מתיחות ללא גבול: הברקזיט מאיים להבעיר שוב את אירלנד

נטישת האיחוד האירופי עשויה להוביל להקמת גבול פיזי בין אירלנד בין וצפון אירלנד, שבשליטת בריטניה. עשרים שנה אחרי הסכם "יום שישי הטוב" ששם קץ לעשורים של סכסוך מדמם באי שגבה את חייהם של אלפי בני אדם, האירים חוששים מהפרת האיזון העדין

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש

ברקע היציאה המתקרבת של בריטניה מהאיחוד האירופי, באירלנד הסמוכה גובר החשש מהמשמעויות של הצעד על השלום בין צפון אירלנד, שבשליטת בריטניה, לבין הרפובליקה האירית.

הסכם יום שישי הטוב, שנחתם בשנת 1998, שם קץ לעשרות שנים של סכסוך מדמם בין הפרוטסטנים שבצפון האי, ששאפו להישאר תחת ריבונות בריטית, לבין הקתולים האירים שביקשו לאחד את חלקי האי תחת שלטון רפובליקני אחד - קונפליקט שגבה את חייהם של אלפי קורבנות משנות ה-60 המאוחרות ועד היום. אולם, כל זה צפוי לעמוד למבחן בראי הברקזיט.

לקריאה נוספת:
אין יציאה: בריטניה מתקרבת לצומת מסוכן ללא דרכי מילוט
חבילות הנפץ בבריטניה: ארגון אירי בדלני קיבל אחריות
הטרור שב לצפון אירלנד: מכונית תופת התפוצצה בסמוך לבית משפט

עוד באותו נושא

אין יציאה: בריטניה מתקרבת לצומת מסוכן ללא דרכי מילוט

לכתבה המלאה
מפגינים נגד הקמת גבול בקאריקארנון, בחודש שעבר (צילום: רויטרס, REUTERS/Clodagh Kilcoyne)

מוקד החשש נעוץ בנושא הגבול. בין שתי המדינות מונהג "אזור נסיעה משותף" ללא ביקורת גבולות, והגבול בין שתי המדינה הוא גבול "בלתי נראה". באולם, עוד אירלנד נותרה באיחוד האירופי, ייתכן שבעקבות הברקזיט תדרוש בריסל להקים בינה לבין צפון אירלנד שבשליטת בריטניה גבול קשיח בין חלקי האי כדי לתת מענה בנושאי הגירה ומכס - דבר העשוי לעורר כעס רב בקרב השואפים לאיחוד האי, ועלול לפגוע בעיקר בקהילות האיריות שחיות בסמוך לגבול, ועלולות כעת לעבור שורת מחסומים בדרכם לעבודה. מדובר בסוגיה מרכזית בדיונים על הברקזיט בפרלמנט הבריטי.

בצפון אירלנד נרשם רוב משמעותי נגד העזיבה במשאל העם ב-2016. לאחר פרסום משאל העם קראו במפלגה הלאומנית שין פיין למשאל עם מידי על איחוד אירלנד. "הסכם יום שישי הטוב" הכיר בכך ששני חלקי אירלנד סופם להתאחד: כחלק מההסכם, השר לענייני צפון אירלנד בממשלה הבריטית מחויב לקורא למשאל עם על ביטול הגבול בין שני החלקים של אירלנד ברגע שישנו קול חזק מספיק בציבור בעד איחוד אירי.

"הקמת מחסומי ביקורת גבולות לאורך הגבול תחתור למעשה תחת הסכם השלום, וההשפעה לכך תהיה קטסטרופלית", תיארה ב-2016 קתרין גאו, עיתונאית מבלפסט, את המשמעויות של הצעד. "חזרתם של מגדלי שמירה ומחסומים חמושים תעלה זכרונות קשים של רבים בעם הצפון-אירי שחזו בשנים של אלימות בעיירות גבול וישנו חשש אמיתי שהדבר יוביל לפעילות קיצונית".

"הם לא ממש חשבו על זה עד הסוף"

ואמנם, בתקופה האחרונה התרחשו בבריטניה כמה אירועים המזכירים את שנות הסכסוך העקוב מדם. בחודש שעבר קיבל ארגון אירי סורר, הקורא לעצמו ה-IRA, אחריות על שליחת מעטפות הנפץ לשני נמלי תעופה בלונדון ולתחנת הרכבת ווטרלו, הגדולה ביותר בבירת הממלכה, ולאוניברסיטת גלזגו בסקוטלנד. אחד המטענים, שנשלחו בשקי דואר עם חותמת אירית, עלה באש עם פתיחתו. עם זאת, לא היו נפגעים בכל המקרים ושירותי התחבורה נמשכו כרגיל. בקבוצה הבדלנית חברים לוחמים שהתנגדו להסכם "יום שישי הטוב". זהו ארגון נפרד וקטן הרבה יותר מה-IRA הזמני, שהיה אחראי על כחצי מהקורבנות ב-30 שנות הסכסוך באי האירי, שהתפרק אחרי הסכם השלום.

בינואר נעצרו בצפון אירלנד שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם אחרי פיצוץ מכונית תופת מחוץ לבית משפט בעיר לונדונדרי. מארק המילטון, בכיר במשטרה המקומית, אמר כי היה זה ניסיון "משמעותי להרוג בני אדם בקהילה הזאת, שלמרבה המזל הסתיים ללא הרוגים". לדברי המילטון, ההתרעה הטלפונית שקיבלה המשטרה אחרי שזיהתה מכונית חשודה הייתה רק בת חמש דקות, והמטען הלא יציב שהוטמן במכונית היה יכול להתפוצץ בכל רגע בזמן שבמקום היו מאות אנשים. הפיגוע הקטלני הקודם של הארגון היה ב-2016, כשסוהר נפצע ממטען שהונח מתחת לכלי רכבו בבלפסט.

מפגינים אחדים מחו כשהם מחופשים לקציני מכס (צילום: רויטרס, REUTERS/Clodagh Kilcoyne)

מאות בני אדם הפגינו בחודש שעבר באזור הגבול, על גשר המשקיף על הכביש המהיר שמחבר בין בלפסט, בירת צפון אירלנד, לבין הבירה האירית, דבלין, בהם מנהיגת השין פיין מארי לו מקדונלד והמנהיג לשעבר ג'רי אדמס. מפגינים אחדים מחו כשהם מחופשים לקציני מכס. "הם קפצו לתוך נושא שהם לא ממש חשבו עליו עד הסוף", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית ג'ימי מאיירס, סוחר תפוחי אדמה המתגורר באזור הגבול. "הם לא הבינו שהגבול הולך לגרום לבעיה רצינית עבורם".

"הם לא הבינו שהגבול הולך לגרום לבעיה רצינית עבורם" (צילום: רויטרס, REUTERS/Clodagh Kilcoyne)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully