אזעקות ופינוי: בתי ספר תרגלו תרחיש צונאמי במישור החוף

במסגרת תרגיל שערכו לראשונה הרשות לחירום לאומית, פיקוד העורף, המשטרה ומשרד החינוך בו נערכו לרעידת אדמה שתגרום לגל צונאמי באזור מישור החוף, הושמעה התרעת "חשש לצונאמי". התרגיל תוכנן מראש ונועד להעלות את המודעות בקרב תלמידי בתי הספר והאוכלוסייה לנושא

12/03/2019
צילום: ניב אהרונסון, עריכה: שניר דבוש

פיקוד העורף בשיתוף הרשות לחירום לאומית, המשטרה, משרד החינוך ורשויות מקומיות קיימו היום (שלישי) לראשונה תרגיל שדימה תרחיש של רעידת אדמה וגל צונאמי בבתי ספר ברשויות הסמוכות לרצועת החוף. לראשונה במסגרת התרגיל הושמע קובץ קול שהוטמע במערכות פיקוד העורף המתריע על" "חשש לצונאמי".

במסגרת התרגיל התלמידים בבתי הספר תרגלו פינוי מסודר לשטח כינוס, המכון הגיאופיסי תרגל את אופן קבלת התרעת צונאמי ממרכזי ההתרעה בחו"ל והפצתה, המשטרה תרגלה את ניהול האירוע והכוונת האוכלוסייה והתנועה, פיקוד העורף דימה אתר הרס, והרשויות המקומיות הובילו את הטיפול באוכלוסייה שפונתה לאזורי הכינוס הבטוחים.

במשטרה הודיעו כי התרגיל תוכנן מראש ונועד להעלות את המודעות בקרב תלמידי בתי הספר והאוכלוסייה לנושא הצונאמי, לצד קידום המוכנות המבצעית של כלל גופי החירום וההצלה במדינה והתאום הנדרש בין גופים בתרחישי חירום. התרגיל כלל פריסה רחבה של כוחות חירום והצלה והורגשה תנועה ערה של רכבי ביטחון ומשטרה בסמוך לחופים ולמוסדות החינוך.

עוד בוואלה! NEWS:
עשרת אלפים סוחרים בזהות בדויה בעולם: אימפריית הסמים של טלגראס
יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית: לא תומכת בהדחת טראמפ, הוא לא שווה את זה
מניעת שינה וכלא מדומה: כך קרס התיק בפרשת הטרור היהודי

עוד בוואלה!

משבר האקלים פוגע בחיות שלנו. אז מה עושים?

בשיתוף MSD Animal Health
תרגיל הצונאמי בבית ספר בתל אביב, היום(צילום: ניב אהרונסון)
תלמידי בית ספר במהלך תרגיל הצונאמי, היום(צילום: עיבוד תמונה, שי פיירשטיין)

משרד הביטחון מסר כי במסגרת התרגיל, התבצע תרגול של אגף הסיסמולוגיה במכון הגיאופיסי, אל מול מרכזי ההתרעה הבינלאומיים לצונאמי המצויים באגן הים התיכון. על בסיס התרחיש שקבעה ועדת ההיגוי להיערכות לרעידות אדמה, נשלחו ממרכזי ההתרעה לצונאמי באיטליה, יוון וטורקיה אזהרות על התקרבות גלי צונאמי לחופי ישראל.

אגף סיסמולוגיה ביצע ניתוח של רעידת האדמה, ביחד עם המכון לחקר ימים ואגמים, המנטר את גובה מפלס הים ויצר קשר עם הצוות אשר קובע את הפצת התרעת הצונאמי לציבור.

ראש הרשות לחירום לאומי של משרד הביטון (רח"ל) ויו"ר ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה, תת אלוף (במיל') זאב צוק-רם, אמר: "התרחשות רעידת אדמה באזורנו היא כנראה בלתי נמנעת, אנו יודעים שהיא תתרחש אך איננו יודעים מתי, באיזו עוצמה והיכן בדיוק. ככל שנקדים להיערך ונדע להתמודד עם תרחישים אלו, כפי שתרגלנו היום, כך נדע להעניק לאזרחים את המענה המיטבי בתרחיש כה הרסני".

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך שלקח חלק בתרגיל הצונאמי, אמר, "מערכת החינוך ערכה היום תרגיל היערכות לרעידת אדמה, ולראשונה גם היערכות לצונאמי. מדובר באירוע שיא שמוביל המשרד במסגרת תכנית רב שנתית להגברת המוכנות בעתות חרום. במסגרת התכנית, בין היתר פועל המשרד לחיזוק מבני מוסדות חינוך, להתקנת מערכות התרעה ולהידוק מנגנוני החירום של המשרד. למערכת החינוך תפקיד מכריע במערך ההתגוננות הלאומי של המדינה, ואנו פועלים במגוון מישורים כדי להכשיר את צוותי החינוך והתלמידים להתמודדות עם מצבי חירום".

תרגיל הצונאמי בבית ספר בתל אביב, היום(צילום: ניב אהרונסון)
תלמידים מתפנים מבתי ספר במסגרת תרגיל הצונאמי, היום(צילום: עיבוד תמונה, שי פיירשטיין)
שוטרים בתרגיל הצונאמי, היום(צילום: ניב אהרונסון)
תלמידים מתפנים מבתי ספר במסגרת תרגיל הצונאמי, היום(צילום: עיבוד תמונה, שי פיירשטיין)

אמיר יהב, מנהל ועדת ההיגוי הבין משרדית להיערכות לרעידות אדמה שהובילה את התרגיל, אמר כי "התרגיל הינו חלק מפעילות ענפה להיערכות לרעידות אדמה ולצונאמי שאנו מובילים בשיתוף כלל משרדי הממשלה, גופי החירום וההצלה, מכוני המחקר והאקדמיה. התרגיל הביא לידי ביטוי את שיתוף הפעולה הבינלאומי בתחום ההיערכות לצונאמי לו שותפה מדינת ישראל, הוא תרגל את מערך ההתרעה של המדינה ואת שיתוף הפעולה הבין ארגוני".

(עדכון ראשון 10:36)

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי במהלך תרגיל הצונאמי, היום(צילום: ניב אהרונסון)
חייל מפיקוד העורף בתרגיל הצונאמי, היום(צילום: ניב אהרונסון)
תמרור אזהרה מצונאמי בחיפה(צילום: ערן גילווארג)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully