ממוצ"ש: שינויים בהסדרי התנועה בכניסה לירושלים עקב עבודות

החל ממוצאי השבת ייסגר חלק משדרות שז"ר עד לסיום העבודות על פרויקט הכניסה לעיר בעוד כארבע שנים. בחלק מהזמן ייחסמו צמתים מרכזיים נוספים. תושבי השכונות הסמוכות זועמים: "אנחנו לא מעניינים את ברקת"

צילום: זד פימלס

החל ממוצאי שבת יחולו שינויים בהסדרי התנועה בכניסה לירושלים. במסגרת העבודות בפרויקט הכניסה לעיר ייסגרו לתנועה שדרות שז"ר מצומת נורדאו ועד אגריפס וכלי הרכב יופנו לשדרות הרצל, רחוב הנשיא השישי, שדרות רבין ורחוב היכל המשפט. העבודות והחסימה צפויות להימשך עד להשלמת הפרויקט בעוד כארבע שנים.

בתאריכים 3 עד 15 במרץ ייחסמו גם צמתי הרחובות נורדאו ואגריפס עצמם בשל עבודות תשתית מורכבות, למעט ב-9 במרץ בשל קיום המרתון. במהלך תקופה זו הציבור מתבקש לא להגיע לאזור ולהשתמש בתחבורה ציבורית או בדרכים חלופיות בשל העומסים הכבדים הצפויים במקום. לאחר מכן הצמתים אמורים להיפתח, אולם הציר ביניהם, כאמור, ייוותר סגור.

בתום השלמת הפרויקט יהיו שני מפלסים בשדרות שז"ר מצומת גשר המיתרים ועד אגריפס. המפלס העליון יהיה מיועד לתחבורה ציבורית, ואילו התחתון - מנהרות בנות שלושה נתיבים לכל כיוון - מיועד לתחבורה פרטית. לפיכך, במהלך 2019 צפוי להיסגר גם הקטע שבין גשר המיתרים לצומת נורדאו.

עוד בוואלה! NEWS
משבר חוק הגיוס: נתניהו יפגש בלשכתו עם ראשי המפלגות החרדיות
בית חולים על הכוונת: חדרי מיון ואשפוז ממוגנים ייבנו בחיפה
פרשת המסרונים: עו"ד שחם-שביט יועמד לדין משמעתי בכפוף לשימוע

עוד בוואלה!

"לא רציתי לטפל בבעיות, אבל היום יש לי עבודה": העמותה שעושה שינוי

לכתבה המלאה
מפת השינויים בהסדרי התנועה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)
התושבים סובלים מהעבודות כבר תקופה ארוכה. תנועה בכניסה לירושלים (צילום: נועם מושקוביץ)

העבודות מתבצעות כחלק מפרויקט רחב בכניסה לעיר הכולל את תחנת הרכבת המהירה לתל אביב, שבשבוע שעבר נודע כי הפעלתה צפויה להידחות בחצי שנה. הפרויקט כולל הקמת רובע עסקים גדול שיתפרש על כ-300 דונם בהשקעה של 1.4 מיליארד שקלים. במסגרת העבודות ייהרס מתחם הרכבת הישן ברחוב יפו.

התושבים שגרים באזור הכניסה לעיר סובלים מהעבודות כבר תקופה ארוכה, וכוונת העירייה לבצע במשך 12 ימים עבודות תשתית רועשות לאורך כל שעות היממה ללא הפסקה מעוררת זעם וחשש. מדובר בצעד יחסית חריג של ביצוע עבודות מסוג זה בשעות הלילה ליד שכונת מגורים. "יכלו למשוך את העבודות קצת יותר ולעבוד 18 שעות ולתת לנו שש שעות בלילה לנוח. מה הוא (ראש העירייה ניר ברקת, מ"ה) רוצה, שכולם יברחו מכאן?", אמר יהודה אוליבי, תושב השכונה הסמוכה משכנות האומה. "אני הייתי תומך גדול בברקת. תומך ממש גדול. אבל לא יאומן, הוא לא מסתכל על התושבים, לא מעניין אותו שום דבר".

במכתב ששלח יו"ר מינהל קהילתי לב העיר אופיר לנג נכתב כי בפגישות של נציגות התושבים עם העירייה ומשטרת התנועה הוצגו כמה חלופות, ובהן האפשרות להפוגה בעבודות רועשות במשך הלילה, אותה העדיפו התושבים. "לצערנו הרב, ובניגוד לכל התהליך שהתבקשנו לקיים לבחינת החלופות, התבשרנו כעת כי התקבלה החלופה הגרועה ביותר מבחינת תושבי האזור, שתמנע את זכותם הבסיסית לישון בלילות", כתב לנג בפנייתו לברקת וביקש לשנות את ההחלטה. עם זאת, בחברת עדן, שאחראית על העבודות, מסבירים כי הפסקת העבודות בלילה תאריך בחודשים את העבודות בשל מורכבותן שמצריכה רצף של עבודות.

"מה הוא רוצה, שכולם יברחו מכאן?". ברקת (צילום: יותם רונן, צילום: יותם רונן)

לצד זאת, התושבים בשכונה מוחים על הכוונה להקים חניון אוטובוסים תפעולי בסמוך לגני ילדים. "הטלת גזירה זו לא רק שנעשתה באופן פוגעני ובניגוד לכל נוהל תקין, אלא עומדת בסתירה לנתונים והחלטות שהתקבלו בוועדות העירוניות", הסביר לנג ואמר כי החלטת העירייה סותרת את עמדת ועדת התכנון המקומית, שלפיה יש להקים רק חניון תת קרקעי ולאפשר רק אוטובוסים מסוג יורו 6 שאמורים לפגוע פחות בסביבה. "חובה של כולנו לדרוש לעצור מהלך ברוטאלי זה לאלתר ולערוך בירור עומק באיזה סמכות נחסם במחטף החניון הציבורי על ידי הצבת בטונדות והכשרתו החפוזה לחניון אוטובוסים תפעולי על פני הקרקע באופן חסר אחריות ובסתירה להחלטות הוועדות העירוניות", כתב בפנייתו לחברי המועצה.

מהעירייה נמסר בתגובה בנוגע לעבודות הרועשות כי "ההפרעה המינימלית לציבור הרחב היא האינטרס המרכזי בבחירת החלופה שנבחרה לעבודות, שיתקיימו במשך כמה ימים בלבד במקום כמה שבועות ארוכים ומתישים, זאת במטרה להקל על התושבים ולמנוע עד כמה שניתן את ההפרעה. בניגוד לנאמר, לא ניתן היה להשבית את התנועה במקטע כביש זה למשך שבועיים ויותר ולעבוד רק ביום, ולחלופין גם לא ניתן לעבוד רק שעתיים-שלוש כל לילה, מה שהיה גורר את העבודות חודשים רבים ויוצר הפרעה גדולה יותר לציבור הרחב".

בנוגע לחניון האוטובוסים הבהירו בעירייה כי "ראש העיר חזר והבהיר כי אף אוטובוס לא ייכנס לחניון ללא כל הבדיקות, האישורים הנדרשים והעמידה בתקנים המחמירים ביותר של איכות הסביבה. העירייה שמה את בריאות התושבים בראש סדר העדיפויות ולא תעשה דבר שיסכן את ילדי העיר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully