פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   לאיזה כיוון מצביע החץ? ההסבר לאשליה האופטית המדהימה שבלבלה את כל הרשת

   פרופסור קוקיצ'י סוגיהארה, דוקטור להנדסה מאוניברסיטת מייג'י שבטוקיו, יצר חץ שלא משנה לאן מסובבים אותו, כל הזמן יצביע לצד ימין. אז מה לעזאזל קורה שם?

   לאיזה כיוון מצביע החץ? ההסבר לאשליה האופטית המדהימה שבלבלה את כל הרשת
   physicsfun

   אשליה אופטית סחפה את הרשת לאחרונה. בקצרה, מדובר בחץ לבן שמונח על משטח עץ, ושלא משנה לאן מסובבים אותו, כל הזמן מצביע לצד ימין. מי שאחראי לאשליה הזו הוא פרופסור קוקיצ'י סוגיהארה, דוקטור להנדסה מאוניברסיטת מייג'י שבטוקיו. פרופספור סוגיהארה מפורסם בבניית אשליות אופטיות תלת מימדיות, שלכאורה עוברות על חוקי הפיזיקה. זו שתראו מיד הועלתה לעמוד האינסטגרם Physicsfun והפכה ויראלית, עם מאות אלפי צפיות.

   בתיאור האשליה, נכתב: "תסובבו את החץ הזה 180 מעלות והוא עדיין יצביע ימינה - רק אם יציבו מולו מראה הוא יצביע שמאלה, ורק שמאלה. שילוב מחוכם של השתקפות, פרספקטיבה וזווית צפייה גורמים לאשליה המהממת הזו".


   עוד ב"אסור לפספס":

   אם תמצאו מה יוצא דופן בכל השאלות- אתם בטח גאונים
   ככה זה נראה כשנותנים לאנשים העצלנים ביותר בעולם לעשות משהו
   הלם: לא רק שכדור הארץ שטוח - אוסטרליה בכלל לא קיימת?
   הכי מביך שיש: כשהחלומות הרומנטיים שלך מתרסקים בטלוויזיה, אל מול כולם.

   כך זה נראה:

   "לעזאזל, זה ממש מבלבל את הראש שלי", הגיב אחד הגולשים. אחר הוסיף: "גם אם החפץ הזה היה ביד שלי עדיין לא הייתי מצליח להבין מה קורה".

   אז מה בדיוק קורה פה? מדובר, קודם כל, באשליה אופטית, שהמוח שלנו יוצר. אם תצפו בסרטון עד הסוף, תראו שבשלב מסוים החץ ומשטח העץ מורמים במעט, וכך ניתן לראות את הצורה האמיתית של החפץ הזה - לא ממש חץ, אלא מעין מלבן עם שני קצוות מחודדים ומספר שיפועים למעלה ולמטה.

   איך זה קורה?

   גיף אשלית חץ (Giphy)

   אם אנחנו פשוט מביטים על החפץ מלמעלה, הוא נראה סימטרי לגמרי, אולם מהזווית האחרת, בה צולם מרבית הסרטון, ישנן תנודות הגורמות למוח שלנו ליצור את החץ המדובר. למעשה, המוח שלנו מנסה להשלים על הפערים אותם הוא לא מצליח להבין וליצור צורה מוכרת לו.

   עכשיו זה יותר מובן?

   גיף אשלית חץ (Giphy)