פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קנסות, שיקום וחינוך למניעה: ועדת השרים אישרה החוק למאבק בזנות

   הצעת החוק שהגישה שרת המשפטים שקד קובעת קנסות של 1,500 שקל לצרכני שירותי זנות - וכפל קנס לעבירה חוזרת - וכן הקמת צוות ממשלתי לצמצום תופעת הזנות. עלות השיקום מוערכת ב-105 מיליון שקל אך טרם הועברו התקציבים ממשרד האוצר למשרד הרווחה

   קנסות, שיקום וחינוך למניעה: ועדת השרים אישרה החוק למאבק בזנות
   צילום: ערוץ הכנסת, עריכה: ניב מעוז ויאיר דניאל

   (הדיונים על ניסוח הצעת החוק בכנסת, ביוני)

   ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שהגישה יו"ר הוועדה שרת המשפטים איילת שקד להטלת קנסות על צרכני זנות. על פי ההצעה, לקוחות של שירותי זנות ייקנסו ב-1,500 שקל ועבירה חוזרת בטווח של שלוש שנים תביא לקנס כפול, של 3,000 שקל. עוד נקבע בהצעה כי בית המשפט יוכל להגדיל את גובה הקנס עד לסכום של 75 אלף שקל, במקרה של הגשת כתב אישום והרשעה, שתוביל גם לרישום פלילי נגד העבריין.

   ההצעה תחול בשלב ראשון כהוראת שעה למשך חמש שנים לאחר אישורה, ותלווה במחקר שיבחן את השפעתה, את אופן האכיפה וכן צעדים נוספים. עלות תכנית השיקום הנלווית להצעה מוערכת ב-105 מיליון שקל. אולם, טרם הועברו התקציבים לשם כך ממשרד האוצר למשרד הרווחה. בנוסף לכך, בנוסח ההצעה שהובא לאישור השרים מצוין כי החוק יחול שנה וחצי לאחר אישורו בכנסת.

   הוועדה אף אישרה את הצעתה של שקד להקמת צוות ליישום המלצות הוועדה לצמצום תופעת הזנות, בראשות מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור. ההצעה כוללת פעולות לשיקום, מניעה וחינוך כחלק מהמאבק בתופעה. הצעת החוק צפויה לחול על צריכת זנות מבגירים, מכיוון שצריכת זנות מקטינים הוגדרה כבר בעבר כעבירה פלילית. על פי ההצעה, שרת המשפטים, בהסכמת שר הרווחה, תוכל לקבוע אמצעי חלופי במקום קנסות לעבריינים - כמו שילוב בסדנה טיפולית-חינוכית למניעת צריכת זנות.

   לקריאה נוספת:
   "רואים כבר ירידה בצריכת הזנות": ארגוני הסיוע נערכים לקרב האכיפה
   שקד הציגה את החוק למלחמה בזנות: קנסות עד אלפי שקלים וסדנה טיפולית

   לקריאת נוסח הצעת החוק שאושר בוועדת השרים

   הפגנת "באות לזנאים" מול מועדון חשפנות בתל אביב (צילום מסך)
   הפגנה נגד צרכני זנות בתל אביב, באפריל

   שקד הבהירה לאחר אישור ההצעה בוועדה כי מדובר בחלק אחד מהחלטת ממשלה רחבה, הכוללת את הצוות שיוקם וכן תכנית רחבה המשותפת למשרדה ולמשרדי הרווחה, החינוך והבריאות. התכנית צפויה לכלול הרחבת הטיפול לעוסקות בזנות ולצרכנים, כאחד. בין היתר יקודמו תכניות שיקום וטיפול, לצד סיוע תעסוקתי וכלכלי. בנוסף לכך, יוקמו דירות חירום, מרכזי גמילה ומרפאות מין.

