל הם כאמור נדירים ביותר. לעתים ירד שלג בחודש אפריל גם בהרי ירושלים. עדות מרתקת מאפריל 1880 מתארת את האירוע החריג באותה שנה: "שלג באביב!", דיווח עיתון "הלבנון" ביום שישי, ה-16 באפריל באותה שנה. בידיעה הקצרה נכתב כי "סערות רבות התחוללו בשבוע העבר וגשם שוטף ניתך ארצה, גם שלג רב ירד כשלושים שעה בלי הפוגה. הגשם והשלג הרוו את האדמה וייטיבו מאוד מצב יבול השנה הזאת, אך העלו מחיר כל דבר במנעם את האיכרים להביא את צרכי החג הבא עלינו לטובה העירה".

עוד בוואלה! NEWS:
שחיתות, אוליגרכים ופוטין: הפרק הבא בכיכובו של נשיא אוקראינה
עשור של שקט הופר: הפיגועים בסרי לנקה מאיימים לפתוח את פצעי המלחמה
מניין ההרוגים עלה ל-290: ממשלת סרי לנקה הוזהרה מפיגועים - אך לא פעלה

עוד באותו נושא

החורף עוד כאן, אבל לא לעוד הרבה: התחזית לחול המועד

לכתבה המלאה
"סערות רבות התחוללו", עיתון "הלבנון" ה-16 לאפריל, 1880 (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
שלג בחרמון, היום (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

בתחילת אפריל 1949 שרר בישראל קור כבד, אבל עיסוק במזג האוויר היה אז עניין שולי ביותר. המדינה שקמה לפני פחות משנה וסיימה זה עתה מלחמה קשה מנשוא, נאבקה על ביצור גבולותיה. בגליל העליון, בשדה פתוח וקפוא שפונה ממוקשים בין משמר הירדן ומחניים, הוקמו שלושה אוהלים ובתוכם החלו ישראל וסוריה במשא ומתן לשביתת נשק. כריכים ושתיה הוכנסו לאוהל בו נפגשו שתי המשלחות בתיווך אנשי האו"ם, ולמתחם הקטן צלע הקולונל הסורי חוסני זעים. לחיילים הישראלים ששוחחו אתו הסביר כי בקרב צמח שנה לפני כן נפצע בברכו מכדור ישראלי והראה להם את מקום הפציעה.

למדינה הצעירה הגיעו מדי יום מאות עולים, מחנות אוהלים הוקמו בחיפזון ויישובים הוקמו לאורך הגבולות. במודעות שפורסמו בעיתונים חיפשו אנשים קרובי משפחה אבודים שנעלמו במלחמת העולם השנייה ובידיעה קטנטנה שפורסמה ב-6 באפריל 1949 בעיתון "מעריב" דווח כבדרך אגב שירד שלג בירושלים: "שלג ירד במהלך הלילה והבוקר בירושלים", נכתב. "בעיר והסביבה מורגש קור גדול". ביום שלאחר מכן שוב ירד שלג בירושלים. שלג ירד גם בצפת ובהרי הגליל. אפשר רק לדמיין את הקצינים הישראלים והסורים שדנו על עתיד הגבול בין המדינות ועל העולים שקפאו במחנות האוהלים. "עוללות חורף בירושלים", סיכם בקצרה עיתון "הבוקר" את האביב הקפוא אותה שנה.

"שלג ירד במהלך הלילה והבוקר בירושלים", נכתב כבדרך אגב ב"מעריב" באפריל, 1990 (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

בכלל נדמה שעיסוק בענייני מזג אוויר היה דבר שולי ביותר בימי ראשית המדינה. בחול המועד פסח 1952 עסקו אזרחי המדינה בדיון הנוקב על השילומים מגרמניה. בעיתון "דבר" התגאו בהישגים מרשימים וכותרת גדולה בישרה על "הישגיה המרובים של החקלאות הישראלית", כפי שהוצגו במועצה החקלאית הנ"ב, ועל מפגן מרשים שערך ארגון "הפועל" בפני קהל רבבות באצטדיון רמת גן. היה זה כינוס הפועל החמישי שנחתם ב"שירה אדירה של התעמלות וריקודים". רק שיפור ניכר במזג האוויר אפשר את קיום המפגן. בידיעה קצרצרה מצפת שנכנסה בתחתית העמוד האחרון של עיתון דבר דווח כי "שלג ירד בצפת ובכנען ורוחות עזים השתוללו".

גם בתחילת אפריל 1990 התחוללה סופה עזה ברחבי הארץ. הסופה הביאה איתה שלג נדיר שירד בירושלים וסופה כבדה בחבל אשכול שגרמה לנזקים כבדים בחקלאות. גם לפני ארבע שנים אפריל היה קר וגשום וביום העצמאות שנחגג אז ב-23 באפריל - ירד שלג בחרמון.

"שלג בירושלים והגליל", עיתון "דבר" ה-7 לאפריל, 1949 (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
שלג בחרמון, היום (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully