בתל אביב מברכים, החרדים מאיימים: העבודות בגשר יהודית התחדשו הערב

כוחות משטרה מסייעים בהכוונת התנועה, אבטחה ומניעת הפרות סדר. נתיבי איילון לכיוון צפון נחסמו לתנועה ממחלף לה-גווארדיה למחלף השלום עד לצאת השבת. החרדים כואבים, מאיימים, אך בינתיים מסתפקים בתפילות ואמירת תהילים בבתי הכנסת. כל הפרטים על החסימות

צילום: יותם רונן

עבודות הנפת גשר יהודית בתל אביב החלו הערב (שישי), זאת לאחר דחייה של כחמישה חודשים בשל מאבק החרדים נגד העבודות בשבת. המשטרה נערכת בכוחות גדולים כדי לסייע בהכוונת התנועה בנתיבי איילון, אבטחת העבודות ומניעת הפרות סדר במקום. אגף התנועה ינהל את המבצע המורכב של המשטרה ממרכז השליטה בבית דגן.

נתיבי איילון נחסמו לתנועה עד למוצאי השבת בשעה 18:00 מכיוון דרום לצפון ממחלף לה גארדיה עד מחלף דרך השלום. יודגש כי לא תתאפשר כניסה לכל כלי הרכב, כולל רכבי ביטחון. לבאים מכביש 20 מדרום לצפון ומכביש 1,ייסגר המקטע בין מחלף לה גארדיה לשלום. לא תתאפשר הכניסה לנתיבי איילון לכיוון צפון בצומת חולון לבאים מכביש 44, לוי אשכול ודרך בן צבי.

עוד בוואלה! NEWS:
להישאר חלבי - ולא להעליב את נתניהו: ה"פסטיגנץ" יוצא לדרך
ארדן ביקר בבית הצעיר שנורה בבת ים; השוטר שירה יצא לחופשה
טרגדיה בכפר קאסם: שני אחים בני 4 ו-6 מתו בשריפה בביתם

עבודות הקמת גשר יהודית, הערב (צילום: ראובן קסטרו)
הדמיית גשר יהודית (צילום: מערכת וואלה! NEWS, חן אדריכלים.)

דרכי נסיעה חלופיות: לנוסעים מכיוון כביש 1 לאיילון צפון תתאפשר יציאה במחלף לה גארדיה לכיוון מזרח ומערב לרחובות הרכבת ומנחם בגין לכיוון צפון וכניסה חזרה לנתיבי איילון צפון במחלף השלום. לבאים מכיוון חולון על נתיבי איילון לצפון תתאפשר הפנייה בצומת הולץ לכביש 461. התנועה באיילון דרום תתאפשר כרגיל לכל אורך סוף השבוע. לנוחיות הנהגים, חסימות הצירים יסומנו באפליקציית ווייז.

מבצע בניית הגשר

חברת נתיבי איילון תבצע הנפת שש קורות פלדה מאסיביות המרכיבות את גשר יהודית מעל נתיבי איילון. משקלן הכולל של הקורות מעל 1,100 טון ואורכן כ-55 מטר. העבודות יתבצעו במשך שישה סופי שבוע, - כאשר בכל פעם ייחסם רק כיוון אחד של נתיבי איילון, צפון או דרום, למשך כ-24 שעות. העבודות מתבצעות בתיאום ובהנחיית משטרת ישראל ובאישור משרד העבודה והרווחה.

העבודות להנפת הגשר מתקיימות בעורק התחבורה הראשי והעמוס ביותר של מדינת ישראל, שבו עוברים כ-750 אלף כלי רכב ביום חול, כמו גם עשרות רכבות הנוסעות מצפונה של המדינה לדרומה, ולהיפך. בשל העבודות ומורכבותן, הדורשות חסימה חלקית של התנועה בנתיבי איילון וכלל תנועת הרכבות וכן שיקולי בטיחות, העבודות מתקיימות בסופי השבוע, למרות התנגדות מצד החרדים. זאת, בהנחיית כלל הגורמים המקצועיים, בהם המשטרה.

העבודות בגשר יהודית, הערב (צילום: ראובן קסטרו)

במשרד התחבורה הדגישו שחסימת נתיבי איילון לצורך העבודות תתבצע במקביל לעבודות לחשמול קו הרכבת ירושלים-תל אביב. זאת, על פי העקרונות שטבע השר ישראל כץ.

עיריית ת"א: "כל מי שחייו יקרים לו - צריך לברך"

בעיריית תל אביב ברכו על חידוש העבודות ומקווים שהפעם הן לא יופרעו. "זו עבודה שאנחנו מחכים לה למעלה מעשור. הגיע הזמן לבצע את העבודה הזו ואני מקווה שייתנו לנו לעבוד. צריכים לתת לנו לעבוד בשקט". אמרה לוואלה! NEWS מיטל להבי, יו"ר מרצ בתל אביב וסגנית ראש עיריית תל אביב-יפו הממונה על תחום התחבורה הבינוי והתשתיות.

להבי הדגישה כי ישנה פסיקה של בית המשפט וכי "נתיבי אילון בעצמם הם אלה שנתנו את המענה לעתירה שהעבודות יתחילו היום. אנחנו לא כופים שעבודות ייתקיימו ביום שבת. כל מה שאנחנו רוצים רק זה שהעבודות יתקיימו ושהגשר יוקם". לדבריה, קיומן של העבודות במהלך בחירות עשויה להשפיע. "התקופה הזו היא תקופה פוליטית שבה מקוששים קולות על בסיס קרבות לכאורה ערכיים אבל למעשה פוליטיים ואני מקווה שזה לא ישפיע על נושא ביצוע העבודות האלה".

העבודות בגשר יהודית, הערב (צילום: ראובן קסטרו)

בעירייה לא התקבלו איומים ספציפיים אבל להבי מציינת כי "שלשום שמענו את הסיעות הדתיות בכנסת מעלות את האפשרות שתצא קריאה לבוא ולהפגין, עוד לא ברור אם זו תהיה קריאה לתל אביבים או משהו כלל ארצי, אבל אני מאד מקווה שיימנעו מהקריאה הזו ובכלל מקריאות מהסוג הזה מפני שזה עצמו לכשלעצמו יהווה חילול שבת". לטענתה, העבודה נחוצה, והגשר להולכי רגל ואופניים שיחבר בין מזרח העיר למערב העיר עשוי בעצמו לצמצם את חילול השבת. "אני בטוחה שהוא יצמצם את חילול השבת בתנועת כלי רכב, לכשיקום. כל מי שחיי אדם שווים בעיניו ויקרים לו, צריך לברך על הקמת הגשר הזה".

העבודות בגשר יהודית, הערב (צילום: ראובן קסטרו)
עבודות הקמת הגשר, הערב (צילום: ראובן קסטרו)

בינתיים, החרדים מבטיחים להיאבק נגד העבודות בשבת. הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר "ועדת הרבנים למען השבת שע"י גדולי ישראל" - הגוף הרשמי במגזר החרדי האמון על הטיפול במשברי השבת, אמר כי "הלב היהודי בכל רחבי תבל כואב ושותת דם מהפגיעה בבבת עינו, מתנה טובה שהעניק לנו הקב"ה מבית גנזיו והיא אחת מיסודות העם היהודי. זו פעם ראשונה שראש עיר יהודי במדינה יהודית יוצא בצורה גלויה וחוצצת לרמוס את השבת בפרהסיה ציבורית שלא היה כמוה, כאשר רוב העם היהודי, רובו ככולו, מביע סלידה ושאט נפש מנעיצת החרב בחומת השבת".

הרב גולדקנופף מתח ביקורת על ראש עיריית תל אביב חולדאי ואמר כי "ייזכר לדיראון עולם כמי שפרץ את גדרות השבת ברמה שלא הייתה כמוה מאז קמה מדינת ישראל". כצעד ראשון של מחאה ותפילה החליטה ועדת הרבנים השבת כי כל מתפללי בתי הכנסת בתל אביב יפו יאמרו לפני קריאת התורה חמישה פרקי תהילים "בתפילה למקדש השבת, שיפקח את עיניהם של מקבלי ההחלטות והאחראים השלטוניים במדינה, בשלטון המקומי והמרכזי, כדי שיחדלו מלעשות את השבת ליום של עבודות ושיפוצים במקום יום מנוחה וקדושה". בוועדת הרבנים אמרו כי "היהדות הדתית והחרדית רואה בביצוע העבודות צעד מסוכן של בזיון השבת לעיני ישראל ולעיני העמים, וחייבים לעצור זאת מוקדם ככל האפשר".

עבודות הקמת הגשר, הערב (צילום: ראובן קסטרו)

לבד ממחאת בתפילות במהלך השבת פנה מרכז ליב"ה לחברי הכנסת בדרישה לפעול לביטול העבודות בשבת. במכתב שנשלח לח"כים ממפלגות הבית היהודי, ש"ס, יהדות התורה והליכוד נכתב "מדובר בצעד שאין להפריז בחומרתו, שמהווה פשיטת רגל ערכית היסטורית ודתית". עוד נכתב כי "לאורך כל הדורות מסרו יהודים את נפשם על שמירת השבת ולא חלמו שדווקא במדינת ישראל, המדינה היהודית, השבת תירמס ברגל גסה בגלל שיקולים של כסף ונוחות".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני הביע השבוע את זעמו על ההסכמות שהושגו בבג"ץ והבטיח כי "נבחן חוק שימנע את העבודות הללו בעתיד בשבתות ובמועדי ישראל".

שימוש באופניים וחיבור חלקי העיר

שיטת בניית הגשר, גשר הפלדה הראשון מעל נתיבי איילון, מפחיתה משמעותית את ההפרעה לתנועה, מאחר שמרבית עבודות ההרכבה מתבצעות כבר מראש. במהלך המבצע תתבצע רק הנפת הקונסטרוקציה, העמדת הקורות במיקומן הסופי וריתוכים בין האלמנטים.

גשר יהודית יאפשר מעבר בטיחותי להולכי רגל ורוכבי אופניים ומיועד לייצר רצף אורבני ממזרח העיר תל אביב למערבה. הפרויקט החל כיוזמה של עיריית תל אביב, שיצאה בתחרות אדריכלים לעיצוב הגשר, שבה זכה האדריכל ניר חן. כיום, הפרויקט מנוהל ומשותף לעיריית תל אביב, משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון. אורכו של הגשר יהיה כ-110 מטרים, גובה השיא כ-18 מטרים ורוחבו כ-11 מטרים. הגשר יהיה מחולק למסלול אופניים ולשביל הולכי רגל עם ריצוף עץ, כאשר בין השניים יפריד אזור ישיבה עם ריהוט רחוב ומתקני חנייה לאופניים, וחלקו העליון של הגשר יהיה מקורה.

מדובר בפרויקט שיעודד תחבורה "ירוקה" ובטוחה להולכי רגל ורוכבי אופניים תוך להפחתת מספר כלי הרכב בגוש דן. הגשר ישמש את תושבי שכונות ביצרון ומונטיפיורי בתל אביב, עובדים במרכז התעסוקה שביגאל אלון, תושבי רמת גן וגבעתיים ואת נוסעי תחנת הרכבת הקלה העתידית המתוכננת ברחוב המסגר בסמוך לשדרות יהודית.

גשר יהודית הוא נדבך חשוב בתוכנית רחבה של משרד התחבורה ועיריית תל אביב, המעודדת שימוש באופניים ככלי תחבורה "ירוק", במטרה להפחית את מספר כלי הרכב בתל אביב. במסגרת זו, נסללים בימים אלו שבילי אופניים רבים ברחבי העיר תל אביב כדוגמת ציר הולכי הרגל והאופניים משכונת ביצרון לכיוון הים. שבילי האופנים בגשר יהודית יתחברו לרשת של שבילי אופניים בינעירוניים, "אופני דן", פרויקט אשר את תכנונו מובילים משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון בכל מטרופולין תל אביב.

העבודות בגשר יהודית, היום (צילום: ניב אהרונסון)
העבודות בגשר יהודית, היום (צילום: ראובן קסטרו)
העבודות בגשר יהודית, היום (צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)
העבודות בגשר יהודית, היום (צילום: ראובן קסטרו, ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully