פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   נתניהו: ללא הסכמות על חוק הגיוס נקבע בחודש הבא מועד לבחירות

   רה"מ אמר בישיבת ראשי הקואליציה כי הוא רוצה להגיע לפתרון בסוגיית חוק הגיוס כדי למנוע פיזור הממשלה אך "הכדור נמצא בידיים של ליצמן". לדבריו אם לא יושגו הסכמות בנושא, בישיבת הממשלה הבאה שתתקיים בספטמבר. ליצמן: "אין לנו עניין בבחירות, אך לא נתפשר על חוק הגיוס"

   נתניהו: ללא הסכמות על חוק הגיוס נקבע בחודש הבא מועד לבחירות
   צילום: רוני כנפו, עריכת וידאו: ניר חן

   ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בישיבת ראשי הקואליציה כי הוא מעוניין למצוא פתרון לחוק הגיוס ולאפשר לממשלה להאריך את ימיה, אך הבהיר כי הכדור "נמצא בידיים של ליצמן". לדברי נתניהו, "צריך לדעת איפה ליצמן בעניין הגיוס. אם יש רצון של החרדים להגיע לפשרה ניתן לצלוח את זה. צריך לראות אם יש רצון כזה".

   בישיבה, שבה השתתפו השרים נפתלי בנט, משה כחלון, אריה דרעי ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, ללא סגן השר יעקב ליצמן ושר הביטחון אביגדור ליברמן, סוכם כי בשבועיים הקרובים ייבחנו את רצון הסיעות החרדיות, ואם עד תחילת ספטמבר לא יושגו הסכמות בנושא הגיוס, ראשי הקואליציה יסכימו על מועד בחירות מוסכם.


   לקריאה נוספת:
   "הפער גדול - והלו"ז צפוף": הסיעה הקטנה שתכריע את גורל הממשלה
   בג"ץ למדינה על חוק הגיוס: השלימו תוך שלושה חודשים את החקיקה

   ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן בביקור הפצועים מפיגוע הדריסה בארמון הנציב, בי"ח הדסה עין כרם, ירושלים. ינואר 2017 (פול צלמים , עמית שאבי)
   נתניהו וליצמן (צילום: עמית שאבי)

   בשבועיים הקרובים לא תתקיים ישיבת ממשלה וישיבות ראשי קואליציה בשל חופשת הקיץ, אך סוכם כי בישיבה הבאה שתתקיים בתחילת ספטמבר יתקבלו הכרעות לכאן או לכאן. בעקבות הדברים שנאמרו במהלך הישיבה, מהליכוד נמסר כי "ראש הממשלה נתניהו ממשיך לקיים מאמצים לפתרון נושא חוק הגיוס".

   בתגובה לדברי ראש הממשלה, סגן השר ליצמן אמר כי "אישור חוק גיוס מתוקן הוא אחד הדברים המרכזיים שהיוו בסיס לקואליציה ולממשלה הנוכחית". לדבריו, "אין לנו כל ענין בבחירות אך לא נוכל להתפשר בדבר המהותי והעקרוני של שמירת מעמד בני הישיבות שתורתם אומנותם. ההצעות השונות יובאו לדיון בפני מועצת גדולי התורה שתכריע בענין וכפי שיורו לנו כך נעשה".

   בשבוע שעבר, שופטי בג"ץ נענו לבקשת המדינה ודחו פעם נוספת את מועד פקיעת חוק הגיוס הקיים כיום בשלושה חודשים. בזמן שנותר עד חודש דצמבר הקואליציה תצטרך להשלים ניסוח של חוק חדש, או להכריז על פיזורה ועל הליכה לבחירות. אפשרות נוספת שעומדת לרשות הקואליציה היא בקשת דחייה נוספת מבג"ץ - אולם הסיכויים שזו תתקבל קלושים.

   סיעת "דגל-התורה" ביהדות התורה, מובילה קו בעד חוק הגיוס שהתגבש במשרד הביטחון בכפוף לשינויים מינורים. לעומתו, ב"אגודת ישראל", הסיעה החסידית ביהדות התורה, מבקשת שינויים משמעותיים יותר.

   הפגנת חרדים בלשכת הגיוס בירושלים (נועם מושקוביץ)
   הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס סמוך ללשכת הגיוס בירושלים לפני כשנתיים (צילום: נועם מושקוביץ)

   באגודת ישראל איימו בעבר לפרוש מהקואליציה ככל שלא תתקבל החלטה עד תחילת שבוע הבא. עם זאת, לאחר הדחייה ייעשו מאמצים להשגת הסכמות על נוסח חוק הגיוס החדש בניסיון להשלים את חקיקתו בזמן שהוקצב. בהקשר זה, בכירים בקואליציה העריכו השבוע כי "בכל מקרה הבחירות יוקדמו ויתקיימו בחודשים הראשונים של 2019".

   בתחילת מושב הכנסת האחרון דרשו המפלגות החרדיות להשלים את אישור החוק בשלוש קריאות. עם פרסום תזכיר החוק, שבין היתר קבע סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס, החליטה מועצת גדולי התורה של סיעת "אגודת ישראל" כי לפני אישור החוק צריכים להיעשות בו שינויים משמעותיים. בהמשך החליטו ב"דגל התורה" ובש"ס ליישר קו עם דרישה זו. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וחבריו לסיעת "אגודת ישראל" החליטו לדחות את אישור החוק למושב הבא בשל הקושי להכניס שינויים כל כך משמעותיים בתקופת הזמן הקצרה שנותרה עד לסיום המושב.

   מנגד, שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר לפני כחודש כי לא ייסוג מהנוסח שגובש על ידי מערכת הביטחון. "הנושא של החקיקה הוא סגור מבחינתי", אמר. "אנחנו העברנו את זה למערכת הביטחון על מנת שהיא תביא את החוק הטוב ביותר, הממלכתי ביותר והמאוזן ביותר ולא הייתי רוצה שפוליטיקאים יתחילו לבחוש בחקיקה הזאת. לא צריך לדבר על התגמשות, צריך לקבל את החוק כפי שהוא".