   מישור נוסף שייכלל בתכנית הבין-משרדית יעסוק בהעלאת המודעות הציבורית לגורמי סיכון ולנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות. כך למשל, יתווספו תכנים בנושא מיניות בריאה ומניעת פגיעה למערכת החינוך וצוותים חינוכיים בבתי הספר יעברו הכשרה לזיהוי קטינים בסיכון לניצול ופגיעה בזנות. הדרכות נוספות בנושא הנזקים בצריכת שירותי מין יועברו לחיילים ולסטודנטים וכן לבעלי מקצועות שלהם נגיעה לתחום הזנות.

   לצד זאת יפורסמו תכנים בנושאי סיוע, ליווי ושיקום לאוכלוסייה המצויה בזנות. במסגרת התכנית יועלו גם קמפיינים בנושא הנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות ובצריכת שירותי מין.

   זנות בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב - 4 בדצמבר 2017 (עיבוד תמונה , ניב אהרונסון)
   מועדון בדרום תל אביב המספק שירותי מין. אילוסטרציה (צילום: ניב אהרונסון)

   לדברי שקד, אישור ההצעה בוועדה "מעביר מסר ברור לצורכי שירותי זנות - סחר בנשים וצריכת זנות הם פסולים מכל וכל". עוד הוסיפה שרת המשפטים כי "הטיפול בזנות צריך להיות רחב הרבה יותר - ובכך נטפל בחודשים הקרובים".

   ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), שהייתה שותפה לקידום החוק כינתה את ההצעה "הישג נוסף במאבק בזנות". לדבריה החוק הוא "אבן דרך חשובה להיותנו חברת מופת המוקיעה את הניצול והפגיעה המתמשכים שבצריכת הזנות. נשים וגברים לא בחרו בזנות והגיעו לשם בגלל מציאות חיים קשה. מדינת ישראל פועלת למיגור הזנות ולשיקום הנשים והגברים שנקלעו לתעשיית הניצול הקשה הזו".

   ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), יו"ר ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות שהייתה אף היא שותפה לקידומו, כינתה את החוק "רגע מרגש והיסטורי, שיש בו אמירה ערכית ומוסרית". לדבריה, "החוק יסייע בצמצום הביקוש לזנות, ובשיקומן ושילובן מחדש בחברה של אלו שיצאו מהמעגל.

   לצד זאת הוסיפה לביא כי "בצד אישור החוק חייבת לבוא החלטת ממשלה עם תקציבים משמעותיים לשיקום הנשים שיחלצו מהמעגל"; וכי "קידומו המהיר של החוק לקריאה הראשונה קריטי במיוחד בנקודת הזמן הזו, גם בבחינת השלכותיו המיידיות על המציאות בשטח, וגם בבחינת המשך קידומו תחת דין רציפות במידה והכנסת תתפזר".

   גרפיטי רחוב שנוצר על ידי נשים שיצאו ממעגל הזנות, 2 במרץ 2017 (ראובן קסטרו)
   גרפיטי בתל אביב במחאה על צרכני זנות (צילום: ראובן קסטרו)

   במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות ציינו כי על פי נתוני משרד הרווחה ישנם בישראל 14 אלף נשים, גברים וטרנסג'נדריות הנמצאים בזנות, בהם 3,000 קטינים. עוד עולה כי 62% מהנשים בזנות הן אמהות לילדים מתחת לגיל 18 ורובן העידו כי נכנסו למעגל הזנות בשל מצוקה כלכלית. על פי הנתונים 76% מהנשים הנמצאות בזנות העידו כי היו מעוניינות לצאת ממעגל הזנות לו הייתה להן אפשרות כזו.

   לדברי עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה המאבק, "אישור הצעת החוק, לצד תקצוב משמעותי לשיקום שורדות זנות, הם צעדים משמעותיים בדרך למיגור תעשיית הזנות. אנו מברכות את הממשלה ואת השרים שקד וארדן שהובילו את המהלך, ומפצירות בהם לסיים את הליך החקיקה והקמת המענים בהקדם".

   (עדכון ראשון: 13:15)