פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מנדלבליט לסנגורי נתניהו: לא נדרשת השלמת חקירה בתיקיו

   לאחר שעורכי דינו של ראש הממשלה פנו ליועמ"ש בבקשה לזמן עדים נוספים, שלטענתם עדויותיהם חשובות לחקירת התיקים בהם הוא נחשד, הוחלט לדחות את הבקשה. מטעמו של נדלבליט נמסר כי פרקליטי נתניהו לא חשופים לחומרי החקירה ולכן "רואים תמונה חלקית בלבד"

   מנדלבליט לסנגורי נתניהו: לא נדרשת השלמת חקירה בתיקיו
   עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו

   היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דחה היום (רביעי) את בקשת סנגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נבות תל צור, טל שפירא ועמית חדד להשלמות חקירה בתיקיו. במכתב מטעם היועץ, שעליו חתום עוזרו הבכיר ד"ר גיל לימון, נכתב כי לטעמו לא נדרשות כרגע השלמות חקירה. עוד צוין כי משום שחומרי החקירה טרם נמסרו לידי פרקליטי ראש הממשלה, התמונה שנגלתה לעיניהם חלקית ביותר. כך, למשל נכתב כי חלק מהעדים שסנגורי נתניהו ביקשו לגבות את עדותם - כבר העידו במסגרת החקירה.

   ראש הממשלה נתניהו התייחס לדחיית היועמ"ש את בקשתו להשלמות חקירה בתיקים ואמר כי "מצער שהלחץ של השמאל והתקשורת כנראה גורם ליועמ"ש להיחפז ולהודיע על שימוע לפני הבחירות, בשעה שהאמת תצא לאור בתהליך השימוע רק אחרי הבחירות". לדבריו, "צר לי שהיועמ"ש דחה את בקשתי להתעמת עם עדי המדינה וגם את בקשת פרקליטיי לחקור עשרות עדים שלא נחקרו ושמוכיחים את צדקתי. כל זה יקרה בתהליך השימוע שיתקיים רק אחרי הבחירות ושבו יתרסקו כל הטענות נגדי, כפי שקרה לטענות נגד אישי ציבור אחרים שיצאו ללא רבב לאחר שניתנה להם ההזדמנות להגן על עצמם".

   בתוך כך, מסתמן שמנדלבליט, לא יציג את החלטתו בנוגע לשימוע של נתניהו עד לסגירת הרשימות לכנסת בשבוע הבא. מנדלבליט עושה מאמצים להגיע להכרעה מהר ככל האפשר, כדי לא לפרסמה קרוב מאוד לבחירות, אולם ההערכה כרגע היא שההחלטה הסופית עשויה להידחות אף עד חודש מרץ.

   ועדת החוקה - היועמ"ש מנדלבליט מגיע לוועדת החוקה בכנסת (נועם מושקוביץ)
   מנדלבליט (צילום: נועם מושקוביץ)

   לפני כשבועיים שלח מנדלבליט מכתב לפרקליטיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו הודיע כי דחה את בקשתם להמתין עם החלטתו בעניין תיקי נתניהו עד לסיום הבחירות. בתגובה שנשלחה מטעמו של מנדלבליט נכתב כי "אם תתגבש בשבועות הקרובים החלטה כי היועץ המשפטי לממשלה שוקל להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, בכפוף לשימוע, לא תהיה כל מניעה לקבל החלטה זו, או לפרסמה ברבים".

   במכתב התייחס מנדלבליט לטענות השונות שהעלו סנגורי ראש הממשלה, ודחה אותן בזו אחר זו. כך, בהתייחס לטענה כי הזימון לשימוע עלול להיתפס בציבור "כאילו הגשת כתב אישום הינה עניין מנוי וגמור, באופן אשר עשוי להשפיע על תוצאות הבחירות", השיב עוזרו של היועמ"ש ד"ר גיל לימון כי גם אם יוחלט לזמן את ראש הממשלה לשימוע, יודגש כי אין מדובר בהחלטה סופית, וכי "הליכי השימוע ייערכו בלב פתוח ובנפש חפצה". בסיום מכתבו הבהיר עוזרו של מנדלבליט כי אין בעמדתו לגבי מועד ההחלטה כדי לרמוז לגבי תוכן ההחלטה שתתקבל לבסוף.

   ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו במהלך ביקור בבסיס חיל הים בחיפה 12 בפברואר 2019 (אתר רשמי , חיים צח/לע"מ)
   נתניהו (צילום: חיים צח/לע"מ)

   לאחר הודעתו של מנדלבליט, פורסם מכתב נוסף ששלחו פרקליטי נתניהו ליועמ"ש ובו שורה של השלמות חקירה שלדבריהם יש לבצע בתיקים. במכתב הביעו הסנגורים חשש מהחמצת ראיות שלא זכו למשקל הולם או שלא נאספו כלל. "השילוב של היקפי חומר גדולים מזה ושל לחץ זמן כבד מזה, מקים חשש יתר לטעויות במישורים שונים", כתבו. בנוסף לכך, לוואלה! NEWS נודע כי אחת האפשרויות שנשקלו בסביבת נתניהו היא עתירה לבג"ץ, כדי לאלץ את היועץ לדחות בכל זאת את פרסום החלטתו.

   בתחילת חודש דצמבר האחרון המשטרה המליצה להעמיד לדין את נתניהו בגין עבירות שוחד במסגרת תיק 4000, המכונה פרשת בזק ועוסק במתן הטבות רגולטוריות לכאורה בתמורה לסיקור חיובי באתר וואלה! NEWS. כעשרה חודשים לפני כן המליצה המשטרה להעמיד אותו לדין בגין שוחד בתיק 1000, המכונה פרשת המתנות ועוסק בקבלת טובות הנאה מאנשי העסקים ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, ובתיק 2000, המכונה פרשת נתניהו-מוזס ועוסק בקידום מהלך לפגיעה ב"ישראל היום" בתמורה לסיקור אוהד ב"ידיעות אחרונות".

   (עדכון ראשון: 12:31)