חילופי העונות הם ההוכחה החותכת שכדור הארץ שטוח?

תשכחו מכל מה שידעתם על מיקום השמש והצורה של כדור הארץ, האנשים שממשיכים להחזיק באמונה כי כדור הארץ הוא שטוח מנסים להוכיח שהטענה שלהם נכונה, ועל הדרך שוללים כל מה שידעתם על חוקים פיזיקלים

12/10/2018
גבר רוצה לשגר רקטה ולהוכיח שהעולם שטוח (צילום: יוטיוב, עריכה: ורד לידני)

בסרטון - ככה מנסים להוכיח שכדור הארץ שטוח

ב-22 בספטמבר השתוו שוב היום והלילה, והחל מהתאריך הזה ועד לחודש מרץ הלילות יהיו ארוכים יותר מאשר הימים. התהליך הזה קורה כשהשמש עוברת מדרום מעל קו המשווה השמימי, ולמעשה פותחת באופן רשמי את הסתיו. באופן די ברור, כדי שהדבר הזה יקרה, כדור הארץ צריך להיות בצורה מעגלית, כך ששינויי העונות תלויים בצורתו של הכוכב.

אלא שהאנשים הדי מוזרים שעדיין מאמינים וטוענים כי כדור הארץ הוא שטוח, לא מרפים וטוענים כי התופעה שחווינו לאחרונה היא עוד הוכחה לטענה שלהם. אחת מתיאוריות הקונספירציה הכי נפוצות ומדוברות בשנים האחרונות היא זו שגורסת שכדור הארץ הוא בעצם בכלל לא כדור, אלא כפי שאנשים האמינו לפני הרבה מאוד שנים, בכלל פלטה שטוחה לחלוטין עם סוף וקצה. למעשה מחקר שנעשה לאחרונה מצא שאחד מכל עשרה צרפתים מאמין שכדור הארץ שטוח.

העובדות והתצפיות המדעיות קבעו כי השמש רחוקה מאיתנו ב-149,597,887,ק"מ ושהיא בקוטר של 1,392,684 ק"מ. אבל אנשי "אגדות הארץ השטוחה" טוענים כי השמש היא הכלל בקוטר של רק 4,800 ק"מ, ווהיא ממוקמת ממש מעל כדור הארץ ונמצאת מעל הקוטב הצפוני. שינויי העונות מוסברים על ידי התזוזה של השמש. כשהיא קרובה יותר לקוטב הצפוני, אז אנחנו בקיץ, אבל ככל שהעונות מתחלפות, השמש מתרחקת מהקוטב הצפוני.

עוד בנושא:
תופעת הטבע הזו מוכיחה שהשמש הרבה יותר קרובה משחשבנו וכדור הארץ שטוח?
בעזרת כדורסל: האיש שהפריך את תיאוריית "כדור הארץ הוא שטוח"

עוד באותו נושא

שני כוכבי ריאליטי מספקים הוכחות: כדור הארץ הוא שטוח

לכתבה המלאה
אתם מאמינים לזה?(צילום: אתר רשמי)

מבולבלים? גם אנחנו לא הצלחנו להבין מה בדיוק קורה פה. הביטו אל התמונה מהרשתות החברתיות של אותם אנשים כדי לנסות להבין על מה הם מדברים.

כנראה שעד עכשיו הבנתם שמה שהם אומרים לא בדיוק הגיוני, כי לפי התאוריה הזאת, השמש לא זורחת אף פעם, וגם לא שוקעת. כדי שהתיאוריה הזאת תעבוד, צריך עוד כמה הסברים פיזיקילים ששוללים כל מה שידענו עד היום על האור, כמו שהסרטון הבא מנסה להציג.

הסרטון שמנסה להוכיח כי השוואת היום והלילה קשורה לכך שכדור הארץ שטוח

אם כדור הארץ שטוח אז זו הסיבה שאנחנו אף פעם לא נופלים מהקצה

אלה מכם שלא ממש לוקחים את זה ברצינות ודאי יעלו מיד את השאלה: "אוקיי, אז כדור הארץ שטולח ככה איך אנחנו לא נופלים מהקצה?", שאכן עולה פעם אחר פעם בפני תומכי התיאוריה. ובכן, כעת אחד מהם סיפק את התשובה לשאלה הזו.

לפי מרבית תומכי התיאוריה העולם שלנו מוקף בחומה גבוהה של קרח ואם מישהו יטפס עליה הוא יוכל ליפול מהעולם, אבל עד כה אף אחד עוד לא הגיע לשם או עשה את זה. קונור מרפי, בנו של אחד התומכים המפורסמים בתיאוריית "הארץ השטוחה", העניק ראיון ובו ניסה לספק הסברים הגיוניים שיתמכו בטענותיו, ובין השאר גם ענה על השאלה הקבועה, אך סיפק תשובה מעט שונה. "ליפול מהקצה? ליפול לתוך מה? אתה מבין מה אני אומר?", הוא אמר למראיין, "אנחנו רואים את זה ככה - אנחנו חיים במערכת סגורה. למעלה יש את הרקיע - סוג של כיפה - ויש מים מעליו ומתחתיו. אי אפשר ליפול החוצה, אי אפשר גם לצאת החוצה ולמצוא שמשות אחרות, כוכבים ודברים כאלה. פשוט אי אפשר ליפול".

לדבריו, הסיבה היחידה שרוב האנשים חושבים שהתיאוריה היא בדיחה, היא שלימדו אותנו אחרת מגיל צעיר. הוא טוען שגם הוא עצמו לא תמיד האמין שהכדור שטוח, אבל עם השנים הבין שיש הרבה "אי דיוקים במודל שמלמדים בבית הספר", שהוא לא יכול להתעלם מהם יותר. "בשלב מסוים", אמר, "אתה צריך להחליט מה עמדתך, ואני אומר שכדור הארץ שטוח".

מה באמת היה קורה אם כדור הארץ היה שטוח - לפי המדע הרציני?

במכון דווידסון, הזרוע החינוכית של מכון וויצמן למדע, עסקו לאחרונה בשאלה הזו. הם הסבירו שם שגם אם העולם היה שטוח, עדיין כוח הכבידה היה מושך אותנו כלפי המרכז שלו. כל עוד היינו נמצאים בקרבת מרכז הדיסקה, התחושה לא הייתה שונה במיוחד ממה שאנו מרגישים כעת והכבידה הייתה מושכת אותנו כלפי מטה. אולם ככל שהיינו מתרחקים יותר לעבר השוליים, גם כיוון המשיכה היה הופך אלכסוני, לעבר אותו מרכז, והיינו מרגישים כאילו אנחנו מטפסים על הר בשיפוע הולך וגדל. לבסוף, אם היינו מצליחים להעפיל עד קצה הדיסקה, הכוח המושך אותנו למרכז היה מאונך לגמרי למשטח, ויכולנו לעמוד זקופים על דופן העולם. הדגמה לכך אפשר לראות בסרטון של Tech Insider (אנגלית).

בעולם כזה, משחקי כדור כמו כדורסל היו מנהלים בצורה שונה בכל אזור על פני דיסקת הארץ והיינו מתקשים מאוד להעריך את עוצמת הזריקה הנחוצה כדי להכניס את הכדור לטבעת. הכדור היה נע אחרת בכל מקום בהשפעת הכבידה המושכת אותו לעבר מרכז הדיסקה. גם עצים וצמחים אחרים, שצומחים בכיוון המנוגד לכוח הכבידה, היו גדלים בשיפועים שונים בכל מקום ברחבי העולם השטוח. אולם הדבר המשונה מכל היו מקווי המים. בעולם בצורת דיסקה, הכבידה הייתה מושכת את המים לכיוון המרכז ויוצרת אוקיינוס אחד עצום ועמוק מאוד במרכז ומדבר יבש לחלוטין ושומם בקצוות הרחוקים.

אנשי ארגון כדור הארץ השטוח טוענים שהכבידה שאנו מרגישים היא כתוצאה מתאוצה כלפי "מעלה" של כל המערכת (שמש, הפלנטות וירח). הדבר הזה אכן היה מסביר את הכבידה שאנו מרגישים כלפי "מטה", אולם אינו מספק תשובה לאף אחת מתופעותהנוספות, וכמובן גם לא לכבידה וללוויינים החגים סביב כדור הארץ. ההסבר המלא בלינק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully