החרדים לחצו - ונוסח חוק הגיוס יכיר בלימוד התורה כ"ערך"

חברי הסיעות החרדיות דרשו לשנות את נוסח הצעת החוק בוועדה הדנה בהכנתו לקריאה שנייה ושלישית כך שבמקום הביטוי "חשיבות לימוד התורה" יעגן החוק את ההכרה בו כערך. ח"כים ממפלגות שונות בקואליציה הביעו התנגדות למהלך: "נעמוד על כך שהחוק יובא לאישור בנוסח המקורי"

11/07/2018
עריכת וידאו: ניר חן

(דיווח במהדורת וואלה! NEWS על קידום חוק הגיוס, אתמול)

בעקבות דרישת החרדים שונה נוסח חוק הגיוס כך שיכיר בלימוד התורה כ"ערך" - כך עולה מהנוסח החדש שהופץ היום (רביעי) לחברי הכנסת בוועדה המכינה את חוק הגיוס לקריאה שנייה ושלישית. בנוסח החדש נוסף פרק שמטרתו, כך צוין, "לעגן בחוק הסדר לדחיית שירות לתלמידי ישיבות אשר תורתם אומנותם, תוך הכרה בערך לימוד התורה, וכן הגברת שילובם של בוגרי ישיבות ומוסדות חינוך חרדים במעגל התעסוקה". עוד צוין כי הדבר נעשה על מנת להגביר את השתלבותם בשירות סדיר של תלמידי הישיבות "בתהליך הדרגתי ומדוד על יסוד הסכמה רחבה".

נוסח החוק הקודם קבע כי "מטרתו של פרק זה לצמצם את האי שוויון בגיוס לשירות הסדיר ולשירות הלאומי-אזרחי תוך הכרה בחשיבות לימוד התורה". בעבר ניסו הסיעות החרדיות לקדם חוק יסוד המכיר בערך לימוד התורה. ההצעה נחשפה בוואלה! NEWS ועוררה משבר קואליציוני משמעותי עד להסרתה מסדר היום.

לקריאה נוספת:
יו"ר הקואליציה אמסלם רומז: חוק הגיוס לא יושלם במושב הנוכחי
הכנסת אישרה את חוק הגיוס: "גילינו אחריות, הממלכתיות ניצחה"

משתתפים בעצרת נגד חוק הגיוס בירושלים, בשבוע שעבר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

חברי הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד), עמר בר לב (המחנה הציוני) ומרב בן ארי (כולנו) שהשתתפו בדיון היום הביעו תרעומת על השינוי הקיצוני בנוסח. "למה בנוסח החוק כתוב רק ערך לימוד התורה ולא אף מילה על ערך השירות בצה"ל?", תהה ח"כ שטרן. "זה ערך עתיק לא פחות מלימוד התורה". הוא הוסיף כי "לחשוב שערך לימוד התורה היה קיים בקרב העם היהודי לפני ערך השירות זו פשוט בורות. אברהם אבינו נלחם עוד לפני שעם ישראל קיבל את התורה".

לדברי ח"כ בן ארי "סעיף המטרה שהוצע היום אינו מקובל על רוב חברי הוועדה ועליי, הוא אינו מאוזן וכלל אינו מתאים לחוק שירות הביטחון. לימוד התורה הוא ערך חשוב המקובל על כולם אולם כל מטרת החוק היא לקדם את השירות הצבאי וגם הלאומי בקרב החרדים ולא הפוך".

עוד באותו נושא

האיום של ליצמן לנתניהו: אם חוק הגיוס לא יוארך תוך שבוע - אתפטר

לכתבה המלאה

נתניהו צפוי לבקש מבג"ץ דחייה במועד פקיעת החוק הנוכחי

השינויים בחוק הגיוס עלולים לעורר את התנגדותן להצעת החוק של שתי מפלגות - יש עתיד וישראל ביתנו. "אנחנו לא מוכנים לשום תזוזה", אמר יו"ר ישראל ביתנו שר הביטחון אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה האחרונה. "לשום שינוי, לא מילה, לא אות, לא פסיק ולא נקודה בנושא חוק הגיוס". לדבריו, "אנחנו נעמוד על כך שאת החוק הזה יביאו לאישור כפי שהוא בניסוחו המקורי".

חבר מפלגתו של ליברמן ח"כ עודד פורר אמר כי "השינויים שלכאורה בוצעו בחוק הגיוס אינם מקובלים על ישראל ביתנו, כפי שהבהרנו גם בדיוני הוועדה". גם יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד שמפלגתו תמכה בחוק בקריאה ראשונה הצהיר כי ככל שיעשו בו שינויים, מפלגתו לא תתמוך בנוסח החוק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לבקש ביומיים הקרובים משרת המשפטים איילת שקד להורות לאנשי משרדה להגיש בקשת דחייה מבג"ץ למועד פקיעת החוק הנוכחי, כדי שזה לא ייפקע בספטמבר הקרוב. המשמעות של בקשה כזו, ככל שתתקבל, היא שחוק הגיוס לא יקודם במושב הנוכחי והדיונים עליו יידחו למושב החורף של הכנסת. אם אז לא יצליחו לגבש עליו הסכמות, צפויות להתקיים בחירות חדשות.

ליצמן ונתניהו, לצד השר בנט(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, חיים צח / לע"מ)
  • חוק הגיוס
  • חרדים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully