בדרך למרוץ חימוש גרעיני חדש: טילי המריבה של ארה"ב ורוסיה

שתי המעצמות עשו צעד גדול לקראת פיתוח כלי נשק חדישים ללא פיקוח, אחרי שהשעו את התחייבויותיהן לאמנה שנחתמה בסוף המלחמה הקרה. כל מה שצריך לדעת על המשבר החדש בין טראמפ לפוטין

03/02/2019
צילום: רויטרס, עריכה: תומר לוי

בהפרש של יממה, הודיעו ארצות הברית ורוסיה על השעיית מחויבויותיהן להסכם גרעיני שנחתם בשלהי המלחמה הקרה. הראשונה לעשות זאת הייתה וושינגטון, שמאשימה בשנים האחרונות את מוסקבה בהפרת האמנה לפירוק נשק גרעיני שנחתמה ב-1987 בין נשיא ארצות הברית רונלד רייגן ומנהיג ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב.

לטענת הממשל האמריקני, זה הנוכחי וזה שקדם לו, טיל שיוט חדש שמפתחת מוסקבה מפר את ההסכם ועל כן עליו להגיב בהתאם. הקרמלין מכחיש זאת, אך וושינגטון זוכה במקרה זה גם לגיבוי של נאט"ו. הבית הלבן הקציב חצי שנה אחרונה שבה רוסיה עוד יכולה להשיב את הגלגל לאחור, אחרת הוא יפרוש סופית מאמנת ה- INF. אולטימטום דומה שניתן בחודש האחרון בטרם השעתה וושינגטון את מחויבויותיה נענה בתשובה רוסית טיפוסית - בשלילה ובהכחשה.

עוד באותו נושא

רק טווח של 480 ק"מ: רוסיה הציגה את הטיל שמדאיג את ארה"ב

לכתבה המלאה
טיל השיוט 9M729 שהוצג על ידי רוסיה, בחודש שעבר(צילום: רויטרס)

על מה המחלוקת?

הטיל הבעייתי הוא טיל השיוט 9M729, שמכונה על ידי נאט"ו SSC-8. ארצות הברית מתעקשת על כך שהוא מפר את הטווח האסור באמנה - 500 עד 5,500 ק"מ - וגם הצגה שעשה בחודש שעבר משרד ההגנה הרוסי בפני כתבים זרים לא שכנע את הממשל האמריקני החושש שכבר כמה טילים מתקדמים מסוג זה כבר נפרסו.

הורה על פיתוח טילים חדשים. פוטין ושרי ההגנה והחוץ שלו, אתמול(צילום: רויטרס)

מה אומרת ההחלטה?

ארצות הברית ורוסיה נכנסו לתקופה של חצי שנה, שבה הן לא מחויבות עוד להתחייבויות האמנה. לא ברור אם יתחדשו השיחות בין הצדדים, שהסתיימו בבייג'ינג ביום חמישי האחרון ללא תוצאות. פוטין כבר אמר שהורה לשרי החוץ וההגנה שלו לא ליזום שיחות חדשות מאחר, שלדבריו, האמריקנים לא הראו נכונות בפעמים הקודמות.

ללא הסכמות בין הצדדים, שבשלב זה נראות רחוקות ביותר, ההסכם יתפוגג סופית בעוד שישה חודשים ושתי המעצמות לא יהיו מחויבות עוד לדבר. פוטין הכריז כי מוסקבה תחל בייצור טילים חדשים, בהם טיל על-קולי חדש שמגיע למהירות הגבוהה פי חמישה ממהירות הקול, אך הוסיף כי לא יתפתה למרוץ חימוש חדש ולא יגדיל את התקציב הצבאי.

טראמפ, מצדו, אמר כי הוא רוצה הסכם חדש, אך כזה שיכלול גם את סין, שמפתחת בעצמה טילים מתקדמים.

מהו ההסכם?

ב-8 בדצמבר 1987 חתמו רייגן וגורבצ'וב על ההסכם בבית הלבן, ברוח תקופת הפרסטרויקה והגלסנוסט שהנהיג המנהיג הסובייטי בניסיון להציל את ברית המועצות מקריסה כלכלית, שחלק ניכר ממנה נבע ממרוץ החימוש היקר עם ארצות הברית.

לפי ההסכם, ששמו הרשמי הוא "ההסכם בין ארצות הברית של אמריקה וברית הרפובליקות הסובייטיות הסוציאליסטיות על פירוק הטילים שלהן לטווח בינוני ולטווח קצר", נאסר על פיתוח והחזקת טילים גרעיניים וקונבנציונליים לטווח קצר ובינוני, פרט לכאלו המשוגרים מכלי שיט.

עד 1991, שנת קריסת ברית המועצות והגוש הקומוניסטי, כמעט 2,700 טילים הושמדו ושתי המדינות הורשו לפקח על מתקניהן אחת של השנייה. עם זאת, ארצות נסוגה מהאמנה נגד פיתוח מערכות נגד טילים ב-2002 ופוטין אמר ב-2007 כי ה-INF כבר אינו משרת את האינטרסים של רוסיה.

רייגן וגורבצ'וב חותמים על ההסכם בבית הלבן, 1987(צילום: AP)

מלחמה קרה שנייה?

רבים סבורים כי העולם כבר נמצא בעיצומה של מלחמה קרה נוספת, שכוללת הפעם גם את סין. שורת סכסוכים בעולם - אוקראינה, סוריה, ונצואלה - מפלגים את הקהילה הבינלאומית לפי מחנות, וצבא ארצות הברית מפנה משאבים שהוקצו בעשורים האחרונים למאבק בטרור לטובת התמודדות עם רוסיה וסין, שמצמצמות את הפער הטכנולוגי שלהן מארצות הברית.

בשימוע שהתקיים בוועדת המודיעין של הסנאט בשבוע שעבר, הזהירו ראשי קהילת המודיעין כי היחסים בין מוסקבה לבייג'ינג הם הטובים ביותר זה עשרות שנים. שתי המעצמות, שתומכות במשטרים רודניים ברחבי העולם, מאיימות על ארצות הברית בתחום הסייבר והריגול הנגדי.

רוצה הסכם חדש. טראמפ ורעייתו עוזבים את הבית הלבן, שישי(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully