פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   טורקיה לסעודיה: אפשרו לנו לחפש בקונסוליה אחרי העיתונאי הנעלם

   אנקרה דוחקת בריאד לשתף פעולה בחקירת היעלמותו של ג'מאל חאשוקג'י, שלפי גורמים טורקיים נרצח בתוך הנציגות באיסטנבול. ארדואן: על סעודיה לספק הוכחות שהוא עזב את המקום, כפי שהיא טוענת. גורם אמריקני: גופתו בותרה והוצאה במזוודות

   טורקיה לסעודיה: אפשרו לנו לחפש בקונסוליה אחרי העיתונאי הנעלם
   צילום: רויטרס, עריכה: תום זואילי

   טורקיה ביקשה אתמול (שני) מערב הסעודית לערוך חיפושים בקונסוליה שלה באיסטנבול - כך דיווחה רשת NTV. זאת בעקבות היעלמותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, שנכנס למבנה בשבוע שעבר כדי להשלים את הליך גירושיו ומאז לא נראה שוב. הנשיא רג'פ טייפ ארדואן אמר אתמול כי על ריאד לספק הוכחות לכך שהוא עזב את הקונסוליה לאחר כמה שעות, כפי שהיא טוענת.

   ביום שבת אמרו גורמים טורקיים כי הם סבורים שהעיתונאי, שגלה בארצות הברית וכתב טורים ביקורתיים נגד מדיניות הממלכה, נרצח בפעולה מתוכננת. גורם אמריקני אמר אתמול לוושינגטון פוסט כי באנקרה חושדים שהגופה בותרה והוצאה בתוך מזוודות מהקונסוליה ומטורקיה עצמה. גורמים רשמיים בטורקיה אמרו לשורת כלי תקשורת בעולם כי לפי ההערכות, קבוצה של 15 אזרחים סעודים, בהם גם גורמים רשמיים, אחראים לרצח של חאשוקג'י.

   גורם טורקי אמר אתמול כי שגריר ערב הסעודית בטורקיה זומן אתמול לשיחה על ידי משרד החוץ באנקרה, בפעם השנייה מאז פרוץ הפרשה. "הועבר לו שאנו מצפים לשיתוף פעולה מלא בהליך החקירה", נמסר ממשרד החוץ.

   לקריאה נוספת בנושא
   ארדואן: עוקב מקרוב אחרי היעלמותו של העיתונאי הסעודי
   דיווח: העיתונאי הסעודי נרצח בקונסוליה באיסטנבול, גופתו הוברחה

   העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בכנס בלונדון, ספטמבר 2018 (רויטרס)
   התעלומה מתרחבת. חאשוקג'י בכנס בלונדון בחודש שעבר (צילום: רויטרס)

   ערב הסעודית מכחישה כי היא קשורה להיעלמותו של חאשוקג'י, שהיה בעבר יועץ בכיר בממלכה ומקורב לשלטון. בסוף השבוע אמר יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שהיה מושא לטורי הביקורת של חאשוקג'י, כי הוא מוכן לפתוח את שערי הנציגות באיסטנבול לחיפושים. "אין לנו מה להסתיר", אמר. הקונסול הכללי אף הזמין כתבים למקום כדי להראות להם שחאשוקג'י אינו שם.

   ואולם, ארוסתו הטורקית חדיג'ה הטיץ', שהמתינה לו בחוץ, אמרה כי היא מעולם לא ראתה אותו יוצא. היא גם סירבה לקבל את ההנחה שהוא נרצח ואמרה כי היא סבורה שהוא בחיים. ביום שלישי הוא הפקיד בידיה את הטלפונים הסלולריים שלו, הליך מקובל בחלק מהנציגויות הדיפלומטיות. היא סיפרה כי אמר לה להתקשר לאחד מיועציו של ארדואן אם הוא לא ישוב.

   ראש איגוד התקשורת הטורקית-ערבית טוראן קיסלקצ'י, שהיה גם חברו של העיתונאי הסעודי, אמר לניו יורק טיימס כי שוטרים טורקים המספקים אבטחה לקונסוליה בדקו את מצלמות האבטחה ולא ראו את העיתונאי יוצא מהמקום ברגל. עם זאת, הוא הוסיף כי נראו כמה מכוניות בעלות לוחות רישוי דיפלומטיים נכנסות ויוצאות למתחם באותו הזמן.

   יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן קבניו יורק במהלך פגישתועם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרס בניו יורק, ארה"ב 27 במרץ 2018 (רויטרס)
   הזמין את הטורקים לחפש בקונסוליה. מוחמד בן סלמאן (צילום: רויטרס)

   הפרשה עלולה להחריף את המשבר ביחסים בין שתי המדינות המוסלמיות, שהתרחקו מאז פרץ המשבר עם קטאר אשתקד. ארדואן התייצב לצד הנסיכות, בעוד שבן סלמאן מוביל את החרם האזורי עליה. אתמול אמר נשיא טורקיה כי הוא עוקב מקרוב אחרי הפרשה וימסור את תוצאות החקירה לכשהיא תושלם.

   חאשוקג'י הוא דמות מוכרת בתכניות האירוח בערוצים הערביים ושימש יועץ של טורקי אל-פייסל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר שהיה גם השגריר בארצות הברית ובבריטניה. בשנה האחרונה הוא כתב טורים לעיתונים שונים, כולל לוושינגטון פוסט, שבהם ביקר את מדיניות ארצו כלפי קטאר, תימן, קנדה ורדיפת מתנגדי המשטר.

   בעיתון אמרו כי על הממשל האמריקני לדרוש תשובות מהסעודים. "אם זה נכון, זהו פשע מחריד, התנקשות בעיתונאי בתוך הקונסוליה של ארצו על אדמה זרה - משהו חסר תקדים בעידן המודרני", נכתב אתמול.

   עד כה, הממשל האמריקני, בעל ברית קרוב של ערב הסעודית, נמנע מלהתבטא באופן גלוי בנושא, וגורם במחלקת המדינה רק מסר כי וושינגטון ממשיכה לאסוף מידע. "אנחנו לא יכולים לאשר את הדיווחים האלו, אך אנחנו עוקבים אחריהם מקרוב", אמר.

   (עדכון ראשון: 16:34)