איתור סייענים והקמת חמ"ל מיוחד: כך נתפס וחוסל המחבל מחוות גלעד

החמ"ל המיוחד, הסריקות והמבצעים הגיעו לסיומם הבוקר עם חיסולו של אחמד ג'ראר בבניין בו הסתתר באזור ג'נין. בשב"כ הצליחו להרכיב את פאזל המידע, וכוחות הימ"מ פעלו באזור בחשאיות עד לצאתו ממקום המסתור. כך פעלו כוחות הביטחון במשך חודש עד לסגירת המעגל. שלב אחר שלב

מתוך עמוד הפייסבוק של Jenin News

זמן קצר לאחר הפיגוע בחוות גלעד לפני כחודש בו נרצח הרב רזיאל שבח, החלו במערכת הביטחון פעולות מאומצות לאיתור המחבל אחמד ג'ראר. שירות הביטחון הכללי (שב"כ) פתח חמ"ל מיוחד לאיתור החוליה שבראשה עמד, ברחבי הגדה נפרסו מחסומים. כבר בתחילת הדרך היה ברור כי חוליית הטרור פועלת בתנאי מידור קפדניים למדי - כדי לטשטש את נתיבי הבריחה שבהם השתמשה - מה שהפך לאתגר מורכב למדי עבור שב"כ.

ביום הפיגוע התחייבו אנשי שב"כ בשטח להגיע לאחרון המעורבים. בחלוף כמעט שבוע אותרה החוליה בג'נין. כוחות הימ"מ כיתרו את הבית שלגביו התקבל המידע, ובהתקלות נהרג מחבל אחד ושניים נעצרו. אחמד ג'ראר הצליח, שעמד בראש החוליה והיה פעיל באופן אישי בפיגוע ההוא, הצליח להימלט מידי הכוחות.

לקריאה נוספת:
בניסיון מעצרו: חוסל ראש החוליה שביצעה את הפיגוע בחוות גלעד
לפצח את מודל "המבוקשים החדשים": הקשיים במצוד אחר המחבל מג'נין
לוחם ימ"מ נורה בחזה בקרב בג'נין: "איבד ליטרים של דם; חוסן בלתי רגיל"

עוד באותו נושא

פאודה גרסת המציאות: בנו של המחבל קטוע הרגליים שיצא למסע נקמה

לכתבה המלאה
לפנות בוקר, חלקי הפאזל התחברו. מתוך פעילות כוחות הביטחון (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

שירות הביטחון הכללי ביצע מספר מעצרים על בסיס חקירות ואיסוף מודיעין כדי לאתר את ג'ראר. בחמ"ל המיוחד השתתפו גורמים כמו רכזי שטח, אנשי טכנולוגיה, מודיעין, ואנליסטים שפעלו לחבר את חלקיקי מידע ולגבשם לתמונת מודיעין אודות מקום המסתור של המבוקש. האתגר הנוסף שעמד בדרכם של הכוחות היה איתור סייענים, למרות שכבר היו בעבר מקרים בהם מבוקשים הסתתרו במערה במשך שבועות ולא יצרו קשר עם העולם החיצון.

אנשי שב"כ, גברים ונשים כאחד, עבדו במשך שבועיים ברציפות וללא הפסקה, תוך הבנה שמדובר במחבל חמוש, שכבר הוכיח את יכולותיו והקטלניות ומסוגל לבצע פיגוע נוסף. כל שעה שחלפה לוותה בחשש שהוא יפעל בגזרת ג'נין, וכי יגבה את חייהם של בני אדם נוספים.

היערכות הכוחות לקראת המבצע, הלילה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

אתמול, סמוך לחצות, הצליחו בשב"כ לחבר את פיסות המידע ולמקד את כוחות הימ"מ בכפר אל-יאמון שבאזור ג'נין, המזוהה עם חמאס. כוחות הימ"מ והשב"כ כיתרו את המבנה במהירות וקראו לג'ראר לצאת החוצה מהמבנה ולהסגיר את עצמו. הפעילות הראשונית וכיתור הבית בוצעו במהירות ובהפתעה גמורה עד כדי כך שהדבר לא דלף בשעה הראשונה לכלי התקשורת הפלסטינים. הפרות סדר אלימות היו מקשות מאוד על הפעולה.

לאחר דקות מורטות עצבים, הוחלט לקדם לעבר המבנה כלי ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) ולהכות בדפנות הבניין. לפתע יצא ג'ראר לעבר הכוחות, חמוש ברובה M16 ותיק גב, שבדיעבד התברר כי מלא במטענים, והחל לרוץ לעבר הכוח. צלף של הימ"מ פתח באש והרג אותו.

"כוחות הביטחון סגרו מעגל"

שבוע קודם לכן, במהלך אותו ניסיון לאתרו בג'נין, ירה ג'ראר לעבר כוח ימ"מ ופצע שני לוחמים. אחד מהם נפצע באורח אנוש ובזכות טיפול רפואי מקצועי ומהיר חייו ניצלו. גורמי ביטחון אמרו כי "השב"כ והימ"מ סגרו מעגל". היום, אמו של ג'ראר הכריזה כי הוא לא רק בנה אלא "בנה של כל פלסטין. אנו גאים בו הוא הרעיד את הישות הישראלית כולה".

ציוד הצמ"ה בו נעשה שימוש במהלך המבצע (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

מקורות בפיקוד המרכז הסבירו כי לאחרונה פועלים המרחב גורמים רבים כדי לגלגל פיגועים בשטחי יהודה ושומרון נגד מטרות ישראליות. בין הגורמים הללו: מטה חמאס בעזה, מטה חמאס בחו"ל, וכן חיזבאללה ואיראן. מטרת הגורמים הללו היא לערער את היציבות הביטחונית במרחב של הרשות הפלסטינית. למרות חיסולו של המחבל היום, חקירת הפיגוע והשתלשלות המרדף אחריו לא הסתיימה. בשב"כ עדיין מנסים להבין מי היו כל הסייענים שתמכו בג'ראר בזמן המצוד ומי עמד מאחורי הפיגוע. בארגון מנסים גם להבין אם ישנן חוליות רדומות נוספות באזור או שמא מדובר בהתארגנות מקומית. כמו כן ייבדק אם ההתארגנות נהנתה מתמיכה של ארגון טרור באמצעות מימון, מידע והדרכה.

פעילות הכוחות באזור ג'נין, הלילה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)
פעילות הכוחות באזור ג'נין, הלילה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)
פעילות הכוחות באזור ג'נין, הלילה (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דובר צה"ל)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully