פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "חייו היו שליחות למען ישראל": השר לשעבר רפי איתן הובא למנוחות

   מאות השתתפו בהלוויתו של איתן, שהלך לעולמו אתמול בגיל 92. איתן כיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת הגמלאים וכשר לענייני גמלאים ולענייני ירושלים, שירת בשב"כ ובמוסד, ונודע בהיותו אחד ממפקדי מבצע לכידת אדולף אייכמן בארגנטינה

   "חייו היו שליחות למען ישראל": השר לשעבר רפי איתן הובא למנוחות
   צילום: שלומי גבאי, עריכה: ניב מעוז

   השר ואיש המודיעין לשעבר רפי איתן הובא היום (ראשון) למנוחות בבית העלמין מנוחת עולם בנתניה בקבורה אזרחית. הוא הלך לעולמו אתמול בגיל 92. בכנסת ה-17 היה איתן יו"ר מפלגת הגמלאים "גיל", ומשנבחר לכנסת כיהן כשר לענייני גמלאים ולענייני ירושלים.

   ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ספד לאיתן ואמר כי "רפי היה השר החכם, החד והטוב ביותר בממשלה. אני נפרד היום מאדם שלא היו הרבה כמוהו ואני חושש שלא יהיו עוד".

   שר העליה והקליטה יואב גלנט ספד גם הוא לאיתן ואמר כי "רפי היה אדם שחייו היו שליחות למען עם ישראל. מטרתו היתה תמיד אחת טובתו של עם ישראל ויהודי העולם. אנחנו זוכרים את האומץ והלחימה שלך, אתה מודל לחיקוי עבור כל לוחם"

   לקריאה נוספת:
   השר ואיש המודיעין לשעבר רפי איתן הלך לעולמו בגיל 92
   הסודות הכמוסים של האיש שתפס את אייכמן וגייס את פולארד

   הלוויה רפי איתן (ראובן קסטרו)
   ארונו של איתן, היום (צילום: ראובן קסטרו)

   בשנים האחרונות כיהן כיו"ר המועצה הלאומית המייעצת להשבת זכויות ורכוש יהודי במשרד ראש הממשלה, יו"ר מפלגת הגמלאים "דור" ויו"ר תנועת האזרחים הוותיקים. כמו כן, איתן נודע בהיותו אחד ממפקדי מבצע לכידת אדולף אייכמן בארגנטינה.

   איתן נולד בקיבוץ עין חרוד לבני העלייה השלישית, יהודית ונח הנטמן, אנשי תנועת החלוץ. בהיותו בן שלוש עברו הוריו להתגורר ברמת השרון ועסקו בחקלאות. את שנות התיכון העביר בגבעת השלושה בתיכון החקלאי עם רחבעם זאבי ובסיומו, התנדב לפלמ"ח. בתקופת שירותו השתתף איתן בין היתר בשחרור מעפילי עתלית וכן במבצע ליל הגשרים ואף נפצע מהתפוצצות מוקש בפעולה לקליטת מעפילים בקיבוץ יגור. הפציעה גרמה לו לחירשות כמעט מוחלטת ומאז נזקק למכשירי שמיעה.

   מאוחר יותר נפצע איתן פעם נוספת בקרבות במלחמת העצמאות, בזמן ששירת כמ"מ בגדוד הראשון של חטיבת יפתח. לאחר פציעתו שהותירה רסיסים ברגליו, הוא שב להשתתף במבצע דני, בו החליף את רחבעם זאבי. הוא שירת בשב"כ ובמוסד, וכיהן כראש אגף המבצעים. במסגרת תפקידו זה היה בין היתר אחראי על לכידתו של אייכמן בארגנטינה ב-1960.

   דריסת הרגל הפוליטית שלו היתה באמצע שנות ה-70 אז שימש כעוזרו של מקורבו דאז, אריאל שרון, בעת ששימש יועץ לענייני טרור לראש הממשלה יצחק רבין. בראשית שנות ה-80, מינה אותו שרון, שכיהן אז כשר הביטחון, לעמוד בראש הלשכה לקשרי מידע של משרד הביטחון. במסגרת תפקידו זה הוא שימש איש מפתח בפרשת הריגול של ג'ונתן פולארד. בעקבות חשיפת הפרשה, נאלץ איתן לפרוש מקהילת המודיעין, והלשכה שבראשה עמד, פורקה.

   ב-2006 נבחר לכהן כחבר כנסת לאחר שמפלגת "גיל" בראשה התמודד השיגה שבעה מנדטים. הוא כיהן כשר לענייני גמלאים בממשלתו של אהוד אולמרט והופקד על ענייני ירושלים. הוא התגורר בשכונת אפקה שבצפון תל אביב, היה נשוי למרים פלד, אלמנתו של יאיר פלד, יחד גידלו את ביתה מנישואיה הראשונים, ולהם עוד שני בנים.

   (עדכון ראשון: 15:28)

   הלוויה רפי איתן (ראובן קסטרו)
   ארונו של איתן, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן (ראובן קסטרו)
   השר גלנט בהלוויתו של איתן, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן - סטף ורטהיימר (ראובן קסטרו)
   איש העסקים סטף וורטהיימר בהלוויתו של איתן, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן - אפרים הלוי (ראובן קסטרו)
   ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן - נחום אדמוני ראש המוסד לשעבר (ראובן קסטרו)
   ראש המוסד לשעבר נחום אדמוני, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן - מרים פיירברג (ראובן קסטרו)
   ראש עיריית נתניה, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן - ראש השבכ, נדב ארגמן (ראובן קסטרו)
   ראש השב"כ נדב ארגמן, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן - סטף (ראובן קסטרו)
   סטף ורטהיימר, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   הלוויה רפי איתן (ראובן קסטרו)
   ראש הממשלה לשעבר אולמרט סופד לאיתן, היום (צילום: ראובן קסטרו)
   השר לשעבר רפי איתן בהלווית יצה, מרץ 2013 (שלומי גבאי)
   רפי איתן, 2013 (צילום: שלומי גבאי)