בוטל הסדר הטיעון של מנהל קמפיין טראמפ לשעבר: "שיקר לחוקרים"

פול מנפורט, שחתם בחודש ספמטבר על הסדר בו התחייב לשתף פעולה עם הצוות של החוקר המיוחד רוברט מולר, שיקר לחוקרים בכמה הזדמנויות - כך הודיעה התביעה במשפטו. כעת הוא חשוף לעונש מאסר ממושך

צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל

דרמה במשפטו של פול מנפורט, מי שהיה בעבר מנהל קמפיין הבחירות של הנשיא טראמפ. לאחר שבחודש ספטמבר חתם מנפורט על הסדר טיעון במסגרתו יספק לצוות החוקרים של רוברט מולר מידע בתמורה להקלה בעונשו, הודיעה הלילה (שלישי) התביעה במשפטו כי הוא הפר את ההסכם בכך ששיקר "לצוות החוקר המיוחד ול-FBI במספר נושאים הקשורים לחקירה".

בתביעה ביקשו מבית המשפט לגזור בהקדם את דינו של מנפורט. משמעות ההודעה היא כי כעת הוא יהיה חשוף לזמן מאסר ממושך יותר. עם זאת, צוות החוקרים לא מסר מהו המידע השקרי לכאורה שמסר מנפורט בחקירתו. מנהל הקמפיין, מצידו, הכחיש את הטענות, וצוות ההגנה שלו טען כי "הוא מסר מידע אמין ככל הידוע לו והוא לא מסכים עם התיאור של המדינה. ב-14 בספטמבר הוא הודה במסגרת הסכם הטיעון בעבירות של קשירת קשר והדחת עדים.

בחודש אוגוסט, הורשע מנפורט ב-8 אישומים מתוך 18 הסעיפים בהם הוגש נגדו כתב אישום בבית משפט במדינת וורג'יניה. הוא הורשע בחמישה אישומים של הונאת מס, שני מקרים של הונאת בנק, וסעיף נוסף של הסתרת חשבונות בנק במדינה זרה. האישומים בהם הורשע יכולים להגיע לעשרות שנים בכלא. לגבי עשרת האישומים האחרים, המושבעים לא הצליחו להגיע להכרעה בעניינם כך שהמשפט הסתיים ללא הכרעה לגביהם. כעת התביעה תצטרך להחליט האם להגיש נגדו כתב אישום מחודש או להסתפק בהרשעה בסעיפים אלה. במקביל, הוא אמור לעמוד למשפט אחר בסעיפים נוספים בוושינגטון הבירה. משפט זה צפוי להיפתח בסוף החודש, ולא ברור כיצד הסדר הטיעון המתגבש ישפיע עליו.

לקריאה נסופת בנושא:
דיווח: "טראמפ שוקל להעניק חנינה למנהל הקמפיין שלו לשעבר"
מקורב נוסף: מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ הורשע ב-8 אישומים

עוד באותו נושא

קשר נגד ארה"ב: מנהל הקמפיין של טראמפ לשעבר חתם על הסדר טיעון

לכתבה המלאה
שיקר ל-FBI והפר את הסדר הטיעון. מנפורט (צילום: רויטרס, רויטרס)

כתב האישום המקורי נגדו, שפוצל כאמור לשני הליכים משפטיים שונים, כולל 32 סעיפים הקשורים בהלבנת כספים, העלמת מסים, שיבוש הליכי משפט, קשירת קשר נגד ארצות הברית, אי הצהרה על חשבונות פיננסיים בבנק זר, וכן הוא מואשם בכך שנמנע מלהירשם כסוכן זר, על אף שעבד עבור שליט אוקראינה לשעבר. בלב כתב האישום, עשרות מיליוני דולרים שקיבל מנפורט מנשיא אוקראינה לשעבר ויקטור יאנוקוביץ' עבור עבודת יעוץ ולובי שעשה למענו. מדובר בשורת עבירות שמצטברות באופן פוטנציאלי לעשרות שנים בבית הסוהר. מנפורט כופר באישומים נגדו, ועורך דינו כינה אותם "מגוחכים".

העבירות בהן מואשם מנפורט אינן קשורות בשום דרך להתערבות הרוסית בבחירות. ועם זאת, ההערכה הרווחת בוושינגטון היא כי כתב האישום החמור נוסח כך שיהווה מנוף לחץ עליו כדי שיגיע להסדר טיעון עם צוותו של החוקר המיוחד רוברט מולר ויספר את הידוע לו. מנפורט לקח חלק בפגישה במגדלי טראמפ בחודש יוני 2016 בין בכירי המטה של טראמפ ובין גורמים רוסים שהציעו מידע מכפיש על הילרי קלינטון, וכן ניהל קשרים עם אולג דריפסקה, אוליגרך המקורב לפוטין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully