26 פצועים בעימותים בין מפגינים לשוטרים בפינוי מאחז עמונה

עימותים אלימים התפתחו בין 300 הצעירים לבין כוחות הביטחון שהגיעו לפנות את המתבצרים במבנים במאחז. 23 שוטרים ושלושה מפגינים נפצעו באורח קל. שבעה מהמפגינים נעצרו ובמשטרה מעריכים שיהיו עצורים נוספים. קצין בכיר במשטרה: "אלימות שלא ראינו בעבר"

03/01/2019
צילום: ניב אהרונסון, עריכה: תומר לוי

פינוי מבנים במאחז עמונה - כל העדכונים

- עימותים בין שוטרים ל-300 מפגינים במהלך הפינוי
- המפגינים יידו אבנים, שרפו צמיגים ושפכו שמן
- 23 שוטרים ושלושה מפגינים נפצעו באורח קל
- לפחות שבעה מהמפגינים נעצרו
- שוטרים פינו את אחד המבנים
- עשרות התבצרו בקרוואן נוסף
- כוחות הביטחון סיימו לפנות באוטובוסים את המפגינים

כוחות הביטחון פינו הבוקר (חמישי) שני מבנים לא חוקיים במאחז עמונה, לקראת פינוי המבנים על ידי המנהל האזרחי. עימותים אלימים התפתחו בין כוחות מג"ב והמשטרה לבין 300 המפגינים שהמתינו בכניסה למקום. המפגינים יידו אבנים, הבעירו צמיגים ושפכו שמן לעבר כוחות הביטחון. עשרות צעירים התבצרו בשני המבנים היבילים והשוטרים הסיעו אותם באוטובוסים מחוץ לשטח המאחז. במהלך העימותים נפצעו שלושה מפגינים, ו-23 שוטרים נפגעו מיידוי אבנים וחבלות שונות ופונו לבית החולים. בין השוטרים שנפצעו, קצין שנדקר בידיו מעצם חד. במהלך הפינוי נעצרו שבעה מפגינים החשודים באלימות כלפי כוחות הביטחון ובשלב זה מעריכים כי צפויים מעצרים נוספים.

עשרות צעירים הגיעו אמש לאזור על מנת למצוא את פינויים של שני המבנים היבילים שהוצבו בניגוד לחוק. כוחות רבים הגיעו למקום. קצין בכיר במשטרה אמר לוואלה! NEWS כי בגבעה התבצרו כמאתיים מפגינים וכי "בכל מבצעי הפינוי לא ראינו דבר כזה. הם רואים בנו אויב ונוהגים באלימות שלא נתקלנו כמותה בעבר. הם זורקים אבנים ותוקפים את השוטרים בצורה קשה", אמר הקצין.

לקריאה נוספת:
בהשתתפות השרה רגב: חנוכת מבנים בלתי חוקיים בעמונה
הממשלה אישרה 60 מיליון שקל לעבודות הקמת היישוב למפוני עמונה

עוד באותו נושא

מבנים הוצבו במאחז עמונה שפונה בשנה שעברה: "תגובה לפיגועים"

לכתבה המלאה
כוחות הביטחון מפנים מפגין מאחד המבנים, היום(צילום: ניב אהרונסון)

ביום שלישי הודיעה המדינה לתושבים שעלו באופן לא חוקי למאחז עמונה כי עליהם להתפנות בתוך 48 שעות, שהסתיימו הלילה - כך עולה מתשובת המדינה לעתירה שהוגשה נגד הפינוי. בקשות לצו ביניים שיקפיאו את הפינוי נדחו על ידי בית המשפט.

המאחז עמונה פונה בהתאם לפסיקת בג"ץ בעקבות עתירה של פלסטינים, ומאז השטח הוגדר כשטח צבאי סגור. אולם לפני כשלושה שבועות הציבה מועצת בנימין שני מבנים יבילים במקום, ללא היתר. לפי הודעת המועצה, הקרקעות נרכשו כחוק, והמסמכים הועברו לאישור המנהל האזרחי. אך מסמכי הרכישה טרם אושרו ולא ניתן אישור להציב מבנים במקום המוגדר עדיין כשטח צבאי סגור.

כוחות הביטחון מפנים את אחד המפגינים, היום(צילום: ניב אהרונסון)

חברת הנדל"ן "חברת אופק בע"מ" הגישה עתירה לאחר שנודע לה על כוונה לפנות את המבנים. כמו כן, הוגשו בקשות לצו ביניים, אך בג"ץ דחה אותן. לצד התגובה לבג"ץ, שלחה הפרקליטות מכתב לעורך הדין של העותרים וציינה כי "לפנים משורת הדין, ניתן למרשתך בזאת האפשרות לפנות את הבינוי באופן עצמאי, וזאת בתוך 48 שעות מרגע משלוח מכתבי זה". עוד נכתב כי ככל שהדבר לא יעשה, המדינה תפנה אותם. עוד ציינה המדינה כי "העתירה משוללת כל יסוד, ובעניינה חוברים מספר טעמים שונים המצדיקים את דחייתה על הסף".

אביחי בוארון, שעמד בראש המטה נגד פינוי עמונה, הבהיר כי כי אין להם כוונה להתפנות. בנוסף, הוא פנה לשרת המשפטים איילת שקד בעקבות התשובה וכתב כי "אם אכן שינית את תגובות המדינה משיח של פינוי להסדרה, למה משרדך מצמיד לנו אקדח לרקה?".

צעירים מתבצרים במבנה המפונה, היום(צילום: אתר רשמי)

ממועצת מטה בנימין נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה בחר לא לפנות את חאן אל-אחמר, אבל לצערנו היה מאוד חשוב לו לפנות, בפעם השנייה, את חוות עמונה שהוקמה לזכר התינוק עמיעד ישראל. בעמל רב נרכשו בעמונה כ-40 דונם של אדמות. מימוש זכויות הקניין בקרקע, היא זכות יסוד המוקנית לכל אזרח ישראלי, אבל אם אתה מתנחל מסתבר, שאין לך זכויות".

ראש המועצה, ישראל גנץ, הנמצא במקום גינה את הפינוי ואמר כי "ראש הממשלה יכול היה בחתימה אחת שלו כשר ביטחון לתת היתר עסקה ולאפשר את השימוש בקרקע, אך הוא לא עשה זאת ובכך במו ידיו הביא לפינוי הזה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ומסר כי "את עמונה הוא יפנה אבל את חאן אל-אחמר לא. ביבי חלש מול ערבים וחזק נגד יהודים. הרוח הגדולה של הנוער הנהדר הזה תנצח".

(עדכון ראשון: 06:25)

כוחות הביטחון בעמונה, היום(צילום: TPS, הודיה סעדיה/TPS)
כוחות הביטחון מחוץ לאחד המבנים המפונים, היום(צילום: אתר רשמי)
כוחות הביטחון בעמונה, היום(צילום: ניב אהרונסון)
מפגין שנפצע במהלך העימותים, היום(צילום: אתר רשמי, דוברות מטה בנימין)
כוחות הביטחון בעמונה, היום(צילום: ניב אהרונסון)
פינוי מבוצרי עמונה, היום(צילום: ניב אהרונסון)
מבוצרים בעמונה, היום(צילום: ניב אהרונסון)
המבנה היביל שפונה בעמונה, היום(צילום: ניב אהרונסון)
שוטרים בפינוי המאחז, היום(צילום: תצפית TPS, הודיה סעדיה)
צעירים בעמונה, היום(צילום: TPS, הודיה סעדיה/TPS)
פינוי בעמונה, היום(צילום: TPS, הודיה סעדיה/TPS)
מתבצרות בעמונה, היום(צילום: TPS, הודיה סעדיה/TPS)
פינוי עמונה, היום(צילום: TPS, הודיה סעדיה/TPS)
שלט בכניסה למאחז עמונה, היום(צילום: אתר רשמי, נוער עמונה)
צעירים מגיעים לעמונה כדי להפגין, היום(צילום: TPS, הודיה סעדיה/TPS)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully