שחטו כבשים והעלו למזבח ליד הר הבית: טקס קורבן הפסח עבר בהצלחה

מאות משתתפים התכנסו בגן דוידסון שבקרבת הר הבית על מנת להשתתף בטקס התרגול להעלאת קורבן החג. על אף הקרבה, חזרו הנואמים על הרצון העז לקיים את הטקס במקום המקורי בהר הבית עצמו. "אני יודע שיש כאלה שעבורם זה עדיין משהו הזוי", אמר ח"כ גליק

27/03/2018
צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל

מאות אנשים התכנסו אתמול (שני) למרגלות הר הבית כדי לקחת חלק בטקס תרגול קורבן הפסח שארגנו פעילי המקדש. עבור מרבית מהמשתתפים המיקום היה קרוב אך לא מספיק, והם מייחלים לרגע שבו יוכלו לערוך את הטקס במקום המקדש המקורי, שנמצא עשרות מטרים משם.

הטקס שבעבר נערך בסתר, הפך עם השנים ליותר ממוסד, ואתמול הוצבו שני מסכים ורמקולים לצד הבמה שהוקמה על רקע מסגד אל-אקצא. סממן נוסף למיסוד הוא כנראה המילים החמות שיוחסו למשטרה בפתח האירוע, זאת אחרי שבשנים קודמות המשטרה סירבה לאפשר את קיום הטקס במקום.

הנואמים, ובהם הרב האשכנזי של ירושלים אריה שטרן וח"כ יהודה גליק (הליכוד), חזרו על תקוותם לזכות לקיים את הטקס בהר הבית בפסח. "בעזרת השם נזכה להקריב בהר הבית את קורבן הפסח. מצווה שאנחנו משתוקקים לה ורוצים בה", אמר הרב שטרן. גליק סיפר בהתרגשות שזו הפעם העשירית שהטקס נערך באופן פומבי, "אני מאוד מתרגש, אני יודע שיש כאלה שעבורם זה עדיין משהו הזוי, אבל הציבור פה. כשהתחלנו זה היה ממש מעט, והנה אנחנו פה ויש המון אנשים".

עוד בוואלה! NEWS:
"מחכים לנס": נלחמים על חייו של שניאור בן ה-4 שנפגע בשריפה בבאר שבע
12 פלסטינים נורו למוות בהפרות סדר - שני מקרים בלבד נחקרו במצ"ח
ברקת מינה עובדים בכירים ללא מכרז; משרד הפנים פסל: לא חוקי

הטקס נערך ברקע קולות המואזין, טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)

אחרי שורת נאומים עם קטעי מעבר ביניהם, שכללו שירה ולוו בקריאות המואזין הסמוך, החל הטקס. הדוברים שבו והבהירו כי לא מדובר בטקס של ממש אלא בתרגול. בבגדי כהנים עלו שורת צעירים לבמה, שטפו את רגליהם וידיהם בדמוי כיור הקודש לפני שפיכת הדם והאיברים הפנימיים של הקורבן על המזבח, ותקעו בחצוצרות.

בניגוד לאירועים קודמים, טקס השחיטה בוצע בנפרד, כמה מטרים מהאירוע עצמו, אך שודר על מסכים גדולים. שני הכבשים שהיו לקראת שחיטה הושמו בכניסה לאירוע במקום נסתר מעין הקהל, שבו גם בוצעה השחיטה. הלל וייס, פעיל בולט בהר הבית, הסביר כי "יש צורך ביותר מכבש אחד משום שלעתים מתברר שהכבש טרף ולמעשה היו לנו ארבעה כבשים". עוד הוסיף כי "שניים מהם רצינו לצלות מראש, אולם נאלצו לזרוק אותם כי מצאו בהם פגמים". את האיברים הפנימיים הביאו למזבח ואת יתרת הכבש המשיכו לצלות.

בתום הטקס הסתערו רבים מהמשתתפים על הפינה בה חולקו פיסות מהבשר שנצלה. פעיל המקדש וייס הסביר על רצון להגיע לקהל רחב כמה שיותר, "מה שחשוב שהאירוע הזה, היום ובעתיד, לא יהיה מגזרי, לא יהיה של כיפות סרוגות, לא של חרדים ולא של חסידים, אלא שיהיה של עם ישראל ואת המסר הזה צריך להעביר בכל יום", אמר. כדוגמה, הציג הלל את הרב דב ליאור שבעבר התנגד לקיום הטקס, בשנה שעברה הביע תמיכה והפעם אף הגיע. "זו דוגמה לכך שחסמים מתמוטטים", הוסיף.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
"צריך יותר מכבש אחד משום שלעתים הכבש טרף", טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)

אולם הרוב המוחלט של המשתתפים היו דתיים, למעט כמה בודדים חרדים וכמה תיירים שלא ידעו בדיוק לאן הגיעו. בין המשתתפים היו משפחות רבות שהגיעו עם ילדיהן הקטנים שאיבדו בשלב מסוים עניין לצד צעירים רבים שחלקם עבדו בארגון הטקס.

"בשביל משהו כל כך טוב אני מוכנה לסבול הרבה", אמרה נערה, תושבת מגדל העמק, שהגיעה במיוחד באוטובוס לאירוע עם חברה. "אין לי עניין במלחמה, אבל מוכנה לשלם כל מחיר בשביל בית המקדש", הוסיפה.

צעירה נוספת שהגיעה עם משפחתה מחיפה סיפרה שבדרך לאירוע אביה אמר לאחיה כי "סבא שלי לא חלם על זה, אבא שלי אני לא בטוח, אני מצפה, ואתה בעזרת השם תעבוד בבית המקדש". לדברי פעיל המקדש אסף פריד, "כשיהיו עשרת אלפים בטקס נהיה על ההר, זו התובנה שלי".

"מייחלים לרגע בו הטקס ייערך במקדש", טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)
טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)
טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)
טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)
טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)
טקס קורבן הפסח בירושלים, אתמול(צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully