פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   פרסום ראשון: מחאת החרדים נגד עבודות בניית הגשר בתל אביב

   ראשי "יהדות התורה" יפרסמו בביטאונים המפלגתיים מחאה נגד העבודות להקמת גשר יהודית בשבתות. לדברי המפלגה, "השבת צריכה להיות מחוץ ללוח הזמנים של העבודה". גם בש"ס הביעו התנגדות: "עיתוי מזעזע המעורר שאט נפש לגשר בשם 'יהודית'". לפיד: אסור לנתניהו להיכנע לחרדים

   פרסום ראשון: מחאת החרדים נגד עבודות בניית הגשר בתל אביב
   הדמיה: רוקח אשכנזי

   ראשי "יהדות התורה" מתכננים לפרסם מחר (רביעי) מחאה נגד הכוונה לערוך בחודשים הקרובים עבודות בשבת לצורך הקמת "גשר יהודית" בתל אביב. העבודות יתקיימו במהלך שישה סופי שבוע ובמהלכן ייחסמו נתיבי איילון. מחאת החרדים צפויה להתפרסם בביטאונים המפלגתיים היוצאים לאור מידי בוקר, ולפי גורם ביהדות התורה, "תועבר בהמשך דרישה לראש הממשלה, לשר התחבורה ולשר העבודה והרווחה למנוע את קיום העבודות".

   המחאה מצד הח"כים לא תהיה קיצונית מידי, ובין היתר ייאמר בה כי "השבת צריכה להיות מחוץ ללוח הזמנים של העבודה" וכי ידרשו זאת "בכל תוקף". העבודות הראשונות יתקיימו בעוד עשרה ימים, ועד אז ינסו החרדים למנוע את קיומן.

   חבר המפלגה ח"כ אורי מקלב אמר כי "השבת אינה הפתרון לא לעבודות הקמה ותחזוקה. כפי שיודעים לבצע סגירות צירים בימי חול לשם מרתונים ואירועים כאלה ואחרים כך יש לפעול גם בבניית תשתיות מורכבות כעין אלו, לכל דבר ניתן למצוא כיום פתרונות בין בלוחות הזמנים ובין בתכנון נכון".

   עוד בוואלה! NEWS:
   "הכול נעצר בגלל תקציב": התכנית שהייתה יכולה לבלום את העכברת
   "המשטרה מבצעת אלפי מעצרים מיותרים בשנה - על אלשיך להתערב"
   רועי עצור בקולומביה: "פיראטים איימו עליו בירי שיסיע מבוקש"

   "242 נדבקו" - ליצמן אמר במהלך ישיבת חירום שכינס במשרדו כי 42 בני אדם אובחנו עד כה כחולים בעכברת (אבי כהן)
   משבר השבת האחרון גרר את התפטרותו. ליצמן (צילום: אבי כהן)
   חבר הכנסת, משה גפני, בישיבת הכנסת בהצבעה על חוק תקציב המדינה. נובמבר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , דוברות הכנסת)
   המחאה תפורסם בבטאונים החרדיים. גפני (צילום: דוברות הכנסת)

   גם בש"ס הביעו מחאה נגד העבודות הצפויות. ח"כ ינון אזולאי מהמפלגה פנה הערב במכתב לנתניהו ולשרים ישראל כץ וחיים כץ וטען כי בעיתוי הנוכחי של חודש אלול "חודש הרחמים והסליחות" יש למנוע את קיומן. במכתב שנחשף לראשונה בוואלה! NEWS נכתב כי "אין עיתוי מזעזע יותר המעורר שאט נפש, מלהקים גשר בשם 'יהודית' במהלך השבתות של חודש הרחמים והסליחות והימים הנוראים".

   אזולאי דרש במכתבו למנוע "הפרת סטטוס קוו על כל המשתמע מכך" והוסיף כי "בהסכם הקואליציוני קיים סעיף הקובע כי יישמר הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה כפי שהיה מקובל זה עשרות שנים בישראל". ח"כ יאיר לפיד הגיב ואמר "כבר היינו בסרט הזה. פקקים שמשתקים את החיים בשל כניעת נתניהו לחרדים. אסור לתת לזה לקרות. את העבודות צריך לעשות בזמן שפוגע הכי פחות בחיים".

   משבר השבת האחרון שהתפתח בקואליציה הנוכחית, בעקבות ריבוי של עבודות "רכבת ישראל" בשבת, גרר לא רק את מחאתם של כל ראשי המפלגות החרדיות, אלא גם את התפטרותו של יעקב ליצמן מתפקידו כשר הבריאות. ליצמן חזר לממשלה כסגן שר רק לאחר שהכנסת אישרה את החוק שנועד לצמצם עבודות אלה.

   חבר הכנסת ינון אזולאי (מערכת וואלה! NEWS , כנסת ישראל)
   "הפרת הסטטוס קוו על כל המשתמע מכך". אזולאי (צילום: כנסת ישראל)
   אורי מקלב, יהדות התורה ויואב בן צור, ש"ס, במסיבת עיתונאים בנושא חוק הביטוח הסיעודי ממלכתי- צו השעה, 12 בנובמבר 2017 (ניב אהרונסון)
   החרדים ינסו למנוע את קיום העבודות. מקלב (צילום: ניב אהרונסון)

   החוק לא הפחית בפועל את מספר העבודות שהתקיימו בשבת, אבל תרם לא מעט לשקט בקואליציה. גורמים חרדים אמרו כי לא ניתן להעריך איך יתפתח "הסיפור הנוכחי" אבל ציינו את המתיחות על חוק הגיוס ש"לא תתרום הרבה", כלשונם.

   "גשר יהודית" העומד במרכז הסערה צפוי לחבר בין שכונת ביצרון במזרח תל אביב לשכונת מונטיפיורי ומרכז העיר. התנועה בכביש איילון צפון באזור תל אביב תושבת בסוף השבוע הבא למשך 24 שעות, בשל העבודות להקמתו. הגשר יורכב משש קורות פלדה באורך 55 מטרים כל אחת ובמשקל כולל של אלף טון, מה שצפוי להוביל לפקקים בכל סוף שבוע בשש השבועות הקרובים.

   (עדכון ראשון 21:22)

   פרוייקט בניית גשר יהודית מעל נתיבי איילון (מערכת וואלה! NEWS , חן אדריכלים.)
   העבודות יתקיימו בחודשים הקרובים. גשר יהודית (הדמייה: חן אדריכלים)
   פרוייקט בניית גשר יהודית מעל נתיבי איילון (מערכת וואלה! NEWS , חן אדריכלים.)
   יחבר בין מזרח תל אביב ומרכזה. גשר יהודית (הדמייה: חן אדריכלים)