פלסטינית, קומוניסטית, פמיניסטית: הסגנית לראשת העיר חיפה

היא גדלה בכפר אכסאל וכבר במהלך לימודיה באוניברסיטת חיפה החלה להיות פעילה במפלגת חד"ש ועברה להתגורר בעיר. במקביל, הקימה ארגונים לקידום מעמד הנשים הערביות בארץ וכעת, לאחר שזעתרה פרש מהמירוץ היא תמונה לתפקיד אך לטענתה זהו יום שמסמל את סוף הדמוקרטיה הישראלית

15/12/2018
עריכה: טל רזניק

שהירה שלבי, שתכהן כסגנית ראשת העיר חיפה, לאחר שרג'א זעאתרה נאלץ לוותר על המינוי, לא רואה את היום הזה כיום חג, ההיפך. לדבריה, היא עצובה מאוד כיוון שהיום הזה שמסמל את הסוף לדמוקרטיה הישראלית. בנוסף, היא מצרה על כך שהשלטון המרכזי כפה למעשה את המהלך על מפלגת חד"ש ועל "החזית החיפאית", הסיעה שלה.

"הדמוקרטיה הישראלית התחילה לפשוט רגל הרבה שנים קודם, אבל זה רגע שמדגיש את זה ומראשה שהפשיטה סופנית וסופית", אמרה שלבי. "הממשלה באה ומתערבת בהחלטות של ראש עיר בחיפה.
ממשלה שרודפת אחרי אזרח, פעיל פוליטי, בגלל שהוא אומר את העמדות שלו", הוסיפה. שלבי גם מתחה ביקורת על התקשורת שליוותה בימים האחרונים את הלחצים על זעאתרה לזוז הצידה ולוותר על התפקיד. "כל מה שמעניין אותה זה לחשוף עוד ביטוי ועוד ביטוי", טענה שלבי. "היה רגע שאמרתי לרג'א, מישהו הקליט אותך בגיל ארבע מה אמרת לגננת?"

מנגד, אחרי זעאתרה שנשא נאום נרגש בו סירב להתנצל או לחזור בו מעמדותיו השנויות במחלוקת, שלבי ידעה להדוף פעם אחר פעם את השאלות הקשות של עיתונאים אודות עמדותיה. פעם אחר פעם היא התחמקה מלתת להם מענה ישיר וסירבה להתנער מהעמדות שמיוחסות לו.

עוד בוואלה!NEWS
זעאתרה הודיע כי לא ישמש סגן ראש עיריית חיפה: "לא תומך בטרור"
ההחלטה, ההתעקשות והביקורת: המבחן הראשון של ראשת עיריית חיפה
לאחר הביקורת: נציג חד"ש יוותר על מינויו לסגן ראשת עיריית חיפה

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
שהירה שלבי, סגנית ראש עיריית חיפה הבאה(צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

היא עצמה, "קומוניסטית בדם", בת 50, חיפאית ילידת הכפר אכסאל שבעמק יזרעאל שגדלה בבית קומוניסטי. היא נשואה למורה לנהיגה ואם לשניים - איש הייטק שמתגורר בברלין וסטודנט קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. שלבי בעלת תואר ראשון בעבודה סוציאלית ותואר שני בלימודי דתות, שאת שניהם עשתה באוניברסיטת חיפה, שם הייתה פעילה בתא חד"ש וחברת ועד הסטודנטים הערבים ולדבריה, התאהבה בעיר.

בעבודתה האחרונה, בעמותת "שתיל - הקרן החדשה לישראל", היא פיתחה וניהלה את תחום החברה המשותפת, לעידוד שוויון אזרחי בין יהודים לערבים בישראל. היא הייתה שותפה לייסוד התנועה הפמיניסטית הפלסטינית בארץ, והקימה כמה יוזמות וארגונים הפועלים למען קידום מעמדן של הנשים הערביות בארץ.

שהירה שלבי עם המועמג לסגן ראש עיריית חיפה הקודם, רג'א זעאתרה(צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

במשך שנים היא שימשה כיועצת לארגונים חברתיים בתחומים של מנהיגות, תכנון וחשיבה אסטרטגיים, עבודת צוות, פיתוח וניהול משאבים ועבודה קהילתית. כמו כן, היא הנחתה קבוצות בנושאים של דיאלוג ויישוב סכסוכים, מנהיגות והתפתחות אישית, ואף עוסקת בהכשרת מנחי קבוצות. במקביל, היא מוכרת כפעילה חברתית ברמה המקומית, הארצית ואף הבינלאומית, ומילאה שורה של תפקידים בארגונים לשינוי חברתי.

"אני חושבת שהמאבק שלנו הוא לא חיפאי", אמרה שלבי על הסוגייה של מינוי סגן ראש העיר הערבי. "זהו מאבק על החברה הישראלית והאופי שלה, על הדמוקרטיה ועל חופש הביטוי שהולך ומצטצמם".

"המאבק שלנו הוא לא חיפאי, אלא של החברה הישראלית והאופי שלה", שהירה שלבי(צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

שלבי סיפרה כי "ברגע שהיו שמועות שאני אהיה סגנית ראש עיר, הפוסטים שהיו על 'מחבל' הפכו ל'מחבלת'. שמו את התמונה שלנו חצי חצי, בה אני נראית עם זקן". לדבריה, היא חושבת שזאת תמונה שאמרה המון דברים שמראים "שאנחנו שותפים".

השרה מירי רגב אמרה לאחר החלטת זעאתרה לא להתנצל על דבריו כי "ההתנהגותו הבזויה שלא להתנצל על תמיכתו בארגוני טרור הקוראים להשמדתה של מדינת ישראל ולפגיעה באזרחיה, רק מחזקת עוד יותר את הסיבה למה אסור שאדם כמוהו ישמש בתפקיד סגן ראש העיר חיפה". עוד הוסיפה שזעאתרה יכול לשמש בתפקיד "הסגן של אסד, הנייה או נסראללה".

הפוסט המדובר(צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

במקביל, קראה רגב לראשת העיר, עינת קליש-רותם, שלא למנות לסגנית גם את שלבי כי גם היא הביעה תמיכה בארגון חמאס. לדבריה, בפוסט שפרסמה שלבי במהלך מבצע "צוק איתן" כתבה: "ברוח ובדם נפדה את עזה" והחליפה את תמונת הפרופיל שלה בפייסבוק למען עזה. רגב אמרה כי "אסור שאנשים כאלו יזכו בעמדת כוח ובמשכורות ממדינת ישראל שבהשמדתה הם תומכים".

כעת, מובילי המחאה כנגד זעאתרה, מתכוונים להמשיך להפגין מול ביתה של ראשת העיר במוצאי השבת. לעומתם, ישנם אנשי ליכוד חיפאים, כמו דניאל סיגלוב, שהיה חלק מהמחאה נגד המינוי אך כיום מוכן להודות שהאמירות שמיוחסות לשלבי נשמעות גם ממעגל רחב של הציבור הערבי בישראל. "מבחינתנו ברגע שבא סוף למינוי הזה אז הסיפור הזה סגור", הסביר.

"קליש מעריכה את התמיכה בנו, ועומדת מול כל כוחות הרוע הזה", שהירה שלבי על תמיכתה של ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם(צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

"אנחנו לא 'הערביה הטובה המקובלת על הממסד' לצד 'הערבי הרע הלא מקובל' ", הדגישה שלבי. "אנחנו שותפים לדרך, אנחנו חלק ממפלגה, אנחנו נגד הכיבוש, נגד דיכוי של עמים, נגד טרור ונגד מלחמות. מהצד השני, אנחנו בעד צדק חלוקתי, בעד שלום, בעד זכות הגדרה עצמית, בעד שתי מדינות".

שלבי הוסיפה כי זו העמדה הרשמית של המפלגה. "אני שההצהרה של המפלגה ערכית", אמרה והוסיפה, "לא כמו זאת של נתניהו, שהיא הסתה נגד הציבור הערבי והשמאל ולא השיח המפלג, זה השיח, השיח שלנו". לדבריה, זה השיח שצריך להיות ב"מיינסטרים" בחברה הישראלית כיוון שהוא אומר שיוויון, צדק, נגד רצח.

שלבי הביעה הערכה לקליש-רותם שתשמש לה סגן בעוד שנתיים וחצי. "היא מעריכה את התמיכה בנו, ועומדת מול כל כוחות הרוע הזה", אמרה. "היא אישה אמיצה ומנהיגה ואני שמחה להיות שותפה שלה".

"אנחנו לא 'הערביה הטובה המקובלת על הממסד' לצד 'הערבי הרע הלא מקובל', שלבי וזעאתרה(צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

מנהל מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, מכיר את שלבי שנים ארוכות עוד מימי פעילותם הפוליטית באוניברסיטת חיפה. "היא כישרון מדהים ותהיה סגנית ראש עיר מצויינת", אמר אך טען שמפלגת חד"ש, כנציגים של האוכלוסייה הערבית בעיר, ספגו מכה קשה במערכה התדמיתית מול הימין הקיצוני.

קליש-רותם, הבטיחה כי המגזר הערבי יישאר חלק מהנהגת חיפה והודיעה כי ‏המלחמה האישית נגד זעתרה הסתיימה. עם זאת, היא נזהרה מלתקוף את נתניהו שהודיע ביום ראשון על כך שמינויו של זעאתרה "לא יקרה" והפנתה את חיציה אל "נציגי הליכוד המקומיים", אשר "כועסים כי לא קיבלו ג'ובים".

"קיצונית היא לא, אבל אני משוכנע שקליש-רותם לא מכירה אותה ואת דעותיה כמו שלא הכירה את אלה של זעאתרה", אמר פוליטיקאי ערבי. "ההחלטה הזו יצרה משבר בתוך חד"ש בחיפה ובין ערביי העיר. היא לא מקובלת על כל החברים". במקביל, גם בקרב פעילי הימין בעיר יש מי שסבורים שהמשבר לא בא על פתרונו עם ההצרחה הזו בין שלבי לזעאתרה ומתכוונים להמשיך ולמחות כנגדו.

  • רג'א זעאתרה
  • חיפה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully