פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הילד שגילה אוצר שאימת את אגדת המלך "כחול השן"

   בן 13 ומורהו מצאו פיסת אלומיניום באי הגרמני ריגן, ובתחילה חשבו שהיא חסרת ערך. ואולם, בחינה מקרוב של מומחים העלתה כי במקום מטמון יקר, שמאשש את סיפורו של האראלד, השליט שהביא את הנצרות לדנמרק במאה הראשונה לספירה

   מטבע עתיק מתקופת שלטונו של המלך הדני כחול השן באתר חפירות באי ריגן, גרמניה, אפריל 2018 (AP)
   אחד המטבעות שנמצאו באתר החפירות (צילום: אי-פי)

   ילד בן 13 וארכיאולוג חובב חשפו אוצר "בעל חשיבות רבה" בגרמניה, שייתכן שקשור למלך הדני האגדי, "האראלד כחול השן", שהביא את הנצרות לדנמרק.

   רנה שואן ותלמידו לוקה מלשניצ'נקו ערכו בחודש ינואר חיפושים עם גלאי מתכות באי הגרמני ריגן, שם הם נתקלו במה שחשבו בתחילה כחתיכת אלומיניום חסרת ערך. עם זאת, אחרי בחינה מעמיקה, הם הבינו כי הייתה זו פיסת כסף בוהקת ובעל משמעות היסטורית.

   לאחר מכן, החלו חפירות במקום, ובאתר שרוחבו 400 מטר רבועים נמצאו על ידי רשות הארכאולוגיה תכשיטים, פנינים, סיכות, טבעות וכ-600 מטבעות, כולל יותר ממאה מתקופת שלטונו של "כחול השן", ששלטונו נמשך משנת 958 ועד 986.

   עוד ידיעות בעולם
   משפטו של כומר אמריקני מחריף את המשבר בין טורקיה לארה"ב
   מחאה חריגה בסין הובילה לניצחון הקהילה הגאה על הצנזורה

   "זאת התגלית הבודדת הגדולה ביותר של מטבעות מתקופת 'כחול השן' בדרום הים הבלטי ולכן יש לה חשיבות גדולה", אמר הארכיאולוג הבולט מיכאל שירן לסוכנות הידיעות הגרמנית DPA. "יש לנו כאן מקרה נדיר שבו תגלית מאששת סיפור היסטורי", אמר הארכאולוג דטלף ג'נטזן.

   "כחול השן" נחשב למי שאיחד את דנמרק, וכמי שהפנה את הגב למסורות הדתיות הנורדיות והנחיל את הנצרות בממלכה. עם זאת, הוא נמלט לגלות אחרי מרד שהוביל בנו סוון גבלברט.

   מורשתו של המלך ניכרת עוד היום בסמארטפונים ובמחשבים ניידים - טכנולוגיית הבלותות' נקראת על שמו, והסמל שלה מורכב משתי אותיות עתיקות באלפבית הגרמאני העתיק שהן ראשי תיבות של שמו.