שנת מאסר לצעיר שהפיץ סרטונים מיניים: "פגיעה חמורה וממשית"

העליון קיבל את ערעור הפרקליטות והחמיר את עונשו של אסף דנן שכפה על בת 15 להצטלם כשהיא מקיימת עמו יחסי מין והפיץ את הסרטון. "תוצאות מעשי המשיב ימשיכו ללוות את המתלוננת עוד זמן רב, גם לאחר שהוא יסיים לרצות את עונשו"

אסף דנן ומתן קיסוס בבית המשפט המחוזי בירושלים ב-2016 (צילום: נועם מושקוביץ)

בית המשפט העליון גזר היום (ראשון) שנת מאסר על אסף דנן, צעיר כבן 20 תושב ירושלים, שכפה את עצמו על קטינה בת 15 להצטלם כשהיא מקיימת איתו יחסי מין והפיץ את הסרטון. ההרשעה הגיעה בעקבות ערעור של הפרקליטות על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לפני כחצי שנה לגזור עליו לשישה חודשי עבודות שירות בגין עבירות של הטרדה מינית על ידי פרסום משפיל וסחיטה ואיומים.

השופטים בעליון, שדנו לראשונה בחוק האוסר הפצת סרטונים בעלי אופי מיני ללא הסכמה, ציינו כי "מדובר בפגיעה חמורה וממשית בעלת מאפיינים של פגיעה מינית".

דנן הודה בהסדר טיעון כי הכיר את המתלוננת, שהייתה בעת המקרה בת 15, ברשת החברתית "אינסטגרם", והוא חברו מתן קיסוס החליטו לסחוט אותה. חברו שלח לה מסרים מאיימים והתחזה למקורב לגורמי ביטחון. דנן טען כי קיסוס מאיים גם עליו ואמר לנערה כי הם נדרשים לתעד את עצמם מקיימים יחסי מין ולשלוח לו.

לקריאה נוספת:
גורמים בסביבת נתניהו: "ימנה שר חוץ, ישמור לעצמו את הביטחון"
קרב ההישרדות של הקואליציה: החשש מ"המורדים" שיפילו את הממשלה

עוד באותו נושא

אישום: איימו על נערה ברשת – וסחטו ממנה יחסי מין ומעשה סדום

לכתבה המלאה
אחד החשודים בבית המשפט המחוזי בירושלים, בדיון שהתקיים ב-2016 (צילום: נועם מושקוביץ)

לאחר מכן, הפיץ דנן את הסרטונים לשלושה חברים שלו. בפברואר האחרון, גזר עליו בית המשפט המחוזי בירושלים שישה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי ופיצוי למתלוננת בסך של 12 אלף שקלים. בעקבות זאת, הגישה המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה ערעור וביקשה להחמיר בעונשו של דנן ולגזור עליו מאסר בפועל. "הסרטונים הנדונים פוגעים אנושות בפרטיות המתלוננת ובכבודה, ושליחתם היא פגיעה מינית בפני עצמה", טענה המדינה.

השופטים עוזי פולגמן, דפנה ברק-ארז ואלכס שטיין קיבלו את הערעור וקבעו שיש להחמיר בעונש. "ההכרה הציבורית בפסול הגלום בתופעה באה לידי ביטוי, בין היתר, בקביעת העבירה החדשה יחסית של הטרדה מינית על ידי פרסום משפיל", נכתב בהחלטה בהתייחס לחוק להפצת סרטונים ללא הסכמה.

"זהו המקרה הראשון שבו נדרש בית משפט זה לעונש הראוי בגינה. חשיבותו של התיקון נעוצה בכך שהפצת פרסום משפיל אינה נתפסת רק כפגיעה בפרטיותו של מאן דהוא, אלא חמור מכך - כהטרדה מינית", כתבו השופטים. עוד ציינו כי "כל הטרדה מינית מבזה את אנושיותו של אדם ושוללת את האוטונומיה שלו ואת שליטתו בגופו. כך גם, ואף ביתר שאת, בהפצת תיעוד מבזה או משפיל המתמקד במיניות של אדם. המתועדת מוצגת בתור אובייקט מיני להנאת הצופים והשומעים".

אחד החשודים בבית המשפט המחוזי בירושלים, בדיון שהתקיים ב-2016 (צילום: נועם מושקוביץ)

עוד כתבו השופטים ש"לפני חתימה, נציין שתוצאות מעשי המשיב ימשיכו ללוות את המתלוננת עוד זמן רב, גם לאחר שהוא יסיים לרצות את עונשו, ואף הפיצוי הכספי לא יוכל לתקן את אשר אירע. נביע את תקוותנו שהמתלוננת תצליח להתגבר על הפגיעה שהמשיב ומ' פגעו בה, להשתקם עם חלוף הזמן ולשוב למסלול חייה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully