הפשיעה במגזר הערבי: דוח חדש חושף את פערי הענק בין המגזרים

הועדה לקידום מעמד האישה מפרסמת דוח המציג תמונה עגומה על שיעור הפשיעה במגזר הלא יהודי, כשבשנים 2014-2016 יותר ממחצית החשודים ברצח היו מאנשיו. ח"כ סלימאן: "החברה הערבית הפכה מזמן לשדה קרב"

צילום: Ashams Radio, עריכה: תום זואילי

בצל העלייה במספר מקרי הרצח במגזר הערבי, הוועדה לקידום מעמד האישה, בראשותה של ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), ביקשה נתונים על הפשיעה האלימה המדווחת באוכלוסייה היהודית והלא יהודית בישראל ממרכז המחקר והמידע של הכנסת. בעקבות זאת, הוועדה מפרסמת היום (ראשון) נתונים מעודכנים למסמך "מדיניות הטיפול של המשרד לביטחון פנים והמשטרה באלימות חמורה בחברה הערבית" שהופץ ביולי 2014.

הדוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מציג כי שיעור קורבנות הרצח למאה אלף איש במגזר הלא יהודי גבוה בשנים 2014-2015 פי חמישה ויותר לעומת השיעור בקרב המגזר היהודי ובשנת 2016 פער זה קטן לפי ארבעה. בשנים אלו הוגשו 174 כתבי אישום בעבירת רצח. 57% מהנאשמים ברצח בשנים 2014-2016 אינם יהודים. בנתוני 2017 שיעור הלא-יהודים בקרב החשודים יורד ל-44%.

עוד בוואלה! NEWS:
מל"ט בשירות סולימאני: התעוזה והשאננות של גנרל הצללים האיראני
נתניהו: הבהרתי לרוסיה ולארה"ב - זכותנו להגן על עצמנו מאיראן
הערכות: גורמים איראניים נהרגו בתקיפת צה"ל בסוריה

עוד באותו נושא

חיסול במרכז טייבה: הנרצח - קרוב משפחתו של עבריין שחבר למשטרה

לכתבה המלאה
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

מרכז המידע והמחקר של הכנסת מסביר כי בין השנים 2014-2016 היו בממוצע כמאה קורבנות רצח ישראלים בכל שנה.מהנתונים עולה כי כ-64% מן הקורבנות אינם יהודים וכי בין השנים 2014-2016 חלה ירידה של כחמישה אחוזים במספר קורבנות הרצח בין כל אחת מהשנים. הירידה במספר הקורבנות הכולל נובעת מירידה במספר הקורבנות הלא יהודים ואילו במספרם של קורבנות יהודים לא חל שינוי. בנוסף, במחצית הראשונה של שנת 2017 היו 77 קורבנות רצח, מהם 41% (53) לא יהודים. בתקופה זו הוגשו 25 כתבי אישום, מהם 11% (44) כנגד לא יהודים.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

על פי נתוני המשטרה, כ-68% מכלל החשודים בעבירת ניסיון לרצח בשנים 2014-2016 הם לא יהודים. שיעורם של החשודים הלא יהודים גבוה במידה ניכרת הן ביחס לשיעור הלא יהודים באוכלוסייה והן ביחס לשיעור הקורבנות הלא יהודים בעבירה זו בתקופה שבין השנים 2014-2016. בשנת 2017 שיעורם של חשודים לא יהודים בעבירה זו ירד בהשוואה לשנים הקודמות, ועמד על 56%.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

עוד עולה מהדוח כי בכל העברות שנבחנו (רצח, ניסיון לרצח, חבלה גופנית חמורה, תקיפה ותקיפת עובד ציבור), שיעור הקורבנות הלא יהודים גבוה משיעורם של הלא יהודים באוכלוסייה בישראל. הפערים בין המגזרים עולה גם מהנתון שכמחצית מהקורבנות ומהחשודים בעבירת גרימת חבלה גופנית חמורה הם מהמגזר הלא יהודי. המשטרה דיווחה כי במחצית הראשונה של שנת 2017 היו 2073 קורבנות בעבירה של גרימת חבלה גופנית חמורה, מהם 1123 קורבנות לא יהודים, שהם 54% מכלל הקורבנות בעבירה זו בתקופה האמורה.

מספר החשודים בעבירה של גרימת חבלה גופנית חמורה היה 1768, מהם 956 לא יהודים- וזאת בהלימה עם שיעור הקורבנות הלא יהודים בעבירה זו באותה תקופה. מנתוני המשטרה עולה כי לאורך כל אחת מהשנים 2014-2017, כמחצית מהקורבנות והחשודים בעבירה זו הם מהמגזר הלא יהודי. כשליש מהקורבנות בעבירות תקיפה חמורה ותקיפת עובד ציבור בתפקיד הם לא-יהודים.

החזקת נשק לא חוקי במגזר הערבי הוא נושא שעולה מדי פעם בתקשורת. בשלוש מבין עבירות הנשק שבהן מספר התיקים הגלויים הוא הגבוה ביותר (רכישה או החזקה של נשק שלא כדין, נשיאת או הובלת נשק שלא כדין, ייצור, ייבוא וייצוא נשק בלי רשות) שיעורם של לא יהודים בתיקים הגלויים מצוי בטווח שבין 84%-64%. בעבירת הזנחת שמירה על כלי ירייה, שיעורם של לא יהודים בתיקים הגלויים הוא 14%.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, -)

שתי העבירות שבהן מספר התיקים הרב ביותר הן רכישה או החזקה של נשק שלא כדין ונשיאה או הובלה של נשק שלא כדין. בעבירת רכישה או החזקה של נשק שלא כדין, היו בשנים 2016-2014 בסך הכול כ-2800 תיקים גלויים, מהם כ-82% של חשודים לא יהודים. ב-39% מהתיקים הגלויים שבהם חשוד יהודי הוגש כתב אישום, לעומת 30% מהתיקים הגלויים שבהם חשוד לא יהודי. בין השנים 2014-2015 חלה עלייה של 5.7% במספר התיקים הגלויים בעבירת רכישה או החזקה של נשק שלא כדין, ובין השנים 2015-2016 חלה עלייה נוספת של כ-20% במספרם. עיקר העלייה מקורה בגידול במספרם של התיקים שבהם החשוד לא יהודי.

ח"כ סלימאן אמרה בתגובה כי "הנתונים חושפים במספרים את מה שכולנו ידענו, החברה הערבית הפכה מזמן לשדה קרב ותחושת הביטחון של התושבים פשוט נעלמת, הדוח מהווה כתב אישום חמור נגד הרשויות והינו תוצאת שנים של הפקרה והפלייה במשאבים והתקציבים". לדבריה, "לתושבים הערבים מגיע לישון בלילה כמו כל אזרח במדינת ישראל מבלי לפחד על גורל ילדיהם, מבלי להזדעזע מקולות של ירי בתוך השכונה. לציבור הערבי מגיע לחיות".

סלימאן הוסיפה ואמרה, "המצב הזה הוא מלחמה ברחובות ומחייב תכנית חירום כוללת של גורמי הרווחה, ביטחון הפנים והחינוך. יש לפעול לשינוי המצב הקיים." בסיום דבריה היא טענה כי "שלטי חוצות וקמפיין בתקשורת לא יעזרו בשינוי המציאות המכוערת. יש צורך בשינוי כולל להתייחסות המדינה לאזרחיה הערבים, לתכניות רציניות והכרה באחריות על שנים של הזנחה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully