בעונש תקדימי, אישה לבנה בדרום אפריקה נאסרה בשל קללות גזעניות

בית משפט ביוהנסבורג שלח סוכנת נדל"ן לשלוש שנות מאסר, אחרי שתועדה מכנה שוטר שחור בביטויים מתקופת האפרטהייד. למרות נפילת המשטר לפני יותר מ-20 שנה, המחלוקות הבין-גזעיות במדינה לא נעלמו

רויטרס
29/03/2018
אישה לבנה שנשלחה לכלא בשל קללות לשוטר שחור, בבית משפט ביוהנסבורג, דרום אפריקה, מרץ 2018. צילום מסך
צפויה לערער. סוכנת הנדל"ן ויקי מומברג בבית המשפט(צילום: צילום מסך)

בית משפט בדרום אפריקה קבע אתמול (רביעי) עונש מאסר על אישה לבנה שצעקה קללה גזענית לעבר שחור, בהחלטה תקדימית, יותר משני עשורים אחרי תום עידן האפרטהייד. סוכנת הנדל"ן ויקי מומברג נשלחה לשלוש שנות מאסר, אחת מהן על תנאי, אחרי שהטיחה עלבונות גזעניים בשוטר. במקרים דומים בעבר הוטלו רק קנסות על המורשעים.

התקרית, שקרתה ב-2016, תועדה וצברה תהודה ברשת. בתחילתה, נראה השוטר מנסה לעזור למומברג אחרי שגנבים פרצו לרכבה במרכז קניות. היא נשמעה דורשת לקבל עזרה משוטר לבן או משוטר מרקע הודי, מאחר שאנשים שחורים "הם חסרי תועלת וחסרי מושג לחלוטין". היא כינתה את השוטר כמה פעמים "כפיר", כינוי גנאי מתקופת האפרטהייד ואחד הביטויים הבוטים ביותר המוגדרים כביטוי שנאה.

מומברג בכתה בזמן הקראת גזר הדין בבית משפט ביוהנסבורג, שהרשיע אותה בארבעה סעיפים. עורך דינה אמר כי היא תערער על העונש.

עוד ידיעות מהעולם
אחרי יותר מעשור: מנהיגי קוריאה ייפגשו בחודש הבא
פחות מ-40% הצביעו: סיסי יזכה בבחירות במצרים, אך ללא התלהבות

טוב לדעת (מקודם)

נתפס לכם הצוואר? הגיע הזמן לשחרר בטיפול ביתי וטבעי

מוגש מטעם בי קיור לייזר

מקרה זה מראה כיצד 24 שנה לאחר שנלסון מנדלה היה לנשיא השחור הראשון של דרום אפריקה כשנבחר על בסיס הבטחתו לפעול לפיוס האומה, היחסים הבין-גזעיים עדיין מפלגים אותה.

על אף עלייתו של מעמד ביניים מקרב האוכלוסייה השחורה, פערי השכר בין הלבנים לשחורים עדיין בולטים לעין. השחורים מהווים כ-80% מקרב 54 מיליון אזרחי דרום אפריקה, אך מרבית העושר נותר בידי הלבנים, שהם רק 8% מהאוכלוסייה.

שר המשפטים, מייקל מסות'ה, אמר כי גזר הדין יכול "לשמש הרתעה" בפני אחרים. "זאת הייתה שאלה של החרפה במאבק נגד הגזענות, דרך מציאת צעדים נוספים", אמר.

  • דרום אפריקה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully