פחות מחמישית: התקציב "העלוב" שיוקצה למאבק באלימות נגד נשים

בדיון בוועדת השקיפות בכנסת הודו נציגי משרד הרווחה כי ב-2019 יתוקצב הנושא פחות מאשר בשנה החולפת, ב-9.5 מיליון שקלים בלבד, כשעלות התכנית הממשלתית למאבק באלימות נגד נשים הוערכה בכ-50 מיליון שקלים בשנה

04/12/2018
בווידאו: מחאה נגד אלימות נגד נשים (צילום: צלמי וואלה! ובאדיבות המצולמות, עריכה: טל רזניק)

נציגי משרד הרווחה הודו בדיון שהתקיים הבוקר (שלישי) בוועדת השקיפות בכנסת במסגרת אירועי התמיכה במחאה נגד אופן הטיפול ברצח נשים ואלימות נגד נשים וילדים, כי התקציבים המופנים לטיפול בנושא נמוכים בהרבה מאלה הנדרשים ליישום תוכניות העבודה והחלטות הממשלה. אורית בן דרור, נציגת במשרד הרווחה, אמרה בדיון כי "ב-2018-2017 תוקצבו תשעה מיליון שקלים לנושא, ב-2018 תוקצבו 12 מיליון שקלים ובתקציב 2019 מדובר רק על 9.5 מיליון שקלים". התוכנית הממשלתית למאבק באלימות נגד נשים יצאה לדרך בשנת 2017 לאחר שנים של דיונים ומאבקים מול הממשלה, והוערכה בעלות של 50 מיליון שקלים כל שנה, למשך חמש שנים.

עוד בוואלה! NEWS:
תיעוד מבטן האדמה - מנהרת חיזבאללה שחדרה 40 מטר לתוך שטח ישראל
22 פנים, 22 שמות, 22 רגעים אחרונים: להסתכל בעיניים של קורבנות האלימות
עם מעבדות ואורוות: האי המבודד שישכן את המיועדים לגירוש מדנמרק

עוד באותו נושא

מיצג מצמרר בתל אביב וחסימות כבישים: כל פעילויות מחאת הנשים

לכתבה המלאה
הפגנה באוניבסרית חיפה, הבוקר(צילום: אתר רשמי, אוניברסיטת חיפה)

עוד עלה מהדיון כי משרד האוצר כלל לא השתתף בדיוני הוועדה הבין משרדית שעסקה בנושא. ראש היחידה לטיפול באלימות במשפחה ענה לשאלתה של יו"ר הוועדה, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), באשר להשתתפות משרד האוצר בעבודת הוועדה, ואמר כי "האוצר לא היה חלק מעבודת הוועדה. צריך לשאול את האוצר למה". נציג משרד האוצר בדיון אישר זאת: "לא השתתפנו בוועדה. החלטת הממשלה לא הייתה תקציבית, רק עקרונית - כיוון שהחלטת הממשלה לא הייתה תקציבית לא היה כסף שנכנס בצורה קבועה לטובת העניין".

יו"ר הוועדה ח"כ שפיר תיארה את התופעה "טרור חברתי". לדבריה, "לא ייתכן שמי שעומדות בחזית המאבק הזה נדרשות להתחנן לתקציב בזמן שחברי הקואליציה מקבלים תקציבים לצרכים פוליטיים ואינטרסים קטנים. מרכזי הסיוע קורסים ללא תקצוב, והממשלה מתעלמת מרצח נשים". ליזה ניקולאיצ'וק, מנכ"לית מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ואלימות בנגב (מסל"ן) מחתה אף היא על התקציבים המגיעים למרכזי הסיוע, וכינתה אותם "עלובים וכואבים". לדבריה, "תמיד מבטיחים עוד ועדה ועוד תכנית, אבל למרכזים הקיימים לא מעבירים את התקציבים הראויים".

הפגנה במטולה, היום(צילום: ראובן קסטרו)
ההפגנה בחיפה, היום(צילום: מערכת וואלה!, יואב איתיאל)

אלפי נשים וגברים בכל רחבי הארץ מחו היום נגד העלייה במספרן של נשים שנרצחו בשנת 2018. במוקדים רבים ברחבי הארץ שבתו במשך 24 דקות, לזכר 24 נשים שנרצחו השנה. המחאה, "אישה שובתת", מגיעה לאחר רצח סילבנה צגאיי בת ה-13 בשבוע שעבר, ויארה איוב בת ה-16 שנרצחה לפני כשבוע וגופתה נמצאה מחוץ ליישוב גוש חלב שבגליל. במסגרתה דורשים ארגוני הנשים תקצוב ממשלתי לתוכנית הלאומית למאבק באלימות נגד נשים שקוצצה בשנת 2017 ולא תוקצבה בשנה האחרונה. יתרה מכך, מחאה זו תפסה תאוצה בעקבות החלטת הקואליציה להפיל את ההצעה להקמת ועדת חקירה בסוגיית רצח הנשים בישראל.

ההפגנה בתל אביב, היום(צילום: יותם רונן)
מיצג מחאה בכיכר הבימה, היום(צילום: מערכת וואלה!, קבוצת לילה טוב)
  • רצח נשים
  • סתיו שפיר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully