וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כחלון: נערכים לבחירות במרץ; נתניהו: לא זקוק לפקחים מימין

בישיבת סיעתו העריך שר האוצר כי למרות הצהרות בנט ושקד, הממשלה לא תאריך ימים. נתניהו: אינני זקוק לשמירה, עלינו לגלות משמעת קואליציונית. ליברמן האשים: פועלים משיקולים פולטיים, נדבקים לכיסא. לפיד: "קרקס מביש"

צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: איתי עמרם

הסערה הפוליטית - עדכונים אחרונים:

-כחלון: "נערכים לבחירות בחודש מרץ"
-נתניהו: "יש לנו שנה שלמה עד הבחירות"
-על חאן אל-אחמר: "יפונה בקרוב מאוד, נערכים לזה"
-בנט ושקד הודיעו כי לא יתפטרו למרות שנתניהו לא נענה לדרישתם
-ליברמן אחרי רצף האירועים: "הפקרות ביטחונית"
-באופוזיציה תוקפים: "קרקס מביש"

שעות אחדות אחרי ששרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד הודיעו כי לא יתפטרו מהממשלה, למרות סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוותר על תיק הביטחון, שר האוצר משה כחלון הטיל ספק ביציבות הממשלה ואמר כי הוא נערך לבחירות. "קשה לי להאמין שהעסק הזה יחזיק", אמר שר האוצר במהלך ישיבת סיעתו. "אנחנו נערכים לבחירות חודש מרץ".

בשלב זה מסתמן כי כחלון ימשיך בתפקידו, חרף התנגדותו לתפקד בקואליציה צרה. עם זאת, גורמים במפלגתו מעריכים שהממשלה תוכל להחזיק רק עוד מספר שבועות במתכונת כזו.

נתניהו מצדו הבהיר כי כעת, לאחר שהוסר לכאורה איום הבחירות, על חברי הקואליציה לפעול בשיתוף פעולה. "יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות", הצהיר בפתח ישיבת סיעת הליכוד. "בעת הביטחונית הרגישה הזו, אסור שהקבינט יהפוך למכשיר הדלפות ולניגוחים". הוא גם שיגר עקיצה לשותפות הקואליציוניות: "אני לא זקוק לפקחים מימין, לא צריך שישמרו עלי. אני זה ששומר על המדינה שלנו מול לחצים כבדים. עם זאת, יש צורך בעבודה משותפת ואמונה באחדות המטרה. יש צורך במשמעת קואליציונית ובהתנהגות הולמת ואחראית של כל חברי הממשלה - של כל חברי הסיעות וכל חברי הקבינט".

לקריאה נוספת:
בנט ושקד לא מתפטרים: מסירים את כל דרישותינו, רוצים להאמין לנתניהו
היועמ"ש והרמטכ"ל נגד בנט: "הפרקליטות הצבאית - חלק מעוצמתנו"
נתניהו: "בתקופה ביטחונית כזאת לא הולכים לבחירות"

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
מעריך שהממשלה לא תאריך ימים. כחלון/מערכת וואלה!, צילום מסך

נתניהו אמר כי מצב הביטחון "מורכב" וכי "אנחנו בתוך מערכה, היא רחבה ולא הושלמה עדיין. היא כוללת מרחבים וזמנים. אני לא נכנס כרגע לפירוט של הזמן והמרחב. לא אגיד מתי נפעל ואיך נפעל".

על ההסלמה האחרונה אמר: "בסבב האחרון קיימנו דיון בקבינט וכולם בלי יוצא מן הכלל אימצו את ההחלטה של כל גורמי הביטחון - אף היא פה אחד - להמתין עם השלב הבא. יש כוונות להמשך. אני לא רוצה לנדב מה אני מתכנן לעשות בקרוב, אבל חשוב לי להגיד לכם את זה כדי שתדעו את האמת מול הספינים ומול הרבה מאוד בריחה מאחריות. כולם בלי יוצא מן הכלל תמכו. הם לא רצו הצבעה בכלל".

בדבריו בסיעת הליכוד התייחס נתניהו גם למאחז חאן אל-אחמר, שדחיית פינויו בחודש שעבר עוררה ביקורת מימין, ואמר כי "חאן אל-אחמר יפונה בקרוב מאוד, לא אומר לכם מתי. נערכים לזה".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן במהלך ישיבת סיעת ישראל ביתנו 19 בנובמבר 2018. מערכת וואלה! NEWS
"נדבקים לכיסא". ליברמן בפתח ישיבת הסיעה, היום/מערכת וואלה! NEWS

בינתיים המערכת הפוליטית סוערת בעקבות דבריהם של בנט ושקד במסיבת העיתונאים שערכו הבוקר. יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון המתפטר אביגדור ליברמן, קרא לרצף האירועים "הפקרות ביטחונית" ותקף את השותפות הקואליציוניות.

"הקשבתי היום לשרים בנט ושקד וגם כאן אין קשר לאחריות לביטחון", אמר ליברמן בפתח ישיבת סיעתו. "זו תופעה ידועה מזמן בה נדבקים לכיסא בכל מחיר. אין ספק ששניהם נכנעו ללחצים ולא היו מסוגלים להיפרד מהכסא. למי שרוצה לדעת את האמת של מה שהיה מאחורי הקלעים בבית היהודי, אני מציע להקשיב לח"כ סמוטריץ' שאמר בריאיון לערוץ 7 שאין הצדקה לממשלה הנוכחית. מדובר בהישרדות פוליטית נטו; ניסיון להסתתר מאחורי מסך עשן ביטחוני; זו ממשלת ימין בדיבורים, אך אנחנו רוצים ממשלת ימין במעשים".

עם זאת, באשר להמשך דרכו בכנסת בקדנציה הנוכחית, ליברמן הצהיר כי יתמוך בהצעת החוק לנאמנות בתרבות רק אם הקואליציה תתמוך בהצעות החוק של סיעתו - כמו עונש מוות למחבלים.

ישיבת סיעת יש עתיד 23 באוקטובר 2017. נועם מושקוביץ', מערכת וואלה! NEWS
"קרקס מביש". לפיד/מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ'

דברי ביקורת ברוח דומה נאמרו על ידי ראשי מפלגות האופוזיציה. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כינה את רצף ההתרחשויות בקואליציה כ"קרקס מביש" וטען כי נתניהו והבית היהודי מונעים משיקולים פוליטיים בלבד.

"אלה פוליטיקאים שכל מה שמעניין אותם זה הכיסאות שלהם ומה הם יכולים להוציא ממצוקת תושבי הדרום", אמר לפיד בפתח ישיבת סיעתו. "ראינו את נתניהו נושא את שם הביטחון לשווא. שלושה שרי קבינט - ליברמן, בנט ושקד אמרו לנו בפה מלא שאין שום איום ביטחוני שמצדיק את האמירות שלו. הם מודים שהממשלה גילתה רפיסות ונכנעה לטרור... דור שלם מסתכל על הממשלה שלו ומגיע למסקנה שהכל ציני והכל מושחת".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי טען כי חילופי הדברים בין ראש הממשלה לבית היהודי הם תוצר של ספין שיצר נתניהו. "למדנו שאין כלום מאחורי הדיבורים על ביטחון", אמר. חברי הקבינט אומרים בעצמם שהממשלה נכשלה בהרתעה ובביטחון. מילא היו עושים משהו אחר: פותרים בעיות כלכליות, חברתיות, בריאות, משהו. גם שם נאדה. שום דבר. הכל כלכלת בחירות כאילו יש שם מחשבון קסיו ולא שרים וממשלה".

אבי גבאי וציפי לבני בישיבת סיעה המחנה הציוני פתיחת מושב הכנסת 23 באוקטובר 2017. נועם מושקוביץ, מערכת וואלה! NEWS
"השימוש הפוליטי בביטחון - כרטיס אדום". גבאי ולבני/מערכת וואלה! NEWS, נועם מושקוביץ

לדברים הצטרפה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני שטענה כי "השימוש פוליטי בביטחון הוא כרטיס אדום שחייב להוריד את המשתמש הציני מהמגרש הפוליטי. המממשלה הזאת קורסת, חבריה לא מאמינים אחד בשני ולנו אין אמון באף אחד מהם. לא עוד מי יצטרף לממשלת נתניהו הבאה, אלא שלא תהיה ממשלת נתניהו הבאה".

יו"ר מרצ תמר זנדברג האשימה את ליברמן, בנט ונתניהו בכך שהתבטאויותיהם מובילים להסלמת המצב הביטחוני. "כולם הוכיחו בימים האחרונים שהם מלאים בהמון בדיבורים ואפס מעשים", אמרה. "מי שניגנו על תופי המלחמה והפנימו בחדרי חדרים את המדיניות של מרצ, ממשיכים להלהיט את הרוחות ולשקר לציבור. הבעיה היא לא הפסקת האש של השבוע שעבר, הבעיה היא ההתלהמות הפומפוזית החלולה והריקה שמנפחת את בלון המלחמה".

"להוציא את צה"ל מוויכוחים פוליטיים"

מנגד, בליכוד בירכו במהלך היום על ההחלטה. שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ אמר כי "האולטימטום שהציבו בפני ראש הממשלה היה פסול וטוב שהוסר". כץ הוסיף כי "כהונתו של ראש הממשלה נתניהו כשר הביטחון מאפשרת כעת להוביל את המערכה הביטחונית בצורה מושכלת ועיקבית ובהרמוניה גדולה בין הדרג המדיני לביטחוני, בניגוד למה שהיה בזמן כהונת ליברמן כשר ביטחון".

נפטלי  בנט ואיילת שקד במסיבת העיתונאים בכנסת. ראובן קסטרו, מערכת וואלה!
בנט ושקד במסיבת העיתונאים, היום/מערכת וואלה!, ראובן קסטרו

בצה"ל מתחו ביקורת על דבריו של בנט, לאחר שטען כי חיילים "מפחדים מהפצ"ר יותר מסינוואר". בפתח ישיבת פורום המטה הכללי אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט כי הוא גאה בלוחמי צה"ל הפועלים בנחישות ובמחויבות. "הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה"ל ומסייעת לו כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את יעודו המבצעי ולנצח במלחמה", אמר. "האלוף שרון אפק ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות שזוכה להערכה בצה"ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה"ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".

בתגובה לדברים, מלשכתו של בנט נמסר כי הוא "ביטא הבוקר את עמדתו הברורה - בצה"ל, ולא רק, שוררת כיום עודף משפטיזציה. השר בנט מאמין, כי כיום חיילי צה"ל נדחקים לפינה ע"י חישוקים משפטיים עודפים, באופן שפוגע ברמת המבצעיות ובלוחמי צה"ל, מעבר למגבלות הדין הבינלאומי. האיזונים אינם נכונים כיום. השר בנט מעריך הערכה עמוקה את מפקדי צה"ל ובראשם הרמטכ"ל גדי איזנקוט. לצד זאת, דעתו בנושא איתנה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בועדת חוץ ובטחון ,נובמבר 2018. ראובן קסטרו
נתניהו במהלך ישיבת ועדת החוץ והביטחון, הבוקר/ראובן קסטרו

במסיבת העיתונאים שערכו מוקדם יותר היום, הסבירו בנט ושקד את החלטתם שלא להתפטר בכך שהם מוכנים לתת הזדמנות לנתניהו, ובכך קטן הסיכוי לבחירות מוקדמות על אף שבממשלה יש רק 61 חברים.

"עדיף שראש הממשלה ינצח אותי בקרב פוליטי מאשר שהנייה ינצח את מדינת ישראל", אמר בנט, שהוסיף כי במפלגתו מסירים את דרישותיהם הפוליטיות. "אנחנו נכונים לנסות, אם באמת הממשלה תתחיל סוף סוף להוביל לנתיב הנכון. הכדור עובר לראש הממשלה. המהפך הביטחוני יעמוד למבחן בשבועות הקרובים - האם נפסיק את המדיניות הרופסת מול חמאס? המבחן יהיה במעשים ולא במלים. הציבור שבע מילים. ולא נעמוד בצופים ביציע שבוחנים את ראש הממשלה אלא ניתן כתף בשמחה לסייע".


(עדכון ראשון: 14:15)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully