פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   העיתונאי הסעודי לפני היעלמותו: לא חושב שאוכל לחזור לארצי

   שבוע מאז נראה לאחרונה ג'מאל חאשוקג'י, פרסמה רשת BBC חלק מריאיון שהתקיים עמו ימים לפני שהגיע לקונסוליה, שם לפי גורמים בטורקיה הוא נרצח. "אני לא אופוזיציה, אני רק רוצה לכתוב מה שבדעתי. הלוואי שיכולתי לעשות זאת בביתי"

   העיתונאי הסעודי לפני היעלמותו: לא חושב שאוכל לחזור לארצי
   צילום: רויטרס, עריכה: תום זואילי

   העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, שנעלם מאז שנכנס לקונסוליה של ארצו באיסטנבול לפני שבוע, אמר כמה ימים לפני כן כי הוא סבור שהוא לא יוכל לשוב לארצו. "שמעתי על חבר שנעצר שלא עשה שום דבר", אמר לתכנית של BBC, ששידרה היום (שלישי) את הקלטת השיחה ברקע המשך חקירת הרשויות הטורקיות מה עלה בגורלו.

   בריאיון סיפר סיפר העיתונאי בן ה-59, שחי בשנה האחרונה בגלות עצמית בארצות הברית, על חששותיו מפני שובו לממלכה, שבה נעצרו בחודשים האחרונים עשרות פעילים וגורמים אחרים כחלק מדיכוי כל התנגדות למדיניות יורש העצר מוחמד בן סלמאן.

   "אתה יכול להגיד משהו בארוחת ערב ומישהו מפרש משהו לא נכון", הוסיף העיתונאי, שלפי גורמים טורקיים נרצח על ידי יחידת חיסול סעודית. "זה מעולם לא היה כך. אני לא מגדיר את עצמי כאופוזיציה. אני רק רוצה לכתוב על מה שבדעתי. הלוואי שיכולתי לעשות זאת בביתי".

   לקריאה נוספת בנושא:
   שבוע להיעלמות העיתונאי הסעודי בטורקיה: טראמפ הביע דאגה
   טורקיה לסעודיה: אפשרו לנו לחפש בקונסוליה אחרי העיתונאי הנעלם
   ארדואן: עוקב מקרוב אחרי היעלמותו של העיתונאי הסעודי

   תמונותיו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י על שער הקונסוליה של סעודיה באיסטנבול, טורקיה, אוקטובר 2018 (רויטרס)
   תמונות של חאשוקג'י על שער הקונסוליה באיסטנבול (צילום: רויטרס)

   במקביל, היום הודיע משרד החוץ באנקרה כי הוא יערוך חיפושים בקונסוליה, שם נראה לאחרונה חאשוקג'י. הוא הגיע ביום שלישי שעבר למקום כדי להשלים את הליך הגירושים שיאפשר לו להינשא לארוסתו הטורקית, שהמתינה לו מחוץ למקום. הוא מעולם לא נראה שוב, ובאנקרה ובקהילה הבינלאומית חוששים שהוא חוסל בשל עמדותיו.

   ערב הסעודית מכחישה זאת ואומרת כי הוא עזב זמן קצר אחרי שהגיע, בעוד שטורקיה סותרת את הצהרותיה ואומרת כי הוא לא נראה יוצא מהקונסוליה ברגל, כפי שנכנס אליה. ממשלו של רג'פ טייפ ארדואן דורש מהממלכה לספק הוכחות לכך שחאשוקג'י עזב, בעוד שהוא עצמו טרם הציג הוכחות לכך שהוא אכן נרצח.

   היום פורסמה בוושינגטון פוסט, שבו כתב חאשוקג'י טורים ביקורתיים נגד יורש העצר, תמונה מרגע כניסתו לקונסוליה, בשעה 13:14 ביום שלישי שעבר. מאז לא נראה חאשוקג'י, שהיה זה ביקורו השני בקונסוליה מאז יום שישי, אז נקרא לשוב עם מסמכים מסודרים.

   תמונתו האחרונה של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י (ללא שם)
   נכנס ולא יצא. חאשוקג'י מגיע לקונסוליה, בשבוע שעבר

   בניו יורק טיימס דווח כי ביום שני נועד חאשוקג'י בלונדון לארוחת צהריים עם שני חברים כדי לדון במאמר שכתב על היעדר חופש ביטוי בעולם הערבי. הוא דחה את אזהרותיהם שהקונסוליה היא מקום מסוכן עבורו ואמר כי אנשי הסגל היו חביבים אליו. למחרת, הוא נעלם.

   גורמים טורקיים אמרו כי הם סבורים שהעיתונאי, שגלה בארצות הברית וכתב טורים ביקורתיים נגד מדיניות הממלכה, נרצח בפעולה מתוכננת. גורם אמריקני אמר אתמול לוושינגטון פוסט כי באנקרה חושדים שהגופה בותרה והוצאה בתוך מזוודות מהקונסוליה ומטורקיה עצמה. לפי ההערכות, קבוצה של 15 אזרחים סעודים, בהם גם גורמים רשמיים, אחראים לרצח של חאשוקג'י.

   הרשויות בטורקיה בוחנות עתה מצלמות כביש בחיפושיהן אחרי ואן שחורה, שלפי החשד נשאה את הגופה. היא הייתה חלק משיירת שש המכוניות שהיו שייכות לאנשי החיסול הסעודים ועזבו את הקונסוליה כשעתיים אחרי כניסתו של העיתונאי. במצלמות נראות קופסאות מועמסות לוואן, שהיה בעל לוחות רישוי דיפלומטיות. אחרי שיצאו משטח הנציגות, שלוש מכוניות פנו שמאלה לכביש ראשי, ואילו היתר פנו ימינה.

   הסעודים מוכנים להודות רק בכך ש"משלחת ביטחונית" הגיעה לעיר ביום שבת, אך לא פירטו מדוע היא הגיעה לאיסטנבול. נתוני טיסות תיעדו שני מטוסים סעודיים שהגיעו לנמל אטאטורק ביום שלישי והמריאו כמה שעות לאחר מכן, אחרי כניסתו של העיתונאי לקונסוליה.

   יורש העצר הסעודי בפגישתו עם נשיא ארה"ב: "מחויבים להיפטר מאיומים העומדים בפנינו" (רויטרס)
   האמריקנים מודאגים. טראמפ ויורש העצר הסעודי (צילום: רויטרס)

   הפרשה עלולה להחריף את המשבר ביחסים בין שתי המדינות המוסלמיות, שהתרחקו מאז פרץ המשבר עם קטאר אשתקד. ארדואן התייצב לצד הנסיכות, בעוד שבן סלמאן מוביל את החרם האזורי עליה. אתמול אמר נשיא טורקיה כי הוא עוקב מקרוב אחרי הפרשה וימסור את תוצאות החקירה לכשהיא תושלם.

   חאשוקג'י הוא דמות מוכרת בתכניות האירוח בערוצים הערביים ושימש יועץ של טורקי אל-פייסל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר שהיה גם השגריר בארצות הברית ובבריטניה. בשנה האחרונה הוא כתב טורים לעיתונים שונים, כולל לוושינגטון פוסט, שבהם ביקר את מדיניות ארצו כלפי קטאר, תימן, קנדה ורדיפת מתנגדי המשטר.

   טראמפ: "אני לא אוהב את זה"

   הלילה אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הוא מודאג מן הדיווחים. "אני מודאג מזה. לא אהבתי לשמוע על זה", אמר טראמפ בתגובה ראשונה לפרשה. "אני מקווה שהנושא ייפתר. כרגע אף אחד לא יודע על כך דבר, אבל ישנם סיפורים רעים שמסתובבים. אני לא אוהב את זה".

   אחרי שתיקה של כמעט שבוע, התייחסו הלילה לפרשה בכירים נוספים בממשל האמריקני, המקורב לערב הסעודית. סגן הנשיא מייק פנס אמר כי הוא "מוטרד מאוד לשמע הדיווחים על העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י. אם הם נכונים, זהו יום טרגי. אלימות נגד עיתונאים ברחבי העולם היא איום לחופש העיתונות וזכויות האדם. לעולם החופשי מגיעות תשובות".

   שר החוץ מייק פומפאו קרא הלילה לממשלת ערב הסעודית לתמוך ב"חקירה מקיפה" בנושא היעלמותו של חאשוקג'י ולשקף את תוצאותיה.