בעקבות התאונות: השר כץ הורה לגבש תכנית לאומית לשדרוג כביש 90

לאחר ריבוי התאונות בכביש 90 שגבו את חייהם של 17 אנשים תוך שבועיים, החלו במשרד התחבורה לגבש תכנית להפיכתו של הכביש מאילת ועד אצבע הגליל לדו מסלולי בעל שני נתיבים לכל כיוון

רוני כנפו

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, הורה היום (ראשון) לגבש תכנית לאומית אסטרטגית להפיכת כביש 90 לציר לאורך המזרחי של ישראל שיקרא "חוצה ישראל מזרח". התכנית תכלול את הפיכתו מכביש חד מסלולי לכביש דו מסלולי, בעל שני נתיבים לכל כיוון, עם אפשרות לנתיב שלישי לכל כיוון, מאילת ועד לאצבע הגליל. מדובר בפרויקט רחב ממדים המיועד לטווח הרחוק, הבינוני והקצר. השר כץ הודיע כי בכוונתו להביא את התכנית לאישור ראש הממשלה ולאחר מכן לאישור הממשלה.

המיזם הענק יכלול גם את הפיכת הדרכים המתחברות לכביש 90 לכבישים דו מסלוליים, בעלי שני נתיבים לכל כיוון. בנגב, מדובר בכביש 25 בין דימונה לבאר שבע, עד מחלף נבטים וכביש 6 דרום; בדרום, כביש 1 בין ים המלח לירושלים וכביש 31 בין נוה זוהר לערד ; במרכז, כביש בין בקעת הירדן, תפוח, אריאל, מחלף קסם וכביש 6 (כביש 505); בצפון, כביש 71 בין בית שאן, עוקף עפולה, עד צומת הסרגל, נחל עירון וכביש 6; ובגליל הכביש בין עמיעד ליקנעם.

עוד בוואלה! NEWS:
פרשת ההתעללות במרכז: תקפו מינית - ועודדו מכות בין 11 ילדיהם
יאיר נתניהו תובע מיליון שקל מהנהג שהקליט אותו משוחח עם חבריו
"רודף שלום מזויף": מפגינה חשופת חזה התפרצה לעבר שיירת טראמפ בפריז

עוד בוואלה! NEWS

למה לי לחזור לעבוד אם אני מקבל דמי אבטלה? הטעות הגדולה שאנחנו עושים

לכתבה המלאה
"כביש הדמים". 17 הרוגים תוך שבועיים בכביש 90 (צילום: מערכת וואלה! NEWS)

הכביש שאורכו ב-480 קילומטרים, מאילת בדרום ועד מטולה בצפון, גבה את חייהם של 134 בני אדם בעשור האחרון, ומעל 4,000 בני אדם נפצעו ב-1,350 תאונות דרכים. "כביש 90 ממשיך לגבות קורבנות ולגדוע חיים כתוצאה מתשתית רעועה שאינה סלחנית לטעויות הנהג'', אמר ארז קיטה, מנכ''ל עמותת אור ירוק. "הכי קל תמיד להאשים את הנהג והגורם האנושי אבל גם למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים יש אחריות. מדובר בכביש שנסלל לפני 50 שנים וכבר לפני שנים רבות היו חייבים לשפר בו את התשתית ולהפוך אותו מכביש אדום לכביש בטוח. חייבים להתקין מעקה הפרדה בין הנתיבים כדי למנוע תאונות חזיתיות כבר מחר בבוקר כדי להציל חיים. תאונות דרכים הן לא גורל אלא מחדל". עוד נמסר, כי שנת 2018 הקטלנית ביותר על כביש 90 בעשור האחרון.

יוזכר כי בשבוע שעבר שיגרו ראשי רשויות שלאורך הכביש מכתב לשר התחבורה ח"כ ישראל כץ בו טענו כנגדו כי "ישראל מפקירה את כביש 90 והמשתמשים בו".במכתב לשר התחבורה, ח"כ ישראל כץ, עליו חתומים שישה ראשי רשויות ביניהם ראש מ.א. בקעת הירדן, דויד אלחייני, ראש מ.א. מגילות ים המלח, אריה כהן, ראש מ.א. ערבה תיכונית, אייל בלום, ראש מ.א. עמק המעיינות, יורם קרין וראש העיר בית שאן, ג'קי לוי, ראש המ.א. תמר, דב ליטבינוף . ראשי הרשויות הפצירו בממשלה לפעול מידית להסדרת כביש 90 על מנת שיהיה בטוח לנהגים ולמעשה לעצור את הקטל בכביש. בין דרישותיהם הרחבת השוליים, הסדרת הצמתים, הצבת גדר הפרדה מבטון, שילוט והוספת תאורה ואמצעי אכיפה לאורכו דוגמת מצלמות.

גם ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, מברך על המהלך של כ"ץ, אבל מזהיר, "המבחן יהיה מבחן התוצאה". גרינבאום אמר לוואלה!NEWS: "אין ספק שבשנים האחרונות רואים באיזור שלנו פרוייקטים בטיחותיים חשובים על כביש 90. אנחנו מקווים שהתכנית החדשה תחבר את כל הנקודות, תשלים את החלקים החסרים ותיצור סוף סוף כביש ארצי ארוך ובטיחותי".

זירת התאונה בפצאל, בה נהרגו שישה אנשים (צילום: מערכת וואלה! NEWS, מד"א)

המכתב נשלח לאחר שרק בחודש האחרון מצאו את מותם בתאונות חזיתיות לאורך הכביש לא פחות מ-17 בני אדם, בהם משפחות שלמות שנכחדו ברגע של חוסר תשומת לב ולאחר שבמשך שנים התריעו ראשי הרשויות בפני הממשלה על הסכנה שטמונה בכביש.

במכתב כתבו ראשי הרשויות " על מדינת ישראל - והמשרדים שבראשם אתם עומדים - להתעורר, ורצוי לפני האסון הבא, שהניסיון מלמד שהוא רק 'עניין של זמן'!". עוד נכתב במכתב: "לתושבים בבקעת הירדן, באזור ים המלח ובערבה מגיע ביטחון בדרכים בדיוק כמו בכל מקום אחר בארץ, ולא ייתכן שכביש דמים שכזה אינו זוכה לטיפול מקיף".

כוונת משרד התחבורה הייתה לערוך טיפול כולל באמצעות חברת נתיבי ישראל להמשיך לשדרג את כביש 90 עם שני נתיבים לכל כיוון והפרדה באמצע בעלות ממוצעת של כ-20 מיליון שקלים לקילומטר. "זה יכול להיות גם כפול", הדגיש גורם בכיר הבקיא בפרטים. לדבריו, העבודות בקטע שבביצוע כעת כוללות את הרחבת הכביש לדו-מסלולי דו-נתיבי עם הפרדה קשיחה בין המסלולים ושוליים רחבים, הסדרת של שישה צמתים בתוואי, בניית שלושה גשרים חדשים מעל נחלים חוצים, בניית מעברי מים חדשים, טיפול בגשרים ומעברים קיימים. "כשיש לך תשתית שצריכה להתחשב בשיטפונות עונתיים, בצינור נפט שצריך להזיז, כשאתה צריך למצוא פתרונות לחיות הבר והטבע או לפתור בעיה הנדסית של בולענים, הייחודית לאזור זה של כביש 90 - העלויות עלולות להיות גבוהות יותר".

זירת התאונה בה נמחקה משפחה שלמה בת 8 נפשות (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דוברות זק?א)

השר כץ ערך היום דיון מיוחד עם הנהלת משרדו וחברת נתיבי ישראל, והנחה אותם להכין תכנון ראשוני של המגה-פרויקט בתוך 30 יום. בנוסף לכך, השר כץ הורה להאיץ את הפיכתו של קטע הכביש הנוסף, מיטבתה ועד קטורה שבערבה, לכביש דו מסלולי בעל שני נתיבים לכל כיוון. חברת נתיבי ישראל השלימה עד כה את שדרוג כביש הערבה מאילת ועד יטבתה, בהשקעה של כחצי מיליארד שקלים.

בנוסף לכך, השר כץ הנחה את אנשי משרדו לפנות למשרד האוצר לקבלת אישור לקידום ביצוע הקטע הדרומי של כביש הערבה, באמצעות המגזר הפרטי (PPP), מקטורה ועד צומת הערבה ומחלף נבטים. חברת נתיבי ישראל מקדמת כיום תכנונית את הפיכתו של קטע הכביש לכביש דו מסלולי, בעל שני נתיבים לכל כיוון. הפרויקט יבוצע בשיטת (PPP Public Private Partnership) שבה יזם פרטי יסלול ויפעיל את הכביש החדש ובתמורה יקבל זיכיון לאחזקתו למשך 25 שנה.

עוד הורה, שר התחבורה, להנהלת משרדו וחברת נתיבי ישראל לקבל אישור לקידום תכנון ראשוני לשדרוג כביש 90 והדרכים המובילות אליו; צומת הערבה-ים המלח, ים המלח-ירושלים, בקעת הירדן, בית שאן-טבריה, טבריה-עמיעד, כולל השלמת כבישי הרוחב.

כולם נספו. בני משפחת עטר (צילום: באדיבות המשפחה)

המשך להוראת מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, הנחה השר כץ לבחון בתקופת הביניים עד להשלמת המיזם, הקמת הפרדות קשיחות, במקטעים שונים של הכביש. בטווח הקצר הנחה השר כץ להציב הפרדות רכות על הפסים הלבנים, במקומות בהם ניתן לבצע זאת, תוך ניצול השוליים. על פי התכנית, לאורך הכביש יוצבו תמרורי אזהרה בולטים, אמצעי בטיחות רכים, תותקן תאורה במקומות חיוניים, ויוקמו מפרצי חנייה בקטעי כביש ארוכים.

שר התחבורה הורה לנתיבי ישראל לזרז את ביצועם 17 פרויקטים של מוקדי סיכון ופניות שמאלה לאורך כביש 90, בהיקף של 170 מיליון שקלים, המקודמים כיום על ידי החברה. מדובר בין השאר בפרויקטים בהקמת כיכרות, הסדרת כניסות ליישובים, הסדרה ורמזור של צמתים, התקנת מעקות בטיחות, טיפול באפיקי נחלים ובולענים באזור ים המלח וביצוע מעברים תת קרקעיים של הולכי רגל. במקביל, משרד התחבורה יפנה למשטרת ישראל בבקשה לתגבר את האכיפה לאורך כל כביש 90 ולגבש תכנית של כל האמצעים הנדרשים לתיגבור קבוע לאורך כל מוקדי הסיכון בכביש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully