פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אחרי דרישת ליצמן: המדינה ביקשה לדחות את מועד פקיעת חוק הגיוס הנוכחי

   המדינה הגישה בקשה לבג"ץ לדחות את מועד פקיעת החוק הקיים בשבעה חודשים, עד לסוף מושב החורף הבא: "הסוגיה מחייבת כי ההסדר החקיקתי שייחקק יקבע מתוך זהירות, רגישות וכבוד הדדי". הפורום לשווייון בנטל: "המתגייסים בצה"ל לא צריכים להיות שבויים של כמה רבנים"

   אחרי דרישת ליצמן: המדינה ביקשה לדחות את מועד פקיעת חוק הגיוס הנוכחי
   עריכת וידאו: ניר חן

   המדינה הגישה היום (ראשון) לבג"ץ בקשה לדחיית מועד פקיעת חוק הגיוס הקיים בשעה חודשים, עד לסוף מושב החורף הבא של הכנסת. בבקשה צוין כי "לא בנקל מוגשת בקשה לדחיית מועד קיום פסק דין. בקשה זו מוגשת כמוצא אחרון של ממש, על רקע הסוגיה הרגישה והייחודית עליה נסובות העתירות שבכותרת ועל מנת להימנע ממצב של היווצרות 'וואקום נורמטיבי'".

   מועד פקיעת החוק כפי שנקבע בהחלטה קודמת של בג"ץ הוא בתחילת חודש ספטמבר. עוד נכתב בבקשה כי "סוגיית הסדרת גיוסם לצבא של תלמידי היישבות ש'תורתם אומנותם', עליה נסוב פסק הדין, היא אחת הסוגיות הסבוכות והמורכבות ביותר העומדות בפני החברה הישראלית; סוגייה המשסעת את החברה הישראלית למגזריה. מורכבותה ורגישותה של הסוגיה מחייבת כי ההסדר החקיקתי שייחקק חלף זה שבוטל בפסק הדין, יקבע מתוך זהירות, רגישות, כבוד הדדי, ותוך גיוס הסכמתה ותמיכתה, ככל הניתן, של אוכלוסיית היעד הרלוונטית - המגזר החרדי ונציגיו".

   עוד בנושא:
   החרדים לחצו - ונוסח חוק הגיוס יכיר בלימוד התורה כ"ערך"
   נתניהו לראשי סיעות הקואליציה: "מעוניין להמשיך כמעט עד סוף הקדנציה"
   אלפי חרדים מפגינים בירושלים נגד חוק הגיוס: "נמות ולא נתגייס"

   עצרת נגד חוק הגיוס בירושלים, 2 ביולי 2018 (ללא שם , ללא קרדיט)
   עצרת נגד חוק הגיוס בירושלים

   עוד מציינים כי הבקשה הוגשה "בהיעדר היתכנות להשלים את חקיקת בכנס הנוכחי של הכנסת" וכי "במהלך פרק הזמן בן השנה, שהעמיד בית המשפט הנכבד לממשלה ולכנסת לשם קידום תיקון החקיקה, עמלו גורמי המדינה השונים, במטרה להביא לתיקון החוק בפרק הזמן שנקצב, באופן שיתן מענה לפגמים עליהם עמד בית המשפט הנכבד. ואולם חרף מאמצים אלה, מהלך זה של חקיקת הסדר חדש טרם הושלם". עוד נכתב כי "ניסוח החקיקה הוא הליך מורכב, המצריף תשומות מקצועיות רבות - כך על הדרך הכלל, וכך בפרט כאשר עסקינן בסוגיות מורכבות ורגישות כגון זו שלפנינו".

   איתי בן חורין, העותר נגד חוק הגיוס בשם הפורום לשיווין בנטל, הודיע בתגובה: "אנחנו מתנגדים". לדבריו, "מעכבים ביצוע כבר 20 שנים. תנו לצבא לגייס על פי חוק שירות ביטחון ואת העניינים הפוליטיים תסיימו בזמנכם. לא כל המתגייסים בצה"ל צריכים להיות שבויים בידי כמה רבנים בני 80 שעוד לא החליטו מה דעתם בנושא ומנסים לרקוח קומבינה פוליטית מעל הראש של המשרתים".

   בתחילת המושב הנוכחי דרשו המפלגות החרדיות להשלים את אישור החוק בשלוש קריאות. עם פרסום תזכיר החוק, שבין היתר קבע סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס, החליטה מועצת גדולי התורה של סיעת "אגודת ישראל" כי לפני אישור החוק צריכים להיעשות בו שינויים משמעותיים. בהמשך החליטו ב"דגל התורה" ובש"ס ליישר קו עם דרישה זו. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וחבריו לסיעת "אגודת ישראל" החליטו לדחות את אישור החוק למושב הבא בשל הקושי להכניס שינויים כל כך משמעותיים בתקופת הזמן הקצרה שנותרה עד לסיום המושב, בסוף שבוע הבא.

   ראש ורעייתו בטקס הנחת אבן פינה לבניין ביה"ס למדעי הבריאות והרפואה ע"ש מרים ושלדון אדלסון באוניברסיטת אריאל 28 ביוני 2017 (לשכת העיתונות הממשלתית , חיים צח / לע"מ)
   ליצמן ונתניהו (צילום: חיים צח, לע"מ)

   יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם הודיע ביום רביעי למזכיר הממשלה צחי ברוורמן כי הליך החקיקה של חוק הגיוס יימשך עוד כמה חודשים. במכתב ששלח אמסלם נכתב: "הוועדה המיוחדת בראשותי שואפת לגבש הסדר מקיף וראוי, על בסיס הסכמה רחבה, ובהתייחס לקביעות בית המשפט העליון בפסקי הדין שניתנו במהלך השנים. נוכחתי כי לעת עתה לא ניתן לגבש מתווה סדור וסופי מה גם שניסיון העבר מלמד כי הטיפול בסוגיה זו חייב להיות זהיר ומכבד. אני צופה כי התהליך עשוי לארוך זמן ונדרשים עוד מספר חודשים להשלמת הליכי החקיקה".