פסקת ההתגברות, משבר הגיוס וחוק הלאום: מושב הקיץ של הכנסת נפתח

הח"כים מתכוננים למושב לוהט במיוחד, בו צפויים מאבקים עיקשים על רקע מאמצי הקואליציה לקדם כמה חוקים שנויים במחלוקת. מעל כל אלה מרחפת עננת חקירות ראש הממשלה, שלא ברור אם פניו לבחירות. באופוזיציה מבטיחים: "נילחם בכל הכלים הפרלמנטריים שעומדים לרשותנו"

30/04/2018

מושב הקיץ של הכנסת נפתח היום (שני) וצפוי לעמוד בסימן החוקים השנויים במחלוקת שאותם מעוניינת הקואליציה לקדם. על הפרק: פסקת ההתגברות, חוק הגיוס, סוגיית מבקשי המקלט וחוק הלאום. שלושה חודשי עבודה אינטנסיביים עומדים בפני סיעות הקואליציה, וברקע עומד חוסר אמון מסוים בין ראשי המפלגות לצד שאלה אחת שמרחפת באוויר: האם ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין בבחירות?

בשבוע שעבר קיבלו חברי הכנסת בקואליציה הודעת התראה על "לילה לבן ארוך מאוד" ביום הראשון של כנס הקיץ. במליאה צפויה לעלות שורת הצעות חוק הדורשות רוב של 61, ולפיכך הם הוזהרו ש"אין להתקזז ואין להיעדר". הח"כים צפויים להצביע על נוסח מתון של חוק הלאום, חוק יסוד פתיחה במלחמה והצעות חוק נוספות, וזו רק ההתחלה.

עוד בוואלה! NEWS:
3 פלסטינים נורו למוות סמוך לגדר בעזה; שניים מהם השליכו מטענים
"הכי יפה והכי כואב": בחזרה למסלול האחרון של ההרוגים בנחל צפית
הבנות שלא יחזרו: האסון בערבה הוא הטרגדיה של שני בכירים בהייטק בישראל

עוד בוואלה!

כולל סלטים שטרם ראיתם: פיתה משודרגת בשטח עם פרגית עסיסית

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
אחת הסוגיות הנפיצות. סגן השר ליצמן(צילום: מערכת וואלה!, דוברות משרד הבריאות)

אחת הסוגיות הנפיצות ביותר במושב הנוכחי היא חוק הגיוס. מאז המשבר הפוליטי במושב החורף ואישור החוק בקריאה טרומית, לא התקיימו מגעים עם המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה. במשרד הביטחון ממשיכים בניסוח הצעת החוק הממשלתית שנועדה להסדיר את הפטור מצה"ל לתלמידי ישיבה שתורתם אומנותם אך עד כה ראשי המפלגות טרם נחשפו אליו.

לפני כשבועיים איים סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) כי אם החוק לא יעבור במושב הקרוב סיעתו תעזוב את הקואליציה. בליכוד מכירים היטב את האיום של החרדים. יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם אמר לוואלה! NEWS כי "הסיכום היה ששר הביטחון אביגדור ליברמן יביא הצעה שמקובלת על כולם. זה לוקח קצת זמן וזה לא בא בהוקוס פוקוס. אין פה אמצע. או שליברמן יביא הצעה שתהיה מקובלת על כל הקואליציה והבעיה נפתרה, או שלא. אם לא, חזרנו למשבר הקודם".

מבקש להאיץ את החקיקה בסוגיית פסקת ההתגברות. בנט(צילום: מערכת וואלה! NEWS, יואב דודקביץ ידיעות אחרונות)

גם פסקת ההתגברות היא סוגיה שתטריד את מנוחת יושבי הקואליציה. כבר בשבוע הקרוב יגיע לשיאו מבחן האיום ששחרר יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. האחרון הציב לראש הממשלה אולטימטום בנושא והודיע כי אם לא תחוקק פסקת התגברות עד יום ראשון הבא, בבית היהודי לא ישתתפו בהצבעות אחרות של הקואליציה.

בעוד בנט מבקש להאיץ את החקיקה, שר האוצר משה כחלון דווקא מתנגד לה. כחלון מוכן לתמוך רק בחקיקה שתקבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. האחרון הציע לחוקק חוק יסוד: חקיקה, שבמסגרתו הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ ברוב של 70 חברי כנסת, ואולם בליכוד ובבית היהודי דורשים שהרוב בכנסת יהיה נמוך הרבה יותר ויעמוד על 61 ח"כים בלבד.

בנט צייץ בטוויטר כי הליכוד מחויב, לפי ההסכמים הקואליציוניים, לתמוך בפסקה של 61 ח"כים, ודרש לקדם את המהלך במהירות. עם זאת, לכחלון וסיעתו יש סעיף המקנה חופש הצבעה בנושא ההתגברות, כך שבמידה והחוק יעלה להצבעה הקואליציה תתקשה בהשגת רוב. עד כה לא ברור איזו הצעה יביא נתניהו לאישור הכנסת והאם תמצא הנוסחה שתהיה מקובלת על כלל מרכיבי הקואליציה אך ברקע נעשים גם ניסיונות לפתור את בעיית המסתננים, וספק אם זו תהיה בסוף בדמות חקיקה או הסכם עם מדינה שלישית.

מאבקים קואליציוניים בצל החקירות. נתניהו(צילום: רויטרס)

חוק הלאום, מההצעות המרכזיות שהליכוד ניסה לקדם בשנים האחרונות, יאושר מחר בלילה במליאה בקריאה ראשונה. אישורו בנוסח חדש ומרוכך שאינו כולל את הסעיף המרכזי המכפיף את המשטר הדמוקרטי בישראל ללאום היהודי הוא תוצאה של פשרה עם סיעת כולנו שהתנגדו לחלקים עיקריים בהצעה. בכיר בקואליציה אמר כי "אחרי שתאושר הצעת החוק בקריאה ראשונה, ספק אם תקודם צעד נוסף", זאת לאור חוסר ההסכמות בקואליציה.

ברקע החוקים השנויים במחלוקת, בקואליציה ימשיכו לעקוב גם אחרי החקירות שמתנהלות נגד נתניהו, מתוך הנחה שאם החבל סביב צווארו יתהדק, הוא ירצה לצאת לבחירות. אף אחד מראשי הקואליציה הנוכחית לא מעוניין בבחירות אך כולם עם אצבע על הדופק. כך או אחרת, הכנס הקרוב צפוי להיות סוער ומעניין.

מרכז האופוזיציה ח"כ יואל חסון(צילום: טל אנגלנדר)

גם האופוזיציה לא מתכוונת לשבת על הגדר ובכוונת ראשיה לפעול כדי להביך את הממשלה, בעיקר בהעלאת נושאים חברתיים לראש סדר היום. כליה הפרלמנטריים דלים כדי לרשום הישגים משמעותיים, ואולי חברי הכנסת ייאלצו להתמודד שוב עם פיליבסטרים ארוכים או מדיניות קשה של אי קיזוזים אבל מעבר לכך - קשה יהיה להפתיע.

"אנחנו בפתחו של מושב קיץ חם ואינטנסיבי שבמרכזו עומדת הדמוקרטיה הישראלית למבחן", אמר מרכז האופוזיציה ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני). לדבריו, "ממשלת הימין מבקשת למתוח את גבולות שלטון החוק תוך פגיעה ממוקדת ומסוכנת בשומרי הסף ובמוסדות המדינה. כאופוזיציה נלחמנו, ונמשיך להילחם בכל הכלים הפרלמנטריים והחוקיים העומדים לראשותנו בכדי לשמור על דמותה ועל ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

(עדכון ראשון 29.4, 23:34)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully