"מסוכנים יותר, ארסיים יותר": הנחשים הקיצו משנת החורף

מאז החל גל החום נחשים החלו לצאת ממקום שהייתם בחורף. בעקבות כך, שני בני אדם נפגעו השבוע באורח קל בצפון מהכשות נחשים. ד"ר נביה מהמרכז הרפואי זיו שבצפת: "בתחילת הקיץ הנחשים מסוכנים יותר כי כמות הארס שלהם גדולה"

20/03/2018
נחש נערך להכשה. ShutterStock
"הנחשים יוצאים ממקומות המסתור בהם שהו בחורף והם מחפשים מזון" (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)(צילום: ShutterStock)

שני בני אדם שנפגעו באורח קל לאחר שהוכשו על ידי נחש צפע, טופלו אתמול (שני) בחדר המיון במרכז הרפואי זיו שבצפת. הראשון, בן 22, הוכש בכף ידו בזמן עבודתו בגליל העליון ואילו השנייה, אישה בת 51 מהגולן, הוכשה ברגלה בעת טיול בטבע. השניים טופלו בחדר המיון, אושפזו להשגחה במשך הלילה ושוחררו בבוקר לביתם.

ד"ר יוסף נביה, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי זיו אמר כי "בעונה זו של השנה מתחילים הנחשים להיות מאד פעילים בחצרות הבתים ובשטחים הפתוחים ועל הציבור לנהוג על פי כל כללי הזהירות". הוא הוסיף כי "כדי להימנע מהכשה, יש להתלבש בלבוש מתאים כאשר מסתובבים בשטחים פתוחים, לנעול נעליים גבוהות וסגורות ולהדריך ילדים וצעירים שלא להרים סלעים או חפצים שמתחתם עלולים להסתתר נחשים".

עוד בוואלה! NEWS:
דפוס שיטתי שנחשף בטלגרם: כך גובש התיק נגד אביה של עדי ביטי
אוניברסיטה פרטית ראשונה: הבינתחומי יוכל להעניק תואר דוקטור
ברק לוואלה! NEWS: כשקראתי לאולמרט שקרן עם תעודות ציינתי עובדה

עוד בוואלה!

תיעוד: גדול הכדורסלנים בארה"ב נפגש עם האדמו"ר הרב פינטו

מוגש מטעם שובה ישראל
"כמות ארס רבה עלולה להשפיע באופן קשה על מערכת העצבים", ד"ר נביה (צילום: המרכז הרפואי זיו)(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המרכז הרפואי זיו)

ד"ר נביה ציין כי בתחילת הקיץ הנחשים מסוכנים יותר משום שכמות הארס שלהם גדולה וכמות ארס רבה עלולה להשפיע באופן קשה על מערכת העצבים ושרירי הגוף ולגרום להרס הכדוריות האדומות. לדבריו, "הסימנים הראשונים לאחר הכשת נחש הינם כאב דוקר או שורף, סימני הכשה על העור ונפיחות. סימנים נוספים שיכולים להופיע הם בחילה, הקאה, שלשול, חולשה וירידת לחץ דם". ד"ר נביה הוסיף כי "לעיתים מופיעים סימנים מאוחרים כמו נמק, שטפי דם וזיהום מקום ההכשה. ייתכנו גם הפרעות בקרישת הדם, דימום במערכת העיכול, התכווצויות, הפרעה במערכת הלב וכלי הדם, איבוד הכרה ואי ספיקת כליות".

ד"ר נביה הבהיר כי במקרה של הכשת נחש יש לפנות את הנפגע במהירות האפשרית לקבלת טיפול רפואי וכי הטיפול הראשוני שיש לתת לנפגע לפני הגעת הצוות הרפואי או ההגעה לבית החולים הוא השכבת הנפגע והרגעתו. לדבריו, "חשוב שהאדם שהוכש יהיה רגוע ככל האפשר, מאחר שעלייה בקצב הדופק ובלחץ הדם מזרזים התפשטות הארס בגוף. חשוב לקבע את הגפה הפגועה ולשטוף את אזור ההכשה במים".

"חשוב ביותר לנסות ולזהות את סוג הנחש שהכיש את הנפגע", ד"ר נביה (צילום: המרכז הרפואי זיו)(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המרכז הרפואי זיו)

"בשום מקרה אין לחתוך את הפצע ואין למצוץ את הדם במקום ההכשה", ציין ד"ר נביה. "כמו כן, אין לקשור את הגפה או לבצע חסימת עורקים, אלא רק לקבע את הגפה שתזוז מעט ככל האפשר. בשום אופן אין לרוץ, מאחר שהריצה מזרזת את זרימת הארס בגוף", הזהיר.

"אין להניח קרח ישירות על מקום ההכשה או לקחת משכך כאבים ולשתות שתייה חריפה. חומרת ההכשה תלויה בסוג וגודל הנחש, גיל וגודל הנפגע, הזמן שחלף מאז ההכשה ואופי ההכשה", הוסיף ד"ר נביה. "חשוב ביותר לנסות ולזהות את סוג הנחש שהכיש את הנפגע, צבעו ומאפייניו. זיהוי הנחש יסייע לרופאים בטיפול בנפגע ההכשה", המליץ.

"נהנה ללכוד ולהחזיר לטבע", לשם(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

ינון לשם, בן 41 מקיבוץ שער הגולן, כבר עמוס בעבודתו כלוכד נחשים. אצלו הכול החל בגיל 4, אז הוכש על ידי צפע גדול והובהל לבית החולים. "כמו שספיידרמן ננשך על ידי עכביש, כך גם אצלי יש חיבה לנחשים", הוא אמר בחיוך. לדבריו, "כבר כילד הייתי חובב נחשים וגידלתי כמה סוגים, גם צפעים. עניין אותי לחקור את התנהגותם ולאחר מכן לשחררם חזרה לטבע. כיום בגיל 41 אני חובב נחשים ונהנה ללכוד אותם ולהחזירם לטבע". "צריך לזכור שנחשים הם יצורים שהטבע סיפק להם ארס כאמצעי הגנה וכדי לצוד את מזונם ולא כדי להתגונן או להתקיף בני אדם", ציין להגנת הנחשים.

"בשבוע האחרון מאז החל גל החום, הנחשים יוצאים ממקומות המסתור בהם שהו בחורף והם מחפשים מזון. בשבוע האחרון קראו לי ללכוד ארבעה נחשים. חשוב לי להזהיר אנשים שלא מיומנים ולא מכירים את ההבדלים, שלא להתעסק עם הנחשים", הזהיר לשם.

  • נחשים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully