פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בכיר חמאס לוואלה! NEWS: אם ישראל תקל המצב בעזה - האווירה תשתנה

   ברקע ההכנות ברצועה להמשך ההפגנות בגבול ישראל אמר הבכיר כי ישראל יכולה להביא לשינוי האווירה, אם תפעל לשיפור המצב ההומניטרי בעזה. לדבריו, הרחבת האזור המותר לדיג וחידוש יציאת סוחרים מהרצועה לא יסייעו לזרוע הצבאית של הארגון אך ירגיעו את הרוחות

   בכיר חמאס לוואלה! NEWS: אם ישראל תקל המצב בעזה - האווירה תשתנה
   צילום: רויטרס, עריכת וידאו: ניר חן

   בכיר בחמאס קרא היום (ראשון) בשיחה עם וואלה! NEWS לישראל "להביא להקלה מידית במצב הכלכלי ברצועת עזה". לדברי הבכיר, ההפגנות על גבול הרצועה יימשכו בכל יום שישי וצפויות להביא להסלמה. אולם, לדבריו, אם תנקוט ישראל בכמה צעדים מידיים לשיפור המצב ההומניטרי הדבר צפוי להביא לשינוי האווירה ברצועה.

   "באפשרות ישראל לעשות לא מעט צעדים במישור הזה", הוסיף. "מתן אישור לייצוא מהרצועה, בהיקף גדול, לאשר שוב את יציאתם של סוחרים מרצועת עזה לגדה ולישראל (לאחר שמספרם צומצם במידה ניכרת - א"י) ולהרחיב את האזור הימי המותר לדיג".

   הוא הוסיף כי מדובר בתחומים שהמדיניות שהייתה קיימת בהם בעבר צומצמה בהדרגה. "צעדים שכאלה לא יביאו להתחזקות הכוח הצבאי של חמאס, אם זה מה שמדאיג אתכם", טען הבכיר. "אתם יכולים להיות בטוחים, אנחנו יודעים לדאוג ליכולות הצבאיות שלנו כפי שגם אצלכם יודעים, גם בלי הצעדים הללו. אבל ההקלות הללו כן יאפשרו שיפור במצבם של אזרחי הרצועה".

   עוד בנושא:
   ליברמן על הירי בעיתונאי: צלם או לא צלם - לא ניקח שום סיכונים
   האיחוד האירופי על הרג המפגינים: "שאלות קשות על השימוש בכוח"

   מחאת הצמיגים עימותים גבול רצועת עזה צה"ל, 6 באפריל 2018 (ראובן קסטרו)
   מפגינים באזור הגדר בעזה, ביום שישי (צילום: ראובן קסטרו)

   בסוף השבוע האחרון הזהיר מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר כי אם המצב בעזה יגיע לכדי פיצוץ הוא "יתפוצץ" לישראל בפנים. הבכיר נשמע ספקני לגבי המאמצים המצריים להביא לפיוס בין פתח וחמאס או לשינוי משמעותי ביחסים בין הרצועה לבין ישראל. הוא הצביע על המתיחות בין הרשות לבין חמאס כעל חלק מההידרדרות במצב ההומניטרי ברצועה. "בסוף צריך לזכור, זה בידי ישראל. היא יכולה להביא להרגעת הרוחות בצעדים מסוימים ולהורדת המתיחות", הוסיף.

   אחרי ההפגנות ביום שישי, שבהם נהרגו תשעה בני אדם, בהם עיתונאי פלסטיני ונער בן 15, ממשיכות גם היום הקריאות למחאות. ברשתות החברתיות בשפה הערבית מופיעות כרזות הקוראות לפלסטינים תושבי הרצועה להגיע להפגנה ביום שישי הקרוב עם דגלי ישראל ועם בקבוק תבערה. בכרזות נראים דגלים בוערים, לצד דגלי פלסטין, וקריאות להשתתף בהפגנה תחת הכותרת "יום שישי של שריפת הדגל הציוני".

   תמונות שהופצו לקראת הפגנות "צעדת השיבה" בעזה של בקבוקי תבערה, 8 באפריל 2018 (מערכת וואלה! NEWS)
   פלסטינים מחזיקים בקבוקי תבערה. תמונה שהופצה לקראת ההפגנה ביום שישי הקרוב
   ויזואליה - הפגנות לאורך גבול רצועת עזה 6 באפריל 2018 (מערכת וואלה! NEWS , דובר צה"ל)
   משתתפים בהפגנה בשבוע שעבר בקרבת גדר המערכת (צילום: דובר צה"ל)
   גדוד 12. גולני. צפון רצועת עזה. התחילו שוב הפרות סדר על הגדר, 8 באפריל 2018 (מערכת וואלה! NEWS , אמיר בוחבוט)
   כוח סיור של צה"ל בקרבת הגדר, היום (צילום: אמיר בוחבוט)