פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ההחלטה שמנעה אסון ענק: גילויים חדשים מתחקיר המחדל בנחל חילזון

   במקביל לתחקיר המבצעי שמבצע מפקד חטיבת הצנחנים והחקירה במצ"ח, הוקמה ועדת מומחים שבוחנת את ההתנהלות שהביא למותו של סמל אביתר יוספי במהלך אימון ניווט. מפרטים שהגיעו לוואלה! NEWS עולה כי קבוצת לוחמים גדולה התכוונה לחצות את הנחל הגועש, והוזהרה ברגע האחרון

   ההחלטה שמנעה אסון ענק: גילויים חדשים מתחקיר המחדל בנחל חילזון
   עריכה: טל רזניק

   בצה"ל נמשכים התחקירים שבהם נבדקות נסיבות מותו של לוחם גדס"ר צנחנים סמל אביתר יוספי שנסחף וטבע למוות בזמן אימון בנחל חילזון שבגליל ביום שני. מפרטים ראשוניים שהגיעו לידי וואלה! NEWS מתברר כי מפקד הפלוגה וסגנו החליטו בסמוך לשעה 02:00 להעביר באמצעי הקשר חידודי בטיחות על רק הקור העז ששרר באזור נחל חילזון. בשעה 04:00 העביר המ"פ באמצעי הקשר פקודת "כנוס" שהמשמעות שלה היא חבירה לנקודת האיסוף לפני סיום ציר הניווט המלא שהוגדר כניווט מסכם בעל משמעות לבוחן סיכום המסלול כלוחמים בגדוד הסיור של חטיבת הצנחנים.

   קצינים סיפרו אתמול כי לאחר שהתקבלה פקודת ה"כנוס", החלו החיילים לחבור זה לזה בדרך לנקודת הכינוס ונפגשו בנקודות שונות חלקן סמוך מאוד לנחל. עוד התברר כי בטרם חצו יוספי וחברו את הנחל נפגשה קבוצת חיילים גדולה בנקודה אחרת של הנחל. חלק מהחיילים חצו במהירות ובהצלחה את הנחל וטיפסו על הגבעה הסמוכה אך בהפתעה גמורה ותוך פרק זמן מאוד קצר הגיע שיטפון גדול והנחל עלה על גדותיו. בדיעבד החיילים העריכו כי גובה המים שהיה בממוצע של עד חצי מטר עלה לגובה של יותר ממטר באופן שמכסה את מרבית הגוף.

   עוד בנושא:
   חציית הירדן עם ציוד, רחצה ללא פיקוח: מחדלי המפקדים שהסתיימו במוות
   "חברותי ונעים הליכות": אביתר נסחף באימון צבאי בגליל - וטבע למוות

   אביתר יוספי, חייל צה"ל שנהרג בנחל חילזון, 7 בינואר 2019 (ללא שם)
   המים הגיעו במהרה עד לגובה מטר. סמל אביתר יוספי

   אחד החיילים הפגין מנהיגות והזהיר את החיילים שלא יחצו את הנחל וילכו לאורכו מסביב כדי לא לבוא במגע עם המים עקב חשש למכות קור ואף להיפותרמיה. החיילים הקשיבו לחייל והאריכו את הדרך חזרה לנקודת הכינוס. קצינים באוגדה 98 העריכו אתמול כי נמנע אסון גדול יותר אם חיילים נוספים היו חוצים את הנחל כשהוא כבר עלה על גדותיו. קצינים באוגדה 98 העריכו כי החיילים שרצו לחצות את הנחל התכוונו לקצר את הדרך ולהגיע אל הכביש הסמוך.

   עוד בודקים בצה"ל כעת אם כל הגורמים בפיקוד צפון ידעו על עצם קיום התרגיל בסמוך לנחל חילזון, בהם מפקדת תיאום שטחי אש ואימונים שהיו אמורים לעדכן על כך את הקצונה הבכירה בפיקוד ולתת אישור נוסף לעצם קיום התרגיל.

   חייל נסחף בנחל חילזון מאמצי איתורו (אתר רשמי , קרדיט דוברות כבאות והצלה מחוז צפון)
   מנהיגות אחד החיילים מנעה אסון. השיטפון בנחל חילזון (צילום: כבאות והצלה)

   בעקבות מותו של יוספי מתבצע תחקיר מבצעי בראשות מפקד חטיבת הצנחנים אלוף-משנה יקי דולף שחוקר את נסיבות האירוע ושרשרת הפעולות שקדמה לנפילת החייל למים והפעולות שבוצעו. התחקיר יוצג בקרוב למפקד אוגדה 98 תת-אלוף ירון פינקלמן. במקביל מתבצעת חקירת מצ"ח שכללה אתמול (שלישי) זימון של קצינים וחיילים לחקירה.

   כמו כן, מתקיימת גם פעילות של ועדת מומחים בראשות מפקד חטיבת עציוני אלוף-משנה אורן שמחה, בעל עבר מבצעי עשיר והבנת המשמעויות לפעילות עם מים והיפותרמיה (אל"מ שמחה פיקד מאוחר יותר על גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל א.ב). הוועדה תבחן גם היבטים ונתונים רפואיים והשלכות של תנאי השטח בזמן הניווט. החיילים בשעה 05:20, זמן נפילת יוספי אל הנחל, כבר היו בפעילות במשך יותר מתשע שעות פעילות והתלוננו ביניהם על הקור העז.

   הניווט שהסתיים בטרגדיה- שלב אחר שלב (עיבוד תמונה)

   גורמים בחטיבת הצנחנים הדגישו כי מפקד החטיבה לא אישר בתיק התרגיל חציית נחל בשום מצב, ולפי הערכות, החיילים שניסו לחצות את הנחל רצו לקצר דרך כדי לעלות על הכביש הסמוך ולהגיע במהירות לנקודת הכינוס. פרטים אלו ייבדקו על ידי התחקיר, מצ"ח וצוות המומחים כמו גם הנחיות הבטיחות שניתנו על ידי המפקדים כיצד להתנהל סביב הנחל הסמוך שלפי הערכות יממה קודם לכן היה בגובה מאוד נמוך וניתן לחציית בהליכה רגילה. לפי שעה, לא כל הפרטים ידועים, החקירות טרם הסתיימו והן נמצאות רק בראשיתן